fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacje3W platformą wsparcia technologii

3W platformą wsparcia technologii

O możliwościach zastosowań wody, węgla i wodoru w innowacyjnych technologiach rozmawiali eksperci zaproszeni do dyskusji przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki”. Partnerem wydarzenia był Bank Gospodarstwa Krajowego, animator działań szerokiego wsparcia innowacji w obszarze 3W.

W debacie wzięli udział:

  • Beata Daszyńska-Muzyczka – prezes Banku Gospodarstwa Krajowego,
  • Adam Szatkowski – prezes zarządu Fundacji Wspierania Nanonauki i Nanotechnologii NANONET,
  • Piotr Wróblewski – prezes zarządu Naiad Water Investments,
  • Tomasz Gackowski – dyrektor zarządzający ds. rozwoju strategicznego Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Wprowadzając w temat rozwoju innowacji w obszarze 3W, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka przypomniała, że trzy istotne zasoby, czyli woda, węgiel i wodór, poddają się tak różnym zastosowaniom, że wręcz należy koncentrować wokół nich ludzi nauki i biznesu. Po to, by w tworzeniu innowacji mogli się wzajemnie uzupełniać, tworząc z czasem cały ekosystem innowacji 3W. Ten ekosystem jest niezbędny, by polska gospodarka wykonała kolejny skok. A jest potencjał! Wartość sektora 3W wyceniany jest na 4,86 mld dolarów w Polsce, 66,49 mld dolarów w Europie i 236,6 mld dolarów na świecie. Według szacunków ekspertów, w naszym kraju do 2030 r. największy wzrost czeka sektor technologii węglowych – o prawie 9 proc., a wartość całego rynku 3W wzrośnie do 5,6 mld dolarów.

Chętnych nie brakuje

– Projekt 3W bardzo szybko się rozwija. Chociaż ma dopiero niecałe dwa lata, to w jego obrębie, tzw. Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji, współpracuje ze sobą już 20 uczelni wyższych oraz blisko stu przedsiębiorców. Kolejnych sto firm i różnych instytucji chce przystąpić do Centrum – przyznała prezes BGK.

Inicjatywa 3W, której patronuje polski bank rozwoju, polega przede wszystkim na tworzeniu w obrębie jednego środowiska wspólnej platformy działania dla reprezentantów biznesu, ale także naukowców i przedstawicieli sektora publicznego oraz potencjalnych inwestorów. To zaś ma zwiększać szanse na rozwój innowacyjnych pomysłów i ich finansowanie.

– Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Polska pod względem liczby patentów w obszarze technologii węglowych jest europejskim liderem. Problemem jest komercjalizacja tych innowacyjnych projektów, których duża część zalega jeszcze na półkach. Dzięki wysiłkom wielu ludzi inicjatywa 3W sukcesywnie się rozwija, co zwróciło uwagę nawet IFC (Międzynarodowej Korporacji Finansowej – przyp. red.) – zaznaczyła prezes Beata Daszyńska-Muzyczka.

Projekt 3W staje się więc coraz bardziej znaną i poważaną – także poza granicami Polski – platformą wzajemnego wspierania się różnych specjalistów przy wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań na rynku.

Węgiel nie tylko do spalania

Uczestnicy debaty zwracali uwagę na to, że należy odróżniać węgiel jako paliwo od węgla, który powszechnie występuje w przyrodzie i ma różne zastosowania. W opinii Adama Szatkowskiego, prezesa fundacji NANONET, nanotechnologie węglowe mają szansę wręcz zrewolucjonizować polską gospodarkę. – Wiele projektów w obrębie tych technologii ujrzało już światło dzienne. Istnieje już ponad sto firm, które skomercjalizowały wyniki prac badawczych i zarabiają na węglu. To firmy m.in. z branży lotniczej, z sektora medycznego czy druku 3D – tłumaczył Adam Szatkowski.

– To, co robimy w obrębie projektu 3W, to także edukowanie w zakresie tego, czym naprawdę jest węgiel i jak ogromny tkwi w nim potencjał, m.in. w obszarze nowych, bardziej wydajnych i niezawodnych nanomateriałów, w sektorze elektronicznym, sportowym i wielu, wielu innych – dodał prezes fundacji NANONET.

– Świadomie chcemy mówić o węglu nie jako surowcu do spalania, ale jako pierwiastku o wszechstronnym wykorzystaniu, zarówno w nauce, jak i przemyśle. Tutaj kwestia dekarbonizacji nie ma nic do rzeczy – podkreśliła prezes Beata Daszyńska-Muzyczka.

Fot. Jacek Sasin / Forum Polskiej Gospodarki

Optymalizacja wody

Innowacje i nowoczesne technologie rewolucjonizują obszary, na pierwszy rzut oka bardzo tradycyjne, jak rolnictwo, które jak dotąd najczęściej stawiało na sprzęt, gdy potrzebowało zmian. Teraz z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja. O tym, jak wprowadzać innowacje w takim sektorze jak rolnictwo, i w jaki sposób wykorzystywać innowacje w celu racjonalnego zarządzania wodą, opowiadał Piotr Wróblewski, prezes Naiad Water Investments. Jego zdaniem, w zasobach wody tkwi ogromny potencjał do wykorzystania przy użyciu nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji, ale potrzebne są tu zmiany w świadomości wielu rolników. – Rolnicy już pomału się przekonują, że sztuczna inteligencja może zostać użyta do efektywniejszego wykorzystaniu wody, lepszego zagospodarowaniu nawozów oraz optymalizacji zbiorów. Na nowinki technologiczne otwarte jest szczególnie młodsze pokolenie przedsiębiorców prowadzących swój biznes na wsiach – podkreślał.

W tym przypadku sztuczna inteligencja, wbrew pozorom, nie jest niczym skomplikowanym. Powstające aplikacje dla przedsiębiorców rolnych są bardzo przyjazne, łatwe w użyciu, więc przy ich stosowaniu nie ma czego się obawiać. – Tym bardziej że młodzi rolnicy są wszechstronnie wykształceni i orientują się w nowych technologiach – dodał Piotr Wróblewski.

A o wodę pitną szczególnie powinniśmy dbać. Jej zasoby w naszym kraju są jednej z najmniejszych spośród wszystkich europejskich państw. Wśród państw europejskich Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów. Są one prawie 2,7 razy mniejsze niż średnia państw Unii Europejskiej. Skromniejsze od nas zasoby wodny słodkiej (pitnej) mają tylko Czesi, Dania, Cypr i Malta. W latach o niższych sumach opadów mamy do dyspozycji tylko nieco ponad 1100 m³ na osobę, a w latach mokrych 2600 m³. Próg 1700 m³ na osobę jest granicą „stresu wodnego” czyli zagrożenia deficytem wody.

Potencjał wodorowy

– Po wybuchu wojny na Ukrainie i konsekwencjach embarga energetycznego wodór stał się jeszcze atrakcyjniejszy niż przed wojną. Wytwarzanie nieemisyjnego wodoru jest nierozłącznie związane z posiadaniem dużych zasobów wody. Polska większe zasoby wody posiada niestety tylko z Bałtyku i jest to woda, którą trzeba odsalać – przypomniał prof. Tomasz Gackowski, dyrektor zarządzający ds. rozwoju strategicznego w Agencji Rozwoju Przemysłu.

W jego opinii kwestią priorytetową do rozwiązania jest bariera kosztów w wykorzystywaniu wody w procesie elektrolizy. Istotne jest także posiadanie odpowiedniego zaplecza energetycznego w postaci nieemisyjnej energii elektrycznej. – Niemniej Polska jest postrzegana przez inwestorów jako kapitalne miejsce do inwestowania i wytwarzania atrakcyjnych produktów, które można sprzedawać także na zagranicznych rynkach. Brakuje jednak odpowiedniego zaplecza regulacyjnego, powinno ono nadążać za rozwojem – zaznaczył.

Dlatego należałoby dążyć do osiągniecia efektu skali. – Po to mamy tzw. doliny wodorowe, że pozwalają określić skalę zapotrzebowania rynku oraz to, na ile nowe generacje wodoru będą produkowane w Polsce, a na ile Polska będzie musiała je importować – zwrócił uwagę przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu. – Ważne jest, by przy braku działalności odpowiednich funduszy VC na polskim rynku zapewnić finansowanie lub gwarantowanie finansowania zwłaszcza na pierwszym etapie rozwoju pomysłów wodorowych. To właśnie robi BGK – przypomniał Gackowski.

– Potrzebujemy odpowiednich instytucji rozwojowych zapewniających startupom finansowanie oraz system gwarancji na różnym etapie rozwoju. Mając świadomość, że wiele projektów na etapie wyników prac naukowo-badawczych jeszcze długo będzie „niebankowanych”, dzięki powołanej spółce Vinci IQ ASI będziemy starać się wypełniać lukę na rynku finansowania młodych projektów – podsumowała prezes Beata Daszyńska-Muzyczka.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę”, cyklu debat dotyczących najważniejszych kwestii związanych z polską gospodarką, organizowanych przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki” od 2020 roku.

PARTNERAMI CYKLU „Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę” są:

  • Ministerstwo Aktywów Państwowych
  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii
  • Giełda Papierów Wartościowych
  • Narodowy Bank Polski

HONOROWY PATRONAT NAD CYKLEM OBJĄŁ:

  • Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych
Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA