Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w stanowisku skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelowało o obniżenie podatku VAT nałożonego na energię elektryczną.

Z powodu rosnących opłat za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla polskie spółki energetyczne zapowiadają kilkudziesięcioprocentowe podwyżki cen za energię elektryczną. Dlatego pojawił się pomysł rekompensat. Jednak zdaniem związkowców obniżenie podatku VAT na energię elektryczną jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż rekompensaty. Tym bardziej że stawka tego podatku w Polsce należy do najwyższych w Unii Europejskiej.

„Wcześniejsze próby wdrażania systemów rekompensat pokazywały, że ten instrument zupełnie nie sprawdza się w praktyce, generując dodatkowe problemy i koszty. Obniżka VAT jest narzędziem o wiele prostszym, które nie wymaga ogromnych nakładów na obsługę administracyjną” – czytamy w stanowisku skierowanym do premiera Morawieckiego. Związkowy w swoim piśmie podkreślają, że stawka VAT na energię elektryczną należy w Polsce do najwyższych w Unii. Tylko w pięciu państwach Wspólnoty jest ona równa lub wyższa od tej, która obowiązuje w naszym kraju. W pozostałych jest niższa – np. w Grecji wynosi ona 6 proc., we Włoszech 10 proc., a w Niemczech 19 proc.

To przykład na to, że nawet związkowcy – w przeciwieństwie do eurokratów wdrażających swój Zielony Ład – potrafią myśleć racjonalnie i zdroworozsądkowo.

Warto by brać przykład z władz Portugalii, gdzie z powodu rosnących cen zdecydowano o obniżeniu podatków nałożonych na paliwa.

Poprzedni artykułMigranci ostatnią nadzieją dla rynku pracy USA
Następny artykułZmiany podatkowe od 1 stycznia są niewykonalne?