fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwum2010-2020 dekada sukcesów

2010-2020 dekada sukcesów

Skrajna bieda, definiowana jako liczba ludzi na świecie żyjących za mniej niż 1,90 USD dziennie, spadła z ogromnej liczby 18,2 procenta świata w 2008 r. do zaledwie 8,6 procenta w 2018 roku. Oznacza to, że w ciągu ostatniej dekady liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie spadła o ponad połowę. Oczywiście jest to skomplikowany proces, aby dokładnie zbadać w jaki sposób liczby te przekładają się na lepszą jakość życia, jednakże z czystym sumieniem można przyznać, że dane te są pocieszające. Warto też zauważyć , że postępy w globalnym dobrobycie mają swoje odzwierciedlenie w wielu aspektach życia takich jak: mniejsza śmiertelności dzieci, uzyskanie dostępu do elektryczności przez setki milionów ludzi i wzrost poziomu dochodu na osobę w wielu krajach. Dodatkowo postęp technologiczny, który z każdym rokiem wzrasta , wpływa na nasze codzienne życie. Innowacje w urządzeniach i usługach, takich jak: smartfony, Skype, GPS, Amazon czy technologia Bluetooth, tak bardzo poprawiły naszą jakość życia, że ​​ obecnie trudno byłoby nam z nich zrezygnować.

Ale nie wystarczy być wdzięcznym za ogromny postęp ostatniej dekady. Na początku nowego roku, musimy pamiętać, co przyczyniło się do tego rekordowego postępu gospodarczego- kapitalizm, wolny rynek i wolny handel – nie socjalizm, protekcjonizm czy wielki rząd.

Chelsea Follett z Cato Institute, redaktor naczelna HumanProgress.org, podkreśliła ważną rolę wolności gospodarczej w postępie gospodarczym:
,,Ludzie mogą wyjść z ubóstwa, jeśli tylko pozwolisz im wprowadzać innowacje i wymieniać się doświadczeniami . Widzieliśmy to wielokrotnie: wszędzie tam, gdzie ludzie są wolni, mogą tworzyć bogactwo. W rezultacie osiągnęliśmy standard życia, o którym nasi przodkowie mogli tylko pomarzyć”.- powiedziała. Istnieje wiele badań potwierdzających tą tezę. Dla przykładu, raport Fraser Institute wykazał, że narody, które są ekonomicznie wolne, osiągają lepsze wyniki pod względem wskaźników dobrobytu niż zniewolone kraje. Obejmuje to wyższe wskaźniki dochodu na osobę i niższy wskaźnik umieralności niemowląt.

Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego postępu. Dlaczego? Ponieważ politycy z obu krańców ideologicznego świata mają manierę, by skupiać się na problemach nękających nasze społeczeństwo i bagatelizować postępy(oprócz tych które mogą sobie bezpośrednio przypisać).

Nie oznacza to, że poważne problemy nie istnieją – oczywiście, one są. Od opieki zdrowotnej po nierówności społeczne, od zmian klimatycznych po utrzymujące się ubóstwo i przemoc – nie ma wątpliwości co do powagi stojących przed nami wyzwań. Niemniej jednak koncentrowanie się wyłącznie na negatywach przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Ignorowanie postępu prowadzi nas do odrzucenia skutecznych systemów, które go zapoczątkowały. To największy powód, dla którego musimy pamiętać, jak daleko zaszliśmy – zarówno socjaliści, jak i populiści obecnie głoszą politykę, która podważyłaby poczynione przez nas postępy. Jeśli polityka socjalistyczna i protekcjonizm antyhandlowy nadal będą się rozprzestrzeniać na świecie, może to spowolnić lub nawet odwrócić postęp ekonomiczny -ostrzega Follett.

Dlatego tak ważne jest, aby ludzie zauważyli dokonany już postęp i docenili to, co go spowodowało.

DL/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA