fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeZaostrza się wojna technologiczna. Ameryka wprowadza nowe ograniczenia

Zaostrza się wojna technologiczna. Ameryka wprowadza nowe ograniczenia

Prezydent Joe Biden podpisał dekret ograniczający i regulujący amerykańskie inwestycje w zaawansowane technologie w Chinach. Obejmują one m.in zaawansowane chipy komputerowe, mikroelektronikę, kwantowe technologie informacyjne i sztuczną inteligencję. Jak podkreśla amerykańska administracja, jest to działanie ukierunkowane, ale odzwierciedla ono również nasilającą się konkurencję między dwoma największymi światowymi potęgami.

Według amerykańskich władz ograniczania wynikają bardziej z celów bezpieczeństwa narodowego niż interesów ekonomicznych, a kategorie, które obejmuje, są celowo zawężone. Restrykcje mają na celu „ograniczanie zdolności Chin do modernizacji armii przy wykorzystywaniu inwestycji USA w ich firmy technologiczne”. Jednoczesnie mają nie naruszyć rozbudowanych relacji handlowych, które są niezbędne dla gospodarek obu krajów.

Chińskie Ministerstwo Handlu stwierdziło, że amerykańskie rozporządzenie „poważnie odbiega od zasad gospodarki rynkowej i uczciwej konkurencji, za którymi Stany Zjednoczone zawsze się opowiadały. Wpływa na normalne decyzje biznesowe przedsiębiorstw, zakłóca międzynarodowy porządek gospodarczy i handlowy oraz poważnie zakłóca bezpieczeństwo globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw”. Zapowiedziało, że „zastrzega sobie prawo do podjęcia odpowiednich środków”.

Wcześniej Stany Zjednoczone ograniczyły eksport do Chin zaawansowanych chipów komputerowych i utrzymały rozszerzone cła ustanowione przez prezydenta Donalda Trumpa. Chińczycy w odpowiedzi wprowadzili ograniczania m.in. na eksport metali ziem rzadkich, niezbędnych w przemyśle elektromobilnym i fotowoltaicznym oraz technologie wykorzystywane w fotowoltaice, w których mają dominującą pozycję na świecie.

Do nowych amerykańskich ograniczeń odniósł się także amerykański przemysł chipowy, który zaapelował o możliwość dostępu do chińskiego rynku. Semiconductor Industry Association ma nadzieję, że „ostateczne zasady pozwolą amerykańskim firmom produkującym chipy konkurować na równych zasadach i uzyskać dostęp do kluczowych rynków światowych, w tym Chin”. SIA twierdzi, że przemysł wciąż czeka na obiecane dotacje federalne – około 50 mld dolarów.

Associated Press, South China Morning Post, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA