Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powiedziała, że 2022 r. był jednym z najlepszych w historii wyników Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska powiedziała, że w 2022 r. z pobranych składek wypłacono prawie 85 proc. świadczeń. W jej ocenie wynik ten był jednym z najlepszych w historii Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

– W ubiegłym roku z pobranych składek wypłaciliśmy prawie 85 proc. świadczeń, które organizujemy. Także stopień pokrycia składką naprawdę jest bardzo wysoki, ściągalność jest bardzo wysoka – 99,7 proc. – powiedziała prezes ZUS w radiowej Jedynce.

Prof. Uścińska stwierdziła, że kondycja ZUS była na tyle dobra, że możliwe było oddanie prawie 5,5 mld zł dotacji z budżetu państwa, aby wykorzystać te środki do innych celów społecznych. Zdaniem prezes Uścińskiej dobre wyniki ZUS to nie tylko efekt reform, ale też dobrej sytuacji gospodarczej.

– Mówimy cały czas o wzroście kosztów utrzymania, o wysokiej inflacji, ale jednak te ogromne transfery, które dokonały się w okresie pandemii pozwoliły przetrwać wielu przedsiębiorcom, wielu firmom. Również my widzimy wyniki naszych działań w sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za ubiegły rok. To bardzo ważne, że składki w tak dużym stopniu pokrywają wydatki na świadczenia – powiedziała prof. Uścińska.

Prezes ZUS wyraziła również przekonanie, że teoria o bankructwie polskiego systemu emerytalnego to mit. Dodała ona, że oparcie systemu w styczniu 1999 r. na zdefiniowanej składce i uzależnienie wysokości emerytury od uzbieranego kapitału i momentu przejścia na emeryturę sprawia, że jest on bardziej odporny na kryzysy; również te związane z problemami demograficznymi.

PAP

Poprzedni artykułW Polsce powstanie potężna fabryka broni dla Ukrainy?
Następny artykułCzy w 2023 r. czekają nas nowe podatki?