fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeChmura w biznesie. Czy twoja firma z niej korzysta?

Chmura w biznesie. Czy twoja firma z niej korzysta?

Tylko 7 proc. polskich firm deklaruje wysoką dojrzałość w obszarze transformacji chmurowej. Takie przedsiębiorstwa w pełni przenoszą do chmury swoją działalność.

Firma PwC przygotowała raport „Chmura w biznesie, liderzy widzą wartość”, który wykazał, że tylko 7 proc. firm w Polsce postrzega swoją dojrzałość w chmurze za wysoką. To o 1 pkt proc. mniej niż wynosi średnia dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Chmura i tak popularna

Choć chmura jest w pełni wykorzystywana przez niewielki procent polskich firm, które wzięły udział w badaniu PwC, to technologia ta i tak jest dość popularna w naszym kraju. Jak się bowiem okazuje 31 proc. polskich firm deklaruje średnią dojrzałość chmurową, co oznacza, że przyjęły one technologię chmury w wielu obszarach swojej działalności i rozwinęło swój model operacyjny. To o 4 pkt proc. więcej niż średnia w naszym regionie.

Z badania PwC dowiadujemy się również, że 40 proc. polskich firm wykorzystuje chmurę głównie do modernizacji. Z kolei 44 proc. przedsiębiorstw znad Wisły planuje, aby w ciągu najbliższych dwóch lat wszystkie ich operacje były w chmurze, a 42 proc. chce, żeby była to około połowa operacji. Zaledwie 5 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że dzisiaj żadne ich operacje nie są oparte na chmurze, ani nie będą w 50 proc. oraz więcej w ciągu najbliższych dwóch lat.

Polskie firmy za główną korzyść chmury uważają modernizację aplikacji (41 proc.). Z kolei według 24 proc. naszych przedsiębiorstw korzystanie z tej technologii daje możliwość do zmiany profilu działalności, a dla 18 proc. jest to możliwość opracowywania nowych aplikacji i modeli biznesowych.

Dzisiaj liderem, jeśli chodzi o rozwiązania chmurowe, są Stany Zjednoczone, gdzie wysoką dojrzałość w tym zakresie deklaruje aż 32 proc. przedsiębiorstw, a średnią – 46 proc.

Źródło: Business Insider Polska
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA