fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaArchiwumAmerykanie wyniosą się z Chin? To może być szansa, którą warto wykorzystać

Amerykanie wyniosą się z Chin? To może być szansa, którą warto wykorzystać

Do diabła z tanią produkcją, jeśli ta tania produkcja ma kosztować świat (czytaj amerykańskich podatników) biliony dolarów wpompowane w gospodarkę, by złagodzić skutki ogromnego kryzysu wywołanego nieodpowiedzialną polityką rządu Chin. Do diabła z tanią produkcją, jeśli ceną za to ma być świat pogrążony w tak wielkim chaosie – w takim tonie wypowiadają się już nie tylko tamtejsi konserwatywni publicyści, ale również politycy.

Widzimy bardzo znaczący kryzys związany z łańcuchem dostaw. Do diabła z taką tanią pracą i tanią produkcją, jeżeli to na nich opieramy swoje życie – mówi senator Cory Gardner.

Z powodu koronawirusa ludzie zdają sobie sprawę, że każdy łańcuch dostaw, który ma pojedyncze punkty zaczepienia, jest niezwykle wrażliwy. Chińczycy będą bardzo zaniepokojeni faktem, że Amerykanie chcą wycofać swoje inwestycje z Chin – dodaje Dean Cheng z Heritage Foundation.

Taka narracja ma coraz większy posłuch w Białym Domu. Kolejne poważne gospodarczo-polityczne napięcie między Stanami a Chinami rząd polski mógłby wykorzystać dla dobra naszej gospodarki, a szczególnie jej odbudowy po pandemii związanej z koronawirusem. Oczywiście Polska nie zastąpi Chiny w stosunku jeden do jednego i nie chodzi o to, by teraz namawiać Amerykanów do przeniesienia całej produkcji i wszystkich firm z Państwa Środka nad Wisłę, bo byłoby to niepoważne.

Niemniej można, a nawet trzeba wykorzystać ten moment, by w ramach coraz bliższej współpracy z naszym najważniejszym sojusznikiem polski rząd wraz z polskim prezydentem zaczęli zabiegać u administracji Donalda Trumpa o jak najwięcej amerykańskich inwestycji w Polsce. Skoro odgrywamy rolę strażnika wschodnich rubieży cywilizowanego świata Zachodu, chwalimy się najlepszymi od dziesięcioleci stosunkami politycznymi ze Stanami Zjednoczonymi, najwyższy czas przekuć to w korzyści również gospodarcze.

Mówimy tu o możliwości zainwestowania miliardów dolarów w infrastrukturę związaną chociażby z projektem Trójmorza, w cały sektor nowoczesnej energetyki, projekty zbrojeniowe o znaczeniu strategicznym zwiększającym nasze bezpieczeństwo, w projekty związane z modernizacją polskiej armii. Ale również o zwykłej zachęcie czy sugestii administracji Trumpa i tamtejszych polityków skierowanej do amerykańskich prywatnych firm, by te nie bały się inwestować w Polsce.

Taki amerykański impuls i konkretne pieniądze zza Oceanu byłyby olbrzymią szansą na rozwój całej naszej gospodarki i przestawienia jej na tory innowacyjności. Byłyby też olbrzymią szansą dla polskich małych i średnich firm, które z pewnością skorzystałyby na tych inwestycjach jako poddostawcy czy podwykonawcy i uczestniczyłyby czynnie w budowaniu całego łańcucha wartości dodanej. Wreszcie byłyby nieocenione w kontekście odbudowy całej polskiej przedsiębiorczości po poważnym kryzysie, jaki czeka nasz kraj w związku z pandemią koronawirusa.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA