fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwum2010-2020 dekada sukcesów

2010-2020 dekada sukcesów

Skrajna bieda, definiowana jako liczba ludzi na świecie żyjących za mniej niż 1,90 USD dziennie, spadła z ogromnej liczby 18,2 procenta świata w 2008 r. do zaledwie 8,6 procenta w 2018 roku. Oznacza to, że w ciągu ostatniej dekady liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie spadła o ponad połowę. Oczywiście jest to skomplikowany proces, aby dokładnie zbadać w jaki sposób liczby te przekładają się na lepszą jakość życia, jednakże z czystym sumieniem można przyznać, że dane te są pocieszające. Warto też zauważyć , że postępy w globalnym dobrobycie mają swoje odzwierciedlenie w wielu aspektach życia takich jak: mniejsza śmiertelności dzieci, uzyskanie dostępu do elektryczności przez setki milionów ludzi i wzrost poziomu dochodu na osobę w wielu krajach. Dodatkowo postęp technologiczny, który z każdym rokiem wzrasta , wpływa na nasze codzienne życie. Innowacje w urządzeniach i usługach, takich jak: smartfony, Skype, GPS, Amazon czy technologia Bluetooth, tak bardzo poprawiły naszą jakość życia, że ​​ obecnie trudno byłoby nam z nich zrezygnować.

Ale nie wystarczy być wdzięcznym za ogromny postęp ostatniej dekady. Na początku nowego roku, musimy pamiętać, co przyczyniło się do tego rekordowego postępu gospodarczego- kapitalizm, wolny rynek i wolny handel – nie socjalizm, protekcjonizm czy wielki rząd.

Chelsea Follett z Cato Institute, redaktor naczelna HumanProgress.org, podkreśliła ważną rolę wolności gospodarczej w postępie gospodarczym:
,,Ludzie mogą wyjść z ubóstwa, jeśli tylko pozwolisz im wprowadzać innowacje i wymieniać się doświadczeniami . Widzieliśmy to wielokrotnie: wszędzie tam, gdzie ludzie są wolni, mogą tworzyć bogactwo. W rezultacie osiągnęliśmy standard życia, o którym nasi przodkowie mogli tylko pomarzyć”.- powiedziała. Istnieje wiele badań potwierdzających tą tezę. Dla przykładu, raport Fraser Institute wykazał, że narody, które są ekonomicznie wolne, osiągają lepsze wyniki pod względem wskaźników dobrobytu niż zniewolone kraje. Obejmuje to wyższe wskaźniki dochodu na osobę i niższy wskaźnik umieralności niemowląt.

Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego postępu. Dlaczego? Ponieważ politycy z obu krańców ideologicznego świata mają manierę, by skupiać się na problemach nękających nasze społeczeństwo i bagatelizować postępy(oprócz tych które mogą sobie bezpośrednio przypisać).

Nie oznacza to, że poważne problemy nie istnieją – oczywiście, one są. Od opieki zdrowotnej po nierówności społeczne, od zmian klimatycznych po utrzymujące się ubóstwo i przemoc – nie ma wątpliwości co do powagi stojących przed nami wyzwań. Niemniej jednak koncentrowanie się wyłącznie na negatywach przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Ignorowanie postępu prowadzi nas do odrzucenia skutecznych systemów, które go zapoczątkowały. To największy powód, dla którego musimy pamiętać, jak daleko zaszliśmy – zarówno socjaliści, jak i populiści obecnie głoszą politykę, która podważyłaby poczynione przez nas postępy. Jeśli polityka socjalistyczna i protekcjonizm antyhandlowy nadal będą się rozprzestrzeniać na świecie, może to spowolnić lub nawet odwrócić postęp ekonomiczny -ostrzega Follett.

Dlatego tak ważne jest, aby ludzie zauważyli dokonany już postęp i docenili to, co go spowodowało.

DL/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA