fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaPodatki10 wyższych podatków w nowym roku

10 wyższych podatków w nowym roku

Konfederacja punktuje rząd PiS i wylicza podatki, które od 1 stycznia 2023 r. zostały podniesione, uderzając w kieszenie Polaków.

Na podstawie zestawienia serwisu Bankier.pl, politycy Konfederacji zaprezentowali listę 10 wyższych podatków na 2023 r.:
1 – brak waloryzacji kwoty wolnej i progów PIT;
2 – osłabienie ulgi na IKZE;
3 – podwyżka VAT na paliwa i energię;
4 – podwyżka opłaty paliwowej;
5 – podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców;
6 – podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy;
7 – likwidacja ulgi dla klasy średniej;
8 – podwyżki mandatów, kar i opłat dla kierowców;
9 – podwyżka podatków od najmu mieszkań;
10 – podwyżka stawek maksymalnych podatków lokalnych.

Michał Wawer, skarbnik Konfederacji z Ruchu Narodowego zwrócił uwagę na nieuczciwe metody wprowadzania podwyżek.

– Premier Morawiecki i jego otoczenie to ludzie wręcz wyspecjalizowani w podstępnym podwyższaniu podatków – powiedział Wawer. – Wśród nowych podwyżek możemy znaleźć podniesienie maksymalnych stawek podatków lokalnych. Dzięki temu podwyżka może odbyć się rękami samorządowców, którzy w obliczu nowych wydatków są zachęcani przez rząd do zwiększenia fiskalnych obciążeń.

Poseł Stanisław Tyszka z Nowej Nadziei przypomniał również o utracie dochodów obywateli wskutek gigantycznej inflacji, podczas gdy rosną dochody budżetu państwa. Zdaniem posła Konfederacji jest oczywiste, że za lwią część wzrostu cen odpowiada rząd PiS.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA