Projekt unijnej dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWD) przewiduje szeroko zakrojony przegląd obowiązującego prawa, w tym obowiązkowe cele dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w nowych tworzywach sztucznych oraz kryteria projektowe, które mają pomóc zwiększyć recykling – informuje serwis EURACTIV.com.
W propozycji Komisji Europejskiej do 2030 r. określono cel recyklingu plastikowych opakowań po napojach i żywności na wynos na poziomie 55 proc. oraz papieru i tektury na poziomie 85 proc. Projekt musi teraz zostać przedyskutowany przez Parlament Europejski i unijnych ministrów.
Jedną z kości niezgody jest to, jakimi aspektami należy się zająć, aby uzyskać oczekiwane rezultaty w zakresie zwiększenia zapobiegania powstawaniu odpadów i recyklingu. Unijna organizacja rolników Copa-Cogeca i sektor przemysłowy kwestionują naukowość argumentów dla środowiska płynących z projektu w porównaniu z oczekiwanymi skutkami społeczno-gospodarczymi.
– Popieramy cel tej regulacji, jakim jest harmonizacja przepisów dotyczących opakowań w całej Unii Europejskiej – powiedział Sam Emerson, doradca ds. polityki w Copa-Cogeca. – Jednak najważniejsze jest dla nas zagwarantowanie zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego – dodał, mając na myśli to, że jeśli dyrektywa będzie miała negatywny wpływ na rozwój gospodarczy, to powinno być jednoznacznie wykazane jej pozytywne oddziaływanie na środowisko.