fbpx
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaBiznesWygrała z sanepidem i policją!

Wygrała z sanepidem i policją!

Ewa Gutkowska, właścicielka pizzerii Drewno i Ogień w Radomiu, która była otwarta w czasie koronawirusowego lockdownu, wygrała w sądach wszystkie sprawy dotyczące kar nałożonych na nią przez sanepid i policję.

Jak informuje serwis echodnia.eu, radomską restaurację Drewno i Ogień właściciele otworzyli w lutym 2021 r. Było to w czasie, kiedy władze wprowadziły zakazy (jak się okazuje, nielegalne) prowadzenia tego rodzaju biznesów. Klientów było bardzo dużo. Urywały się telefony z rezerwacjami miejsc.

Lokal był też odwiedzany przez policjantów i urzędników sanepidu. Bynajmniej nie w celach konsumpcyjnych. Ze strony tych urzędów poddany był bezprecedensowym szykanom. Z drugiej strony Gutkowską wspierali politycy związani z Konfederacją. Poseł Janusz Korwin-Mikke gościł w restauracji z żoną i współpracownikami, aby oscentacyjnie zamanifestować w czasie pandemii solidarność z restauratorką.

Za niestosowanie się do lockdownowych przepisów sanepid nałożył na właścicielkę karę grzywny w wysokości 15 tys. zł, a policja – 1000 zł. Kobieta zapłaciła kary, ale wystąpiła do sądu przeciwko obu instytucjom. Najpierw sąd unieważnił decyzję sanepidu nakazujący zamknąć lokal, a potem orzekł zwrot zapłaconych kar. Wyroki już się uprawomocniły i doszło do zwrotu bezprawnie zabranych pieniędzy. Sanepid oddał nie tylko 15 tys. zł z odsetkami, ale także pieniądze z tytułu kosztów upomnień.

Bizneswoman na tym nie poprzestaje. Serwis echodnia.eu podaje, że Ewa Gutkowska właśnie przygotowuje pozwy przeciwko ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrowi zdrowia. Chce uzyskać odszkodowanie z tytułu uniemożliwienia prowadzenia legalnej działalności gospodarczej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA