fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeBranża spożywcza i automatyzacja idą w parze

Branża spożywcza i automatyzacja idą w parze

W minionym roku aż jedna czwarta małych i średnich przedsiębiorstw z branży spożywczej w Polsce zwiększyła poziom automatyzacji produkcji.

W 2023 roku aż 37 proc. małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z branży spożywczej zwiększyło nakłady na odnowienie parku maszyn i urządzeń, a 25 proc. zwiększyło poziom automatyzacji produkcji – wynika z badania Siemens Financial Services w Polsce. Bieżący rok nie będzie w tym aspekcie odmienny.

Przytaczany raport wykazał, że co czwarty ankietowany z branży spożywczej zanotował w 2023 roku spadek sprzedaży, ale i tak nakłady na park maszyn i urządzeń obniżyło tylko 3 proc. firm. Dzięki zrealizowaniu omawianych inwestycji wzrósł branżowy wskaźnik zdolności do konkurowania ankietowanych firm, a 30 proc. badanych odczuwa, że jest bardziej konkurencyjna. Z kolei 36 proc. badanych spodziewa się poprawy swojej konkurencyjności.

Aktualny sub-indeks MiU dla branży spożywczej wynosi 53,16 pkt. Jest to najwyższa zmiana wartości wskaźnika rok do roku, spowodowana przede wszystkim wzrostem nakładów na odnowienia parku maszyn i urządzeń oraz zwiększeniem poziomu automatyzacji. Uzyskane wyniki oznaczają, że w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się m.in. wyższej zdolności przetwórców do konkurowania oraz wzrostu możliwości ekspansji na nowe rynki. Poza inwestycjami w odnowienie parku MiU i automatyzację, znaczenie dla poprawy wskaźnika dla branży spożywczej miały również wyniki dotyczące sprzedaży krajowej oraz dywersyfikacji rynków zbytu

– powiedział country head of sales w Siemens Financial Services w Polsce Grzegorz Jarzębski.

Z omawianego badania dowiadujemy się też, że 30 proc. respondentów uważa, że polski sektor spożywczy ma równie dobre parki maszyn i urządzeń jak podmioty zagraniczne, a 9 proc. sądzi, że polskie parki są nawet lepsze od zagranicznych. Z kolei 29 proc. ankietowanych uważa, że są one mniej wydajne i starsze niż te posiadane przez firmy z innych krajów.

Jeśli chodzi o środki, z których finansowane są inwestycje w maszyny i urządzenia, to 53 proc. polskich MŚP wykorzystuje tylko wypracowane zyski, a 47 proc. korzysta ze środków zewnętrznych.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA