fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeAI już teraz zabiera pracę i nic tego nie zatrzyma

AI już teraz zabiera pracę i nic tego nie zatrzyma

Nie łudźmy się, że będzie inaczej: sztuczna inteligencja zlikwiduje gros miejsc pracy – nie tylko tych nie wymagających większych kompetencji – przynosząc ze sobą wzrost bezrobocia. Dotyczyć to będzie, a nawet już dotyczy, także Polski.

Sztuczna inteligencja stopniowo, lecz konsekwentnie eliminować będzie stanowiska pracy. W pierwszym rzucie dotknie to zawody i branże, w których nie są wymagane wysokie kwalifikacje. Z biegiem lat AI podejmie się także prac bardziej skomplikowanych oraz wymagających precyzji, a nawet kreatywności.

Koncerny już zwalniają

Gdzieniegdzie już się to dzieje. Przykładowo: Duolingo, międzynarodowa platforma edukacyjna do nauki języków obcych, zwolniła już co dziesiątego pracownika zatrudnionego w systemie B2B, zastępując go sztuczną inteligencją i na tym zapewne nie koniec. W miarę doskonalenia narzędzi AI pracę będą tracić tłumacze, spikerzy, fotografowie, a nawet reporterzy prasowi, copywriterzy, rysownicy itd. Google, który agresywnie inwestuje w rozwój narzędzi AI, już teraz zapowiada zwolnienie w perspektywie najbliższych kilku lat nawet 30 tysięcy pracowników. Z tego samego powodu – i być może nawet jeszcze szybciej – zwalniać będą firmy zajmujące się wdrażaniem wysokich technologii. SAP, globalnie działający koncern segmentu IT, zamierza pozbyć się ośmiu tysięcy swoich pracowników.

Z pewnością w jednym, jak i w drugim przypadku, zwolnieni będą mogli liczyć na godne odprawy i pożegnalne podziękowania szefostwa za „wysokie zaangażowanie i wieloletni wkład pracy”. Albo coś w tym stylu – jak to mawiają na pożegnanie w korporacji.

A przyjdzie i taki czas, że zwalniać będą niemal wszyscy.

Znają kogoś, kogo AI zwolniła

Polska z pewnością nie pozostanie w tyle, jeśli chodzi o wdrażanie narzędzi AI. Wszędzie tam, gdzie da się to zrobić i gdzie tylko będzie się to opłacało. Z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” firmy Personnel Service, cytowanego przez serwis PulsHR.pl wynika, że już 12 proc. osób zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku przez AI  stracił pracę. Stracił ją w wyniku wdrożenia oprogramowania i narzędzi automatyzujących pracę. Sygnalizują to szczególnie ludzie młodsi – 19 proc. osób w grupie wiekowej 18-24 lata.

Z kolei z badania „Nowe prawa rekrutacji”, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl wynika, że już 22 proc. Polaków boi się wzrostu znaczenia sztucznej inteligencji i automatyzacji na swoim stanowisku, zaś 36 proc. wyraża obawy, że przez jej upowszechnianie znacząco skurczy się także rynek pracy. I tylko jeden na czterech respondentów chce wierzyć, że sztuczna inteligencja uwolni czas na bardziej ambitne zadania. To jest oczywiście prawda, że wdrożona w firmach AI uwolni część pracowników, pozwalając im przejść do nowej pracy, być może nawet ambitniejszej. Ilu jednak dostanie taką szansę? Z pewnością zwalnianie z jednego miejsca, by ustąpić tańszemu „pracownikowi” AI i przyjęcie do innych zadań, nie będzie się odbywać w proporcjach 1:1.

Co się stanie z tymi, którzy w tym wyścigu technologicznym odpadną całkowicie? Mogą być ich, z pewnością będą, miliony. O tym warto myśleć już dziś.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA