fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaZdrowieA jeśli znowu powrócą lockdowny?

A jeśli znowu powrócą lockdowny?

Gdyby szybko mutujący oraz odporny na szczepionki wariant koronowirusa HV.1 zaczął przynosić poważniejsze objawy chorobowe, przywódcy polityczni zapewne zareagują tak, jak się tego wcześniej nauczyli. Lockdownami.

Stany Zjednoczone borykają się nie tylko z rozpowszechniającym się na ulicach ich największych miast kryzysem opioidowym, ale wciąż jeszcze ze skutkami lockdownów, które miały miejsce podczas pseudopandemii COVID-19. Okazały się one dla milionów prawdziwą, nieprzemijającą i zbiorową traumą. Najnowsze badanie poziomu stresu wśród Amerykanów wykazało, że w następstwie koronawirusowej psychozy w Stanach Zjednoczonych istnieją „oznaki zbiorowej traumy i to we wszystkich grupach wiekowych”.

Pokutujące następstwa lockdownów

– Pandemia COVID-19 stała się zbiorowym doświadczeniem Amerykanów. Chociaż lockdowny, zwłaszcza te na początku pandemii, mogą wydawać się odległą przeszłością, ich następstwa pozostają wciąż żywe – komentuje badanie Arthur C. Evans Jr., dyrektor generalny Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA).

Jak wykazali badacze, pośród dorosłych w wieku od 34 do 44 lat ujawnił się najwyższy wzrost liczby chorób przewlekłych, który wzrósł z 48 proc. w 2019 r. do 58 proc. w roku 2023. W tej samej grupie wiekowej zaznaczył się także wyjątkowo duży wzrost zachorowań na choroby psychiczne. Diagnozowano przede wszystkim zespół lęku uogólnionego oraz depresje – ich odsetek wzrósł (licząc je razem) z 31 proc. w 2019 r. do 45 proc. w 2023 r. Według APA chronicznie podwyższony poziom stresu znacznie podwyższa ryzyko wystąpienia różnych zaburzeń psychicznych. Wywołuje również stany zapalne, załamania układu odpornościowego, przyczynia się do udarów i indukuje choroby serca.

Spadek wydajności w pracy

Potwierdza to badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter i z King’s College London opublikowane w „The Lancet Healthy Longevity”. COVID-19 trwale odbił się na zdrowiu badanych osób powyżej 50. roku życia i wcale nie musiały one przebyć tej choroby, by doświadczyć spustoszeń w psychice. Pomiędzy marcem 2020 r. a lutym 2021 r. znacząco pogorszyły się ich funkcje poznawcze i pamięć robocza. Był to okres, gdy Wielka Brytania została poddana na sześć miesięcy trzem lockdownom. Największy spadek wydolności umysłowej Brytyjczyków nastąpił w pierwszym roku pandemii, wraz z wprowadzeniem lockdownu, czemu towarzyszyły niepokój, lęk i niepewność o jutro oraz spadek wydajności w pracy.

Co prawda nie znamy takich aktualnych badań przeprowadzonych w naszym kraju, ale z powodzeniem można uznać, że problem ten w takim samym stopniu może dotyczyć i Polaków.

W tym kontekście powraca pytanie: „czy warto było?”. Czy fatalne skutki zniszczenia setek tysięcy firm, pogrążenia gospodarki światowej oraz złamania psychiki milionów ludzi warte były domniemanych korzyści z zahamowania transmisji wirusa?

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA