fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaBiznesZainaugurowano działanie Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych

Zainaugurowano działanie Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych

23 listopada odbyła się konferencja prasowa inaugurująca działanie Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych. W konferencji wzięli udział przedstawiciele firm założycielskich Rady: Ryszard Florek – prezes zarządu Fakro, Adam Sikorski – prezes zarządu Unimot S.A., Katarzyna Dubno – Adamed i zarząd RPPG – Grzegorz Piątkowski i Michał Broniewicz.

Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych jest związkiem pracodawców powołanym do życia 1 czerwca 2023 r. przez grupę polskich przedsiębiorstw z największym doświadczeniem oraz sukcesami w zakresie ekspansji zagranicznej. Głównym celem działania Rady jest dbanie o polski interes gospodarczy poprzez wzrost konkurencyjności naszej gospodarki i zwiększenie liczby krajowych firm globalnych oraz budowanie dobrego wizerunku Polski i polskiej gospodarki na świecie.

Akcent na ekspansję zagraniczną

Rada zrzesza polskich przedsiębiorców z różnych branż, regionów Polski, o różnych przekonaniach politycznych oraz dotyczących biznesu. Tym, co jednoczy członków Rady jest jej główny cel. W pozostałym zakresie Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych stawia na różnorodność wartości oraz otwartość na inne poglądy.

Polska od 35 lat działa w ramach systemu gospodarki rynkowej, od 19 lat jest członkiem Unii Europejskiej. Pomimo tego nasz kraj rozwija się wolniej niż kraje, które mają znaczącą liczbę rodzimych firm globalnych. Dane statystyczne potwierdzają, że im więcej rodzimych firm globalnych posiada dany kraj, tym większa zamożność jego obywateli. Firmy globalne zarabiają pieniądze na rynku globalnym i akumulują je w swoich krajach. Naszym celem jest, aby Polska miała jak najwięcej firm globalnych, co się przełoży na zamożność Polaków

– mówi Ryszard Florek, prezes Fakro i przewodniczący Rady Głównej RPPG.

Zaproszenie do członkostwa w Radzie Polskich Przedsiębiorców Globalnych zostało skierowane do dużych polskich firm, których celem strategicznym jest rozwój na wielu rynkach zagranicznych. Organizacja kładzie akcent na ekspansję zagraniczną, wspierając firmy, których aspiracją jest rynek globalny.

Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych została powołana przez przedstawicieli firm: Adamed, Canpack, Cinkciarz.pl, Columbus Energy, Fakro, G2A PL, Green Holding, Inter Cars, Maspex, Mercator Medical, Oshee, Rohlig Suus, Selena FM, Synthos, Unimot, Wawrzaszek ISS, Wielton oraz Wiśniowski.

Sposoby działania Rady

Można wymienić trzy sposoby działania Rady:

  • Wymiana informacji na temat działalności na rynku globalnym oraz wspieranie ekspansji polskich firm na rynki zagraniczne, organizowanie szkoleń i konsultacji dla firm planujących ekspansję zagraniczną. Stworzenie Centrum Kompetencji zapewniającego polskim firmom know-how w zakresie biznesu globalnego, zarządzania międzykulturowego czy kompetencji technologicznych.
  • Wzmacnianie kapitału społecznego, kształtowanie społecznej świadomości ekonomicznej i zrozumienia polskiego interesu gospodarczego. Organizowanie wydarzeń służących promocji tych celów: konferencji, debat, wystaw czy szkoleń.
  • Działania na rzecz zmiany prawa, aby uczynić z Polski kraj będący w stanie konkurować na rynkach globalnych, gdzie mierzą się ze sobą państwa jako całość, a nie tylko poszczególne przedsiębiorstwa. Aby to osiągnąć konieczne są: stabilność prawa, sprawny system sądowniczy, usunięcie barier rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Działania te należy podjąć na szczeblu międzynarodowym, unijnym, krajowym i samorządowym.
Źródło: Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA