fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaBiznesZapowiedzi uruchomienia nowych programów wsparcia dla firm

Zapowiedzi uruchomienia nowych programów wsparcia dla firm

Kilka instytucji finansujących zapowiada, że ruszy z nowymi programami wsparcia dla firm. Przybiorą one formę zarówno grantów, jak i preferencyjnych pożyczek.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) zamierza wdrożyć system grantowy przeznaczony dla firm decydujących się wprowadzić u siebie procesy transformacji cyfrowej. Projekty w ramach działania Dig.IT – transformacji cyfrowej polskich MŚP (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027) – mają zostać oparte o trzy filary:
doradztwo;
finansowanie transformacji, czyli zakupu przez firmy nowoczesnych technologii cyfrowych i środków trwałych, a także finansowania szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe pracowników;
promocja i upowszechnianie idei transformacji cyfrowej.

Minimalna wartość grantu dla małego lub średniej wielkości przedsiębiorstwa wyniesie 40 tys. euro, a maksymalna – 200 tys. euro. Maksymalny poziom dofinansowania określono na 70 proc. kosztów netto danego projektu. Nabór wniosków dla przedsiębiorców ma ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku.

Więcej informacji na stronie ARP.

O programie FENG

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) oferuje finansowe wsparcie MŚP i dużych przedsiębiorstw, ale także start-upów. Przedsiębiorstwa mogą pozyskiwać z tego programu pieniądze na wdrożenie u siebie innowacji na tzw. zazielenienie, na badania wspierające rozwój firm oraz na promocję swojej aktywności za granicą.

Kolejne nabory wniosków w ramach FENG mają ruszyć od kwietnia tego roku.

Kredyt ekologiczny i na turystykę

W ramach szeroko zakreślonego programu FENG, Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomi m.in. program dopłat do kredytów na montaż instalacji OZE, na termomodernizację, rekuperację oraz na modernizację systemów chłodniczych czy ciepłowniczych. Kredyt BGK FENG adresowany jest do różnej wielkości firm. Wnioski przedsiębiorców będą rozpatrywane w dwóch naborach: od 25 kwietnia do 25 lipca oraz od 17 października do 30 grudnia br.

Jak już informowaliśmy, BGK rusza również z programem pożyczek mających wspierać rozwój turystyki w Polsce Wschodniej, czyli w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim (oraz mazowieckim, bez Warszawy i okolic). Przedsiębiorcy będą mogli pożyczyć na korzystnych warunkach do miliona złotych, a maksymalny okres spłaty pożyczki określono na 84 miesiące, czyli siedem lat.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA