fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeBranża spożywcza i automatyzacja idą w parze

Branża spożywcza i automatyzacja idą w parze

W minionym roku aż jedna czwarta małych i średnich przedsiębiorstw z branży spożywczej w Polsce zwiększyła poziom automatyzacji produkcji.

W 2023 roku aż 37 proc. małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z branży spożywczej zwiększyło nakłady na odnowienie parku maszyn i urządzeń, a 25 proc. zwiększyło poziom automatyzacji produkcji – wynika z badania Siemens Financial Services w Polsce. Bieżący rok nie będzie w tym aspekcie odmienny.

Przytaczany raport wykazał, że co czwarty ankietowany z branży spożywczej zanotował w 2023 roku spadek sprzedaży, ale i tak nakłady na park maszyn i urządzeń obniżyło tylko 3 proc. firm. Dzięki zrealizowaniu omawianych inwestycji wzrósł branżowy wskaźnik zdolności do konkurowania ankietowanych firm, a 30 proc. badanych odczuwa, że jest bardziej konkurencyjna. Z kolei 36 proc. badanych spodziewa się poprawy swojej konkurencyjności.

Aktualny sub-indeks MiU dla branży spożywczej wynosi 53,16 pkt. Jest to najwyższa zmiana wartości wskaźnika rok do roku, spowodowana przede wszystkim wzrostem nakładów na odnowienia parku maszyn i urządzeń oraz zwiększeniem poziomu automatyzacji. Uzyskane wyniki oznaczają, że w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się m.in. wyższej zdolności przetwórców do konkurowania oraz wzrostu możliwości ekspansji na nowe rynki. Poza inwestycjami w odnowienie parku MiU i automatyzację, znaczenie dla poprawy wskaźnika dla branży spożywczej miały również wyniki dotyczące sprzedaży krajowej oraz dywersyfikacji rynków zbytu

– powiedział country head of sales w Siemens Financial Services w Polsce Grzegorz Jarzębski.

Z omawianego badania dowiadujemy się też, że 30 proc. respondentów uważa, że polski sektor spożywczy ma równie dobre parki maszyn i urządzeń jak podmioty zagraniczne, a 9 proc. sądzi, że polskie parki są nawet lepsze od zagranicznych. Z kolei 29 proc. ankietowanych uważa, że są one mniej wydajne i starsze niż te posiadane przez firmy z innych krajów.

Jeśli chodzi o środki, z których finansowane są inwestycje w maszyny i urządzenia, to 53 proc. polskich MŚP wykorzystuje tylko wypracowane zyski, a 47 proc. korzysta ze środków zewnętrznych.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rewolucja cyfrowa w firmach jest nieunikniona

Zdecydowana większość producentów uważa, że w najbliższych kilku latach sposób działania ich firm zostanie zmieniony przez wpływ technologii cyfrowych.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA