fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024

Zapaść trwa

Polski sektor komunikacji autobusowej wkracza w kolejny rok kryzysu – podaje „Rzeczpospolita”.

Sektor autobusowy w Polsce już od dwóch lat boryka się ze słabymi wynikami. Dziennik podaje prognozy firmy JMK Analizy Rynku Transportowego, które mówią, że poprawy sytuacji można spodziewać się dopiero w 2024 r. Na skutek spowolnienia w tej gałęzi słabnie wymiana autobusów, a w 2021 r. rejestracje miejskich autobusów zmalały o 16,5 proc. w porównaniu do 2020 r. i dotyczyły zaledwie 586 pojazdów.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w transporcie autobusowym międzymiastowym, gdzie do flot są sprowadzane z zagranicy autobusy używane. W 2021 r. do Polski sprowadzono aż 1185 używanych autobusów międzymiastowych, czyli aż 54 razy więcej niż zarejestrowano nowych.

„Na plusie zakończył ubiegły rok jedynie segment autobusów turystycznych, ale i on jest mocno poturbowany przez pandemię, a jej kolejne fale sprawiają, że perspektywy turystycznych wyjazdów autobusowych stają się niepewne” – napisała „Rzeczpospolita”.

Z artykułu dowiadujemy się również, że na polskich drogach jest coraz więcej „zielonych autobusów” wyposażonych w napęd alternatywny: elektryczny, gazowy lub hybrydowy, a wśród samorządów z największą liczbą takich pojazdów w swoich flotach przoduje Warszawa.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA