fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaŚwiatAdministracja Donalda Trumpa chce odciąć Huawei od światowych dostawców chipów

Administracja Donalda Trumpa chce odciąć Huawei od światowych dostawców chipów

Chiny błyskawicznie zareagowały na ten ruch. Stwierdziły, że są gotowe umieścić amerykańskie firmy na „liście niewiarygodnych podmiotów”. Środki te obejmowałyby wszczęcie dochodzeń i nałożenie ograniczeń na amerykańskie firmy, takie jak Apple, Cisco Systems, Qualcomm, a także zawieszenie zakupu samolotów Boeing.

Amerykański sekretarz handlu Wilbur Ross tak skomentował te doniesienia: ,,Pomimo działań, które Departament Handlu podjął w ubiegłym roku, Huawei i jego zagraniczne podmioty starają się podważyć bezpieczeństwo narodowe. Nie tak zachowuje się odpowiedzialny globalny obywatel korporacyjny. Musimy zmienić nasze zasady wykorzystywane przez Huawei i uniemożliwić działania sprzeczne z bezpieczeństwem narodowym USA i interesami polityki zagranicznej”.

Zmiana zasad jest ciosem zarówno dla Huawei, jak i tajwańskiej firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd., która zapowiedziała, że zbuduje w Arizonie fabrykę chipów o wartości 12 miliardów dolarów.

Firma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.), czyli największy producent chipów na świecie, zapewniła że „współpracuje z zewnętrznymi doradcami w celu przeprowadzenia analizy prawnej i zapewnienia kompleksowego badania tych zasad”. Warto zaznaczyć, że łańcuch dostaw w branży półprzewodników jest niezwykle złożony i obsługiwany przez szeroką grupę międzynarodowych dostawców.

Sekretarz stanu Mike Pompeo tak skomentował budowę nowej fabryki w Arizonie: – Ogłoszenie TSMC następuje w krytycznym momencie, gdy Chiny konkurują o dominację w najnowocześniejszych technologiach i kontrolę kluczowych branż. Obiekt TSMC w Arizonie zwiększy niezależność ekonomiczną USA.

Źródło: Lucas Nolan/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA