fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseZmiany w podatkach ratunkiem dla lokalnych budżetów?

Zmiany w podatkach ratunkiem dla lokalnych budżetów?

Resort finansów chce zreformować budżety samorządowe – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Według opracowania Ministerstwa Finansów zatytułowanego „Główne kierunki zmian w systemie finansowania jednostek samorządu terytorialnego” rząd planuje kolejne zmiany podatkowe, które tym razem mają wpłynąć na budżety lokalne. Resort deklaruje, że po zmianach system subwencyjny ma być uproszczony i odbiurokratyzowany.

W „Dzienniku Gazecie Prawnej” czytamy, że resort finansów chce wprowadzić „dodatkowe, indywidualne udziały w PIT/CIT”, które miałyby być wpływami ekstra, niezastępującymi obecnych procentowych udziałów w tych dwóch podatkach. Poza tym ministerstwo chce, aby do budżetów lokalnych wpływała jakaś – nieokreślona jeszcze – część z ryczałtowego PIT, co dzisiaj jest wyłącznym dochodem budżetu państwa.

Dziennik dodaje, że rządowe kierunki zmian zakładają też przebudowę systemu wyrównawczego, który uzupełnia kasy samorządowe ze środków pochodzących z budżetu centralnego. Dziś system subwencyjny bierze pod uwagę uszczerbek w dochodach w powiązaniu z liczbą ludności, natomiast resort finansów chce, aby w przyszłości z jednej strony uwzględniać dochody gmin, a z drugiej wydatki.

Kolejna zmiana ma polegać na wprowadzeniu dobrowolnych odpisów PIT na rzecz gmin, jak to jest dzisiaj możliwe w przypadku 1 proc. na rzecz organizacji pozarządowych. Podatnik ma móc zasilić odpisem do 10 proc. gminę, w której mieszka, ale odpis wędrowałby do budżetu lokalnego nie z puli PIT, która trafia do budżetu, ale z tej trafiającej do gminy. „DGP” tłumaczy, że w ten sposób rząd chce walczyć ze skutkami migracji ludności miejskiej do miejscowości okalających, która powoduje, że miasta mają mniejsze wpływy z podatków.

DGP, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA