fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaZdrowieCzeka nas szczepionkowa inwigilacja? 80 proc. pracodawców chce mieć wiedzę o szczepieniach...

Czeka nas szczepionkowa inwigilacja? 80 proc. pracodawców chce mieć wiedzę o szczepieniach pracowników

80 proc. pracodawców jest przekonanych, że powinni mieć dostęp do informacji, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych przeciw COVID-19, a także wiedzieć, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni - wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan. Naciski na zmianę prawa umożliwiającego taką inwigilację są coraz większe.

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad przepisami, które mają dać pracodawcy dostęp do informacji, którzy z pracowników są zaszczepieni. Kształt regulacji nie ma jednak wypłnąć na to, że szczepienia staną się obowiązkowe. Tak przynajmniej obiecuje resort. Możemy się jednak spodziewać, że pierwszy krok, który łamie prawo do prywatności medycznej i tajemnicy lekarskiej zapewne będzie przyczynkiem do kolejnych.

Jak zwolennicy tego typu rozwiązań tłumaczą sobie ten ruch? Oczywiście bezpieczeństwem. Wirus COVID-19 został uznany za czynnik szkodliwy w miejscu pracy i zakażenie nim może zostać uznane za chorobę zawodową. No i zawsze można wskazać argument typu: przecież w niektórych krajach szczepienia stają się obowiązkowe.

Na dziś żaden przepis prawa nie jest podstawą, by pracodawca mógł zażądać od pracownika zaszczepienia się przeciw COVID-19. Co więcej, pracodawca nie ma też prawa, by sprawdzić, czy pracownik się zaszczepił. Szczepienia – mimo coraz większej presji – wciąż są całkowicie dobrowolne, więc zarówno pracownicy, jak i kandydaci do pracy nie mają obowiązku ich wykonywać.

Maksymilian Graś, partner w kancelarii Graś i Wspólnicy w wypowiedzi dla serwisu PiT.pl, przyznaje: – Wraz z rozpędzającą się machiną szczepienia obywateli przeciw COVID-19 pojawiają się pytania o prawo pracodawcy do nakłaniania pracowników do podjęcia określonej decyzji. Rozstrzygnął tę kwestię już sam ustawodawca, uznając te działania profilaktyczne za dobrowolne. Leży więc to wyłącznie w gestii danej osoby, która nadto powinna te informacje zachować dla siebie. W efekcie pracownik nie musi poddawać się presji swoich przełożonych, a działania pracodawcy powinny być uznane za niedopuszczalne, jako niezgodne z prawem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA