fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumZysk z NBP zbilansuje budżet

Zysk z NBP zbilansuje budżet

W najnowszym projekcie ustawy budżetowej dochody niepodatkowe zostały ustalone na 43 mld zł. We wrześniowym projekcie było to 35 mld zł. Oznacza to dodatkowe 8 miliardów złotych. Skąd ta suma?

Okazuje się, że budżet może liczyć na dodatkową wpłatę od Narodowego Banku Polskiego. W grudniowym projekcie ustawy budżetowej zawarto na ten temat informację, gdyż pod koniec roku udało się konkretniej oszacować, jak będzie wyglądać zysk osiągnięty przez NBP. Ministerstwo Finansów oceniło, że we wrześniowym projekcie nieuwzględniona została kwota 7,2 mld zł wpływów.

"Prognoza została przygotowana w oparciu o bieżące dane dotyczące wyniku finansowego banku. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że wykonanie wyniku finansowego NBP charakteryzuje duża niepewność, ze względu na wrażliwość poszczególnych pozycji rachunku zysków i strat na zmiany czynników pozostających poza kontrolą banku centralnego, w tym w szczególności kursu złotego do walut obcych, w których utrzymywane są rezerwy dewizowe, stóp procentowych na światowych rynkach finansowych, a także płynności sektora bankowego" – można przeczytać w projekcie.

NBP zyskuje głównie dzięki rezerwom finansowym kraju. Przede wszystkim są to waluty. Im większy jest spadek złotego, tym więcej NBP zyskuje na papierze. Akurat w 2019 roku złoty słabł w stosunku do dolara o 2,2 proc., franka szwajcarskiego o 2,8 proc. oraz funta brytyjskiego o 4,9 proc. Umocnił się natomiast nieco w stosunku do euro. Dzięki temu NBP będzie mógł wykazać się zyskiem w kontekście walut.

Duże pieniądze Narodowy Bank Polski zarobił na złocie. W 2018 roku kupił prawie 26 ton, a w okresie od maja do lipca 2019 r. – 100 ton złota. Było to realizowane w odpowiednich momentach, gdyż po zakupie złoto drożało.

Od czerwca do końca 2019 r. złoty kruszec zyskał prawie 11 proc. – dało to 1,7 mld zł zysku na 100 tonach. Doliczając wcześniejsze rezerwy, zysk wynosi 7,8 mld zł.

JS/money.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA