fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonBo u nas w gminie dobrze jest

Bo u nas w gminie dobrze jest

Kolejne światowe rankingi dostarczają danych mówiących o niebywałym sukcesie i potencjale do dalszych wzrostów nie tylko całego naszego kraju, ale także naszych największych ośrodków miejskich.

Znów wróciła do nas ona. Bezkompromisowa, bezkrytyczna, bezpardonowa i bezwzględna kampania wyborcza! Tym razem samorządowa. I trudno od niej uciec. Chcąc nie chcąc, jesteśmy tej kampanii celem, ale i ofiarą. Nawet najbardziej gruboskórni odbiorcy mogą mieć wrażenie, że świat wokół zmierza ku przepaści, a każdy kolejny dzień to gorsza sytuacja gospodarcza oraz społeczna w naszym kraju – czy to w regionie, województwie, gminie czy dzielnicy. Tak, nie jest idealnie. Władzy trzeba nieustannie patrzeć na ręce, wypominać niedociągnięcia, egzekwować konsekwencje błędów. Szczególnie przy urnie wyborczej. Nieustanna, nieskrępowana krytyka oraz wysoka konkurencja o władzę są czynnikami nieustannie zwiększającymi efektywność systemu demokratycznego, który pozbawiony debaty i krytyki zatraca się w zepsuciu. Sam zawodowo zajmuję się krytyką władzy. Dziś jednak, idąc jak zawsze pod prąd, jak Polska długa i szeroka chcę władze lokalne pochwalić.

Żyje nam się lepiej. Jadąc przez nasz kraj, możemy ujrzeć sukces ostatnich 30 lat transformacji, ale i owoce dobrze zarządzanych samorządów. Zatrzymajmy się, wyciszmy na chwilę radio, przestańmy scrollować social media, wyłączmy telewizor i rozejrzyjmy się wokół. Zobaczymy dobre drogi, chodniki, odremontowane szkoły, rynki, parki, gmachy lokalnych urzędów. To wszystko naszymi rękoma. A pisząc precyzyjniej – naszymi pieniędzmi. Pomimo wielu chybionych inwestycji i zmarnowanych środków publicznych (odsyłam do Czarnej Księgi Wydatków Publicznych opublikowanych przez Warsaw Enterprise Institute) to właśnie działania włodarzy na lokalnym poziomie pchają naszą Polskę lokalną w dobrym kierunku.

Kolejne światowe rankingi dostarczają danych mówiących o niebywałym sukcesie i potencjale do dalszych wzrostów nie tylko naszego kraju, ale np. największych ośrodków miejskich. Dowody? W zestawieniu brytyjskiego think-tanku Globalization and World Cities Research Network analizowane są powiązania miast z całego świata, uwzględniając aspekty gospodarcze. W ostatnim zestawieniu z 2020 r. najwyżej sklasyfikowano Warszawę, przyznając jej status alfa. Natomiast Wrocław, znajdując się w kategorii gamma, uzyskał najwyższy wynik, którego nie przebiło żadne niestołeczne europejskie miasto. Dalej w zestawieniu uwzględniono Poznań, Kraków i Łódź. W innym zestawieniu – „European Cities and Regions of the Future” autorstwa fDi Intelligence, wśród najlepszych destynacji dla inwestorów w kategorii głównych miast Warszawa zajęła 6. miejsce, wyprzedzając chociażby Berlin czy Barcelonę. W przypadku dużych miast na 3. pozycji uplasował się Kraków, a na 7. Poznań. Cieszy również sukces Wrocławia, który został zajął 3. pozycję w kategorii średnich miast.

Spacerując chodnikami naszych wspólnot lokalnych, doceńmy to, gdzie i w jakim czasie żyjemy. Jeszcze nikt chodzący po ziemi, którą Państwo widzą wokół siebie, nie mógł cieszyć się poziomem rozwoju, jakiego dziś jesteśmy beneficjentem. Owszem, jest jeszcze wiele do poprawy. Zmieńmy tych włodarzy, którzy nie dotrzymują tempa, ale doceńmy, że przez ostatnie trzy dekady rządom na poziomie centralnym, jak i lokalnym nie udaje się naszego sukcesu gospodarczego popsuć.

Piotr Palutkiewicz
Piotr Palutkiewicz
Ekonomista. Wiceprezes Warsaw Enterprise Institute. Absolwent Grand Valley State University (dyplom MPA), Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Newcastle Business School. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego. Współzałożyciel i były Prezes Zarządu Instytutu Gospodarczego i Konsumenckiego Instigos. Ekspert i menadżer w wielu organizacjach pozarządowych. Posiada szerokie doświadczenie biznesowe m.in. w bankowości, energetyce i mediach oraz jako konsultant w licznych branżach. Publicysta i komentator gospodarczy.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja w działaniu

Ostatnio coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji i to przeważnie w tonie nader optymistycznym – że rozwiąże ona, jeśli nawet nie wszystkie, to w każdym razie większość problemów, z którymi się borykamy. Tylko niektórzy zaczynają się martwić, co wtedy stanie się z ludźmi, bo skoro sztuczna inteligencja wszystko zrobi, to czy przypadkiem ludzie nie staną się zbędni?
5 MIN CZYTANIA

Można rywalizować z populistami w polityce, ale najlepiej po prostu ograniczyć rolę państwa

Możemy już przeczytać tegoroczny Indeks Autorytarnego Populizmu. Jest to dobrze napisany, pełen informacji raport. Umiejętnie identyfikuje problem, jaki mamy. Ale tu potrzeba więcej. Przede wszystkim takiego działania, które naprawdę rozwiązuje problemy, jakie dostrzegają wyborcy populistycznych partii.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tego felietonu nie sponsoruje CPK

Ogromne zainteresowanie wokół internetowego hasztagu #TakDlaCPK pokazało, że sami bierzemy sprawy w swoje ręce wywierając presję społeczną na osiągnięcie pożądanych rezultatów.
3 MIN CZYTANIA

Nie zgrzeszmy zaniedbaniem

Uderzenie w gotówkę to nie tylko uderzenie w nasze kieszenie z tytułu opłat i prowizji na rzecz instytucji finansowych. To także podkopanie fundamentów naszej wolności i prywatności.
3 MIN CZYTANIA

Politycy szczęścia nie dają

W minionych wiekach elity rządzące nadały ludowi wolność kosztem swojego wpływu. Dziś kolejne pokolenie przynosi im pod drzwi pałaców wartości, o które walczyły poprzednie generacje.
3 MIN CZYTANIA