fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaTransportZmiany w Niemczech uderzą w polski transport

Zmiany w Niemczech uderzą w polski transport

Za niewiele ponad miesiąc wzrosną stawki dla ciężarówek jeżdżących po niemieckich autostradach, co oznacza poważne kłopoty dla polskiej branży transportowej.

Od 1 grudnia opłaty dla ciężarówek jeżdżących po niemieckich autostradach wzrosną o przeszło 80 proc. – informuje radio RMF FM, które cytuje artykuł z „Deutsche Welle”. Zmiany oznaczają tarapaty dla polskiej branży transportowej, która będzie musiała przygotować się na olbrzymi wzrost kosztów.

Zgodnie z ustawą przyjętą przez niemiecki Bundestag, od 1 grudnia opłaty za przejazdy niemieckimi autostradami będą uzależnione od klasy emisji CO2 pojazdu. W efekcie ciężarówki spełniające normę Euro VI będą objęte o ok. 83 proc. wyższą stawką niż dotychczas i wyniesie ona do 35,4 eurocenta za kilometr. Od 1 lipca 2024 roku myto obejmie również pojazdy ciężarowe o masie od 3,5 tony, podczas gdy dzisiaj jest ono pobierane dopiero od pojazdów przekraczających 7,5 tony.

Niemiecka lewica liczy na to, że wyższe myto skłoni firmy transportowe do wymiany taboru na pojazdy elektryczne, a rząd dodatkowe zyski z opłat chce przeznaczyć na rozwój infrastruktury, w tym kolei i dróg wodnych.

Zmiany w Niemczech zostały przyjęte z dużym niepokojem przez polskie firmy spedycyjne. Jeden z polskich przedsiębiorców cytowanych przez „Deutsche Welle” powiedział, że dla jego firmy roczny wydatek na niemieckie autostrady wzrośnie aż o 18 mln złotych.

Wyższe opłaty za przejazdy będą oznaczały wzrost ceny transportu, który może pójść w górę nawet o 10 proc.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA