fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiAlert podatkowy: rewolucyjne zmiany w składce zdrowotnej

Alert podatkowy: rewolucyjne zmiany w składce zdrowotnej

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o rewolucyjnych zmianach w składce zdrowotnej.

Projekt z 26 lipca 2021 r.1, będący częścią tzw. Polskiego Ładu, jest istną rewolucją, jeśli chodzi o regulacje dotyczące składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Do jednej z najważniejszych zmian należy zaliczyć naliczanie 9% składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania, przy jednoczesnym braku możliwości jej odliczenia od podatku dochodowego. Zmiana ta dotyczyć będzie w szczególności podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólników spółek jawnych, cywilnych i partnerskich, którzy na skutek zastosowania projektowanych regulacji poniosą ciężar ekonomiczny w wysokości aż 28% dochodu (19% podatku PIT + 9% składki zdrowotnej), plus potencjalnie danina solidarnościowa. W konsekwencji, wybierane do tej pory formy prowadzenia działalności (spółki transparentne podatkowo lub jednoosobowa działalność gospodarcza) znacznie stracą na atrakcyjności po wprowadzeniu zapowiadanych zmian.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą o średniej lub dużej skali powinni w związku z przedmiotowymi regulacjami rozważyć, czy nie wybrać jako docelowej formy prowadzenia działalności gospodarczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowej lub spółki komandytowo-akcyjnej (19% / 9% CIT).

Wprawdzie wypłata dywidendy / zysku z tych spółek do wspólników (z wyjątkiem komplementariusza) podlega, co do zasady, podwójnemu opodatkowaniu, niemniej jednak jeżeli reinwestowana jest znaczna część zysku, to i tak spółka podlegająca opodatkowaniu CIT może okazać się korzystnym rozwiązaniem.

Warto także przeanalizować atrakcyjność systemu opodatkowania tzw. estońskim CIT, który zostanie nieco zliberalizowany od 2022 r. (szczegóły TUTAJ).
Dla tzw. osób samozatrudnionych, które w prowadzonej działalności gospodarczej nie ponoszą wysokich kosztów uzyskania przychodów, rozwiązaniem może okazać się zmiana zasad opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W tej formie opodatkowaniu podlega przychód (niepomniejszany o koszty uzyskania przychodów), a stawki będą wynosić np.:

  • 17% dla przychodów wykonywanych osobiście w ramach tzw. wolnych zawodów,
  • 14% dla przychodów ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej,
  • 12% dla przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem.

Co istotne, w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosić ma 1/3 stawki ryczałtu zastosowanej do opodatkowania przychodów. W konsekwencji, efektywna stawka (PIT plus składka zdrowotna) wyniesie np. około 22,7% dla wolnych zawodów, 18,7% dla osób świadczących usługi w zakresie opieki zdrowotnej oraz 16% dla informatyków.

Wyzwaniem może zatem być nie tylko sam wybór nowej formy prowadzenia działalności gospodarczej, ale także identyfikacja najbardziej bezpiecznej oraz efektywnej podatkowo metody przejścia z obecnej formy prowadzenia działalności do wybranej formy docelowej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Alert podatkowy: ulgi podatkowe w Polskim Ładzie

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o ulgach podatkowych w Polskim Ładzie.
5 MIN CZYTANIA

Alert podatkowy: minimalny podatek dochodowy dla nierentownych podatników CIT

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o minimalnym podatku dochodowym dla nierentownych podatników CIT.
2 MIN CZYTANIA

Alert podatkowy: wsparcie w zakresie inwestycji

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o wsparciu w zakresie inwestycji.
2 MIN CZYTANIA