fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieCzeka nas szczepionkowa inwigilacja? 80 proc. pracodawców chce mieć wiedzę o szczepieniach...

Czeka nas szczepionkowa inwigilacja? 80 proc. pracodawców chce mieć wiedzę o szczepieniach pracowników

80 proc. pracodawców jest przekonanych, że powinni mieć dostęp do informacji, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych przeciw COVID-19, a także wiedzieć, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni - wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan. Naciski na zmianę prawa umożliwiającego taką inwigilację są coraz większe.

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad przepisami, które mają dać pracodawcy dostęp do informacji, którzy z pracowników są zaszczepieni. Kształt regulacji nie ma jednak wypłnąć na to, że szczepienia staną się obowiązkowe. Tak przynajmniej obiecuje resort. Możemy się jednak spodziewać, że pierwszy krok, który łamie prawo do prywatności medycznej i tajemnicy lekarskiej zapewne będzie przyczynkiem do kolejnych.

Jak zwolennicy tego typu rozwiązań tłumaczą sobie ten ruch? Oczywiście bezpieczeństwem. Wirus COVID-19 został uznany za czynnik szkodliwy w miejscu pracy i zakażenie nim może zostać uznane za chorobę zawodową. No i zawsze można wskazać argument typu: przecież w niektórych krajach szczepienia stają się obowiązkowe.

Na dziś żaden przepis prawa nie jest podstawą, by pracodawca mógł zażądać od pracownika zaszczepienia się przeciw COVID-19. Co więcej, pracodawca nie ma też prawa, by sprawdzić, czy pracownik się zaszczepił. Szczepienia – mimo coraz większej presji – wciąż są całkowicie dobrowolne, więc zarówno pracownicy, jak i kandydaci do pracy nie mają obowiązku ich wykonywać.

Maksymilian Graś, partner w kancelarii Graś i Wspólnicy w wypowiedzi dla serwisu PiT.pl, przyznaje: – Wraz z rozpędzającą się machiną szczepienia obywateli przeciw COVID-19 pojawiają się pytania o prawo pracodawcy do nakłaniania pracowników do podjęcia określonej decyzji. Rozstrzygnął tę kwestię już sam ustawodawca, uznając te działania profilaktyczne za dobrowolne. Leży więc to wyłącznie w gestii danej osoby, która nadto powinna te informacje zachować dla siebie. W efekcie pracownik nie musi poddawać się presji swoich przełożonych, a działania pracodawcy powinny być uznane za niedopuszczalne, jako niezgodne z prawem.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA