fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeCyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.

Badanie KPMG przeprowadzone we współpracy z Microsoftem wykazało, że 78 proc. firm w naszym kraju planuje utrzymać na niezmienionym poziomie wydatki związane z digitalizacją. Co więcej, prawie co trzecie polskie przedsiębiorstwo nie przeznacza żadnych środków finansowych na transformację cyfrową.

Polska wypada słabiej od krajów UE

Raport KPMG pokazuje, że tylko 14 proc. firm w Polsce chce zwiększyć finansowanie transformacji cyfrowej – to o 7 pkt proc. mniej niż w 2022 r. Poza tym aż 92 proc. firm nie zmieni liczby pracowników, którzy mają być zaangażowani w działania związane z procesem digitalizacji, prawie 80 proc. przedsiębiorstw nie ma formalnego dokumentu dotyczącego strategii transformacji cyfrowej, a 71 proc. w ogóle nie oddelegowuje pracowników do zadań z nią związanych. Z 63 do 68 proc. wzrósł natomiast odsetek firm deklarujących korzystanie z technologii chmurowych.

Cyfryzacja jest kluczowym elementem zapewnienia odporności polskich przedsiębiorstw, a w efekcie całej gospodarki. To właśnie digitalizacja procesów i tworzenie nowych modeli działania opartych na chmurze sprawiły, że firmy utrzymały swoje pozycje konkurencyjne i tworzyły nowe strumienie przychodów

– powiedział Piotr Grzywacz z Microsoft w Polsce.

Takie wyniki sprawiają, że w 2022 roku Polska uzyskała 40,5 punktów w rankingu DESI (Digital Economy and Society Index), który stanowi niespełna 77 proc. średniej unijnej. W zestawieniu zajęliśmy 24. miejsce, a za nami były tylko Grecja, Bułgaria i Rumunia.

Jeśli chodzi o branże, które w Polsce pozytywnie wyróżniają się w transformacji cyfrowej   wymienić można: finanse, sektor TMT oraz life sciences. Najsłabiej wypadają: branża motoryzacyjna, transport oraz branża dóbr konsumpcyjnych. Co ciekawe, większą wagę do strategii cyfryzacji i lepiej je realizują firmy mniejsze.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA