fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumAmerykanie wyniosą się z Chin? To może być szansa, którą warto wykorzystać

Amerykanie wyniosą się z Chin? To może być szansa, którą warto wykorzystać

Do diabła z tanią produkcją, jeśli ta tania produkcja ma kosztować świat (czytaj amerykańskich podatników) biliony dolarów wpompowane w gospodarkę, by złagodzić skutki ogromnego kryzysu wywołanego nieodpowiedzialną polityką rządu Chin. Do diabła z tanią produkcją, jeśli ceną za to ma być świat pogrążony w tak wielkim chaosie – w takim tonie wypowiadają się już nie tylko tamtejsi konserwatywni publicyści, ale również politycy.

Widzimy bardzo znaczący kryzys związany z łańcuchem dostaw. Do diabła z taką tanią pracą i tanią produkcją, jeżeli to na nich opieramy swoje życie – mówi senator Cory Gardner.

Z powodu koronawirusa ludzie zdają sobie sprawę, że każdy łańcuch dostaw, który ma pojedyncze punkty zaczepienia, jest niezwykle wrażliwy. Chińczycy będą bardzo zaniepokojeni faktem, że Amerykanie chcą wycofać swoje inwestycje z Chin – dodaje Dean Cheng z Heritage Foundation.

Taka narracja ma coraz większy posłuch w Białym Domu. Kolejne poważne gospodarczo-polityczne napięcie między Stanami a Chinami rząd polski mógłby wykorzystać dla dobra naszej gospodarki, a szczególnie jej odbudowy po pandemii związanej z koronawirusem. Oczywiście Polska nie zastąpi Chiny w stosunku jeden do jednego i nie chodzi o to, by teraz namawiać Amerykanów do przeniesienia całej produkcji i wszystkich firm z Państwa Środka nad Wisłę, bo byłoby to niepoważne.

Niemniej można, a nawet trzeba wykorzystać ten moment, by w ramach coraz bliższej współpracy z naszym najważniejszym sojusznikiem polski rząd wraz z polskim prezydentem zaczęli zabiegać u administracji Donalda Trumpa o jak najwięcej amerykańskich inwestycji w Polsce. Skoro odgrywamy rolę strażnika wschodnich rubieży cywilizowanego świata Zachodu, chwalimy się najlepszymi od dziesięcioleci stosunkami politycznymi ze Stanami Zjednoczonymi, najwyższy czas przekuć to w korzyści również gospodarcze.

Mówimy tu o możliwości zainwestowania miliardów dolarów w infrastrukturę związaną chociażby z projektem Trójmorza, w cały sektor nowoczesnej energetyki, projekty zbrojeniowe o znaczeniu strategicznym zwiększającym nasze bezpieczeństwo, w projekty związane z modernizacją polskiej armii. Ale również o zwykłej zachęcie czy sugestii administracji Trumpa i tamtejszych polityków skierowanej do amerykańskich prywatnych firm, by te nie bały się inwestować w Polsce.

Taki amerykański impuls i konkretne pieniądze zza Oceanu byłyby olbrzymią szansą na rozwój całej naszej gospodarki i przestawienia jej na tory innowacyjności. Byłyby też olbrzymią szansą dla polskich małych i średnich firm, które z pewnością skorzystałyby na tych inwestycjach jako poddostawcy czy podwykonawcy i uczestniczyłyby czynnie w budowaniu całego łańcucha wartości dodanej. Wreszcie byłyby nieocenione w kontekście odbudowy całej polskiej przedsiębiorczości po poważnym kryzysie, jaki czeka nasz kraj w związku z pandemią koronawirusa.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

Branża biogazowa walczy o wyższe ceny referencyjne

13 listopada uruchomiono kolejny raz aukcje OZE. Nie chcemy rysować czarnego scenariusza, ale jesteśmy niemal pewni, że nie będzie ani jednej oferty złożonej na biogaz – mówią nam przedstawiciele branży biogazowej. I dodają, że należy ubolewać nad tym, iż od lat władza nie potrafi stworzyć warunków, które uwolniłyby znaczący potencjał drzemiący w tym sektorze.
8 MIN CZYTANIA