fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaPodatki10 wyższych podatków w nowym roku

10 wyższych podatków w nowym roku

Konfederacja punktuje rząd PiS i wylicza podatki, które od 1 stycznia 2023 r. zostały podniesione, uderzając w kieszenie Polaków.

Na podstawie zestawienia serwisu Bankier.pl, politycy Konfederacji zaprezentowali listę 10 wyższych podatków na 2023 r.:
1 – brak waloryzacji kwoty wolnej i progów PIT;
2 – osłabienie ulgi na IKZE;
3 – podwyżka VAT na paliwa i energię;
4 – podwyżka opłaty paliwowej;
5 – podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców;
6 – podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy;
7 – likwidacja ulgi dla klasy średniej;
8 – podwyżki mandatów, kar i opłat dla kierowców;
9 – podwyżka podatków od najmu mieszkań;
10 – podwyżka stawek maksymalnych podatków lokalnych.

Michał Wawer, skarbnik Konfederacji z Ruchu Narodowego zwrócił uwagę na nieuczciwe metody wprowadzania podwyżek.

– Premier Morawiecki i jego otoczenie to ludzie wręcz wyspecjalizowani w podstępnym podwyższaniu podatków – powiedział Wawer. – Wśród nowych podwyżek możemy znaleźć podniesienie maksymalnych stawek podatków lokalnych. Dzięki temu podwyżka może odbyć się rękami samorządowców, którzy w obliczu nowych wydatków są zachęcani przez rząd do zwiększenia fiskalnych obciążeń.

Poseł Stanisław Tyszka z Nowej Nadziei przypomniał również o utracie dochodów obywateli wskutek gigantycznej inflacji, podczas gdy rosną dochody budżetu państwa. Zdaniem posła Konfederacji jest oczywiste, że za lwią część wzrostu cen odpowiada rząd PiS.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA