fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiAlert podatkowy: strategia podatkowa dopiero od 2022 roku

Alert podatkowy: strategia podatkowa dopiero od 2022 roku

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś informacja o realizowanej strategii podatkowej.

Zgodnie z projektem Tarczy Prawnej przygotowywanym przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii obowiązek publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej będzie obowiązywał dopiero od 2022 roku.

Jak wskazano w ustawie o CIT informacja o zrealizowanej strategii powinna zawierać m.in.:

  • Informacje o stosowanych procesach i procedurach, dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków w obszarze opodatkowania i zapewniających ich prawidłowe wykonanie;
  • Informacje o dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej;
  • Informacje o przekazanych szefowi KAS schematach podatkowych;
  • Informacje o złożonych wnioskach o interpretacje indywidualne;
  • Informacje o rozliczeniach z rajami podatkowymi.

Obowiązek sporządzenia i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej obejmuje:

• Podatkowe grupy kapitałowe (bez względu na wartość osiągniętych przychodów);

• Podatników, którzy osiągnęli przychody powyżej 50 mln euro w poprzednim roku podatkowym.

Zgodnie z art. 27c ust 4 ustawy o CIT podatnik jest obowiązany do opublikowania na stronie internetowej informacji: „do końca dwunastego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego”. Jednakże w przepisach ustawy nie wskazano, kiedy należy po raz pierwszy opublikować taką informację.

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów, wskazywało, że pierwsza publikacja powinna mieć miejsce już w 2021 roku i obejmować ubiegły rok podatkowy.

Projekt Tarczy Prawnej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii zakłada dodanie nowego artykułu do ustawy o CIT, który stanowił będzie, że pierwszą informację o realizowanej strategii podatkowej sporządza się za rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2020 r.

Projekt Tarczy Prawnej znajduje się aktualnie na etapie konsultacji wewnętrznych i nie ma pewności, czy zmiany zostaną uchwalone i czy wejdą w życie.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Alert podatkowy: ulgi podatkowe w Polskim Ładzie

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o ulgach podatkowych w Polskim Ładzie.
5 MIN CZYTANIA

Alert podatkowy: minimalny podatek dochodowy dla nierentownych podatników CIT

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o minimalnym podatku dochodowym dla nierentownych podatników CIT.
2 MIN CZYTANIA

Alert podatkowy: wsparcie w zakresie inwestycji

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o wsparciu w zakresie inwestycji.
2 MIN CZYTANIA