fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaInnowacjeZaostrza się wojna technologiczna. Ameryka wprowadza nowe ograniczenia

Zaostrza się wojna technologiczna. Ameryka wprowadza nowe ograniczenia

Prezydent Joe Biden podpisał dekret ograniczający i regulujący amerykańskie inwestycje w zaawansowane technologie w Chinach. Obejmują one m.in zaawansowane chipy komputerowe, mikroelektronikę, kwantowe technologie informacyjne i sztuczną inteligencję. Jak podkreśla amerykańska administracja, jest to działanie ukierunkowane, ale odzwierciedla ono również nasilającą się konkurencję między dwoma największymi światowymi potęgami.

Według amerykańskich władz ograniczania wynikają bardziej z celów bezpieczeństwa narodowego niż interesów ekonomicznych, a kategorie, które obejmuje, są celowo zawężone. Restrykcje mają na celu „ograniczanie zdolności Chin do modernizacji armii przy wykorzystywaniu inwestycji USA w ich firmy technologiczne”. Jednoczesnie mają nie naruszyć rozbudowanych relacji handlowych, które są niezbędne dla gospodarek obu krajów.

Chińskie Ministerstwo Handlu stwierdziło, że amerykańskie rozporządzenie „poważnie odbiega od zasad gospodarki rynkowej i uczciwej konkurencji, za którymi Stany Zjednoczone zawsze się opowiadały. Wpływa na normalne decyzje biznesowe przedsiębiorstw, zakłóca międzynarodowy porządek gospodarczy i handlowy oraz poważnie zakłóca bezpieczeństwo globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw”. Zapowiedziało, że „zastrzega sobie prawo do podjęcia odpowiednich środków”.

Wcześniej Stany Zjednoczone ograniczyły eksport do Chin zaawansowanych chipów komputerowych i utrzymały rozszerzone cła ustanowione przez prezydenta Donalda Trumpa. Chińczycy w odpowiedzi wprowadzili ograniczania m.in. na eksport metali ziem rzadkich, niezbędnych w przemyśle elektromobilnym i fotowoltaicznym oraz technologie wykorzystywane w fotowoltaice, w których mają dominującą pozycję na świecie.

Do nowych amerykańskich ograniczeń odniósł się także amerykański przemysł chipowy, który zaapelował o możliwość dostępu do chińskiego rynku. Semiconductor Industry Association ma nadzieję, że „ostateczne zasady pozwolą amerykańskim firmom produkującym chipy konkurować na równych zasadach i uzyskać dostęp do kluczowych rynków światowych, w tym Chin”. SIA twierdzi, że przemysł wciąż czeka na obiecane dotacje federalne – około 50 mld dolarów.

Associated Press, South China Morning Post, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA