fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatZa rogiem kolejna antyrozwojowa dyrektywa

Za rogiem kolejna antyrozwojowa dyrektywa

Zieloni aktywiści ostrzegają przed „podejściem o sumie zerowej” w nowej unijnej regulacji, podczas gdy rolnicy i przemysł kwestionują jej wpływ na środowisko i sytuację społeczno-ekonomiczną.

Projekt unijnej dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWD) przewiduje szeroko zakrojony przegląd obowiązującego prawa, w tym obowiązkowe cele dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w nowych tworzywach sztucznych oraz kryteria projektowe, które mają pomóc zwiększyć recykling – informuje serwis EURACTIV.com.

W propozycji Komisji Europejskiej do 2030 r. określono cel recyklingu plastikowych opakowań po napojach i żywności na wynos na poziomie 55 proc. oraz papieru i tektury na poziomie 85 proc. Projekt musi teraz zostać przedyskutowany przez Parlament Europejski i unijnych ministrów.

Jedną z kości niezgody jest to, jakimi aspektami należy się zająć, aby uzyskać oczekiwane rezultaty w zakresie zwiększenia zapobiegania powstawaniu odpadów i recyklingu. Unijna organizacja rolników Copa-Cogeca i sektor przemysłowy kwestionują naukowość argumentów dla środowiska płynących z projektu w porównaniu z oczekiwanymi skutkami społeczno-gospodarczymi.

– Popieramy cel tej regulacji, jakim jest harmonizacja przepisów dotyczących opakowań w całej Unii Europejskiej – powiedział Sam Emerson, doradca ds. polityki w Copa-Cogeca.Jednak najważniejsze jest dla nas zagwarantowanie zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego – dodał, mając na myśli to, że jeśli dyrektywa będzie miała negatywny wpływ na rozwój gospodarczy, to powinno być jednoznacznie wykazane jej pozytywne oddziaływanie na środowisko.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA

Regulacje dotyczące ogrzewania zagrażają koalicji rządzącej Niemcami

Zaostrzająca się kłótnia w niemieckiej koalicji rządowej coraz bardziej opóźnia przyjęcie ustawy mającej utorować drogę przejścia na ekologiczne ogrzewanie.
3 MIN CZYTANIA

Czy Republika Południowej Afryki aresztuje Putina?

Republika Południowej Afryki planuje zmienić swoje prawo tak, aby sama mogła podejmować decyzje, czy aresztować przywódców poszukiwanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny – w tej chwili jest do tego zobowiązana. Sprawa dotyczy bezpośrednio Władimira Putina.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej [WYWIAD]

Dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono, tłumaczy nam, w jaki sposób Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej bez wychodzenia z Unii Europejskiej.
9 MIN CZYTANIA