fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaŚwiatAdministracja Donalda Trumpa chce odciąć Huawei od światowych dostawców chipów

Administracja Donalda Trumpa chce odciąć Huawei od światowych dostawców chipów

Chiny błyskawicznie zareagowały na ten ruch. Stwierdziły, że są gotowe umieścić amerykańskie firmy na „liście niewiarygodnych podmiotów”. Środki te obejmowałyby wszczęcie dochodzeń i nałożenie ograniczeń na amerykańskie firmy, takie jak Apple, Cisco Systems, Qualcomm, a także zawieszenie zakupu samolotów Boeing.

Amerykański sekretarz handlu Wilbur Ross tak skomentował te doniesienia: ,,Pomimo działań, które Departament Handlu podjął w ubiegłym roku, Huawei i jego zagraniczne podmioty starają się podważyć bezpieczeństwo narodowe. Nie tak zachowuje się odpowiedzialny globalny obywatel korporacyjny. Musimy zmienić nasze zasady wykorzystywane przez Huawei i uniemożliwić działania sprzeczne z bezpieczeństwem narodowym USA i interesami polityki zagranicznej”.

Zmiana zasad jest ciosem zarówno dla Huawei, jak i tajwańskiej firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd., która zapowiedziała, że zbuduje w Arizonie fabrykę chipów o wartości 12 miliardów dolarów.

Firma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.), czyli największy producent chipów na świecie, zapewniła że „współpracuje z zewnętrznymi doradcami w celu przeprowadzenia analizy prawnej i zapewnienia kompleksowego badania tych zasad”. Warto zaznaczyć, że łańcuch dostaw w branży półprzewodników jest niezwykle złożony i obsługiwany przez szeroką grupę międzynarodowych dostawców.

Sekretarz stanu Mike Pompeo tak skomentował budowę nowej fabryki w Arizonie: – Ogłoszenie TSMC następuje w krytycznym momencie, gdy Chiny konkurują o dominację w najnowocześniejszych technologiach i kontrolę kluczowych branż. Obiekt TSMC w Arizonie zwiększy niezależność ekonomiczną USA.

Źródło: Lucas Nolan/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA