fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaŚwiatZa rogiem kolejna antyrozwojowa dyrektywa

Za rogiem kolejna antyrozwojowa dyrektywa

Zieloni aktywiści ostrzegają przed „podejściem o sumie zerowej” w nowej unijnej regulacji, podczas gdy rolnicy i przemysł kwestionują jej wpływ na środowisko i sytuację społeczno-ekonomiczną.

Projekt unijnej dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWD) przewiduje szeroko zakrojony przegląd obowiązującego prawa, w tym obowiązkowe cele dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w nowych tworzywach sztucznych oraz kryteria projektowe, które mają pomóc zwiększyć recykling – informuje serwis EURACTIV.com.

W propozycji Komisji Europejskiej do 2030 r. określono cel recyklingu plastikowych opakowań po napojach i żywności na wynos na poziomie 55 proc. oraz papieru i tektury na poziomie 85 proc. Projekt musi teraz zostać przedyskutowany przez Parlament Europejski i unijnych ministrów.

Jedną z kości niezgody jest to, jakimi aspektami należy się zająć, aby uzyskać oczekiwane rezultaty w zakresie zwiększenia zapobiegania powstawaniu odpadów i recyklingu. Unijna organizacja rolników Copa-Cogeca i sektor przemysłowy kwestionują naukowość argumentów dla środowiska płynących z projektu w porównaniu z oczekiwanymi skutkami społeczno-gospodarczymi.

– Popieramy cel tej regulacji, jakim jest harmonizacja przepisów dotyczących opakowań w całej Unii Europejskiej – powiedział Sam Emerson, doradca ds. polityki w Copa-Cogeca.Jednak najważniejsze jest dla nas zagwarantowanie zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego – dodał, mając na myśli to, że jeśli dyrektywa będzie miała negatywny wpływ na rozwój gospodarczy, to powinno być jednoznacznie wykazane jej pozytywne oddziaływanie na środowisko.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA