fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaKrajZUS zadowolony z wyników

ZUS zadowolony z wyników

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powiedziała, że 2022 r. był jednym z najlepszych w historii wyników Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska powiedziała, że w 2022 r. z pobranych składek wypłacono prawie 85 proc. świadczeń. W jej ocenie wynik ten był jednym z najlepszych w historii Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

– W ubiegłym roku z pobranych składek wypłaciliśmy prawie 85 proc. świadczeń, które organizujemy. Także stopień pokrycia składką naprawdę jest bardzo wysoki, ściągalność jest bardzo wysoka – 99,7 proc. – powiedziała prezes ZUS w radiowej Jedynce.

Prof. Uścińska stwierdziła, że kondycja ZUS była na tyle dobra, że możliwe było oddanie prawie 5,5 mld zł dotacji z budżetu państwa, aby wykorzystać te środki do innych celów społecznych. Zdaniem prezes Uścińskiej dobre wyniki ZUS to nie tylko efekt reform, ale też dobrej sytuacji gospodarczej.

– Mówimy cały czas o wzroście kosztów utrzymania, o wysokiej inflacji, ale jednak te ogromne transfery, które dokonały się w okresie pandemii pozwoliły przetrwać wielu przedsiębiorcom, wielu firmom. Również my widzimy wyniki naszych działań w sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za ubiegły rok. To bardzo ważne, że składki w tak dużym stopniu pokrywają wydatki na świadczenia – powiedziała prof. Uścińska.

Prezes ZUS wyraziła również przekonanie, że teoria o bankructwie polskiego systemu emerytalnego to mit. Dodała ona, że oparcie systemu w styczniu 1999 r. na zdefiniowanej składce i uzależnienie wysokości emerytury od uzbieranego kapitału i momentu przejścia na emeryturę sprawia, że jest on bardziej odporny na kryzysy; również te związane z problemami demograficznymi.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA