fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaPodatkiCzłonek zarządu nie zawsze musi być podatnikiem VAT

Członek zarządu nie zawsze musi być podatnikiem VAT

Jeśli członek zarządu prowadzi działalność gospodarczą, ale nie podlega podporządkowaniu hierarchicznemu w spółce i nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich, nie spełnia warunków do uznania go za podatnika VAT – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Analizowana przez Trybunał Sprawiedliwości UE sprawa dotyczyła podatnika, który był członkiem zarządu w kilku spółkach luksemburskich. Chodziło o ustalenie, czy mamy do czynienia z prowadzeniem samodzielnej działalności gospodarczej na gruncie regulacji dyrektywy VAT.

Wątpliwości sądu

Jego działalność polegała m.in. na przyjmowaniu sprawozdań od kadry kierowniczej lub przedstawicieli danych spółek oraz na omawianiu: propozycji strategicznych, wyboru kierownictwa operacyjnego, problemów związanych z rachunkami tych spółek i ich spółek zależnych, a także ryzyka, na jakie narażone są te spółki. Co ważne, w analizowanej sprawie podatnik działał we własnym imieniu i nie podlegał stosunkowi podporządkowania hierarchicznego, nie działał on we własnym imieniu ani na własną odpowiedzialność i nie ponosił ryzyka gospodarczego związanego ze swoją działalnością. Wynagrodzenie podatnika było określone albo w sposób zryczałtowany lub jako procent od zysku osiąganego przez spółkę.

W 2019 roku podatnik otrzymał decyzję z urzędu podatkowego o konieczności zapłaty VAT. Odwołał się od niej stwierdzając, że jego działalność nie spełnia definicji zawartej w przepisach o podatku od towarów i usług. Skarga podatnika została oddalona, stąd sprawa trafiła do sądu. Sąd skierował pytania prejudycjalne do TSUE o następującej treści:

Czy osoba fizyczna będąca członkiem zarządu spółki akcyjnej prawa luksemburskiego prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 9 dyrektywy VAT, a dokładniej, czy pobierane przez tę osobę wynagrodzenie należy uznać za świadczenie uzyskiwane w zamian za usługi świadczone na rzecz tej spółki?

Czy osoba fizyczna będąca członkiem zarządu spółki akcyjnej prawa luksemburskiego prowadzi swoją działalność samodzielnie w rozumieniu art. 9 i 10 dyrektywy VAT?

Warunki do spełnienia

Według TSUE członek zarządu spółki akcyjnej prawa luksemburskiego prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu dyrektywy VAT, jeżeli świadczy odpłatnie usługi na rzecz tej spółki, a także jeżeli działalność ta ma charakter stały i jest wykonywana za wynagrodzeniem, którego sposób ustalenia jest możliwy do przewidzenia. Trybunał podkreślił także, że działalność członka zarządu spółki akcyjnej prawa luksemburskiego nie jest prowadzona samodzielnie w rozumieniu tego przepisu, jeżeli pomimo faktu, iż członek ten swobodnie organizuje sposób wykonywania swojej pracy, sam otrzymuje świadczenia stanowiące jego dochody, działa we własnym imieniu i nie podlega stosunkowi podporządkowania hierarchicznego, nie działa on we własnym imieniu ani na własną odpowiedzialność i nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego ze swoją działalnością.

Z wyroku Trybunału płynie zatem wniosek, że podatnik-członek zarządu będzie podatnikiem VAT i wystąpi u niego konieczność rozliczenia tego podatku, jeśli spełnione są przesłanki prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie dyrektywy VAT. W sprawie luksemburskiej podatnik nie był związany ze spółkami podporządkowaniem, ani nie ponosił on odpowiedzialności wobec osób trzecich. W konsekwencji nie można mówić, że w tym przypadku prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o VAT. Tym samy rozliczenie tego podatku w jego przypadku nie będzie konieczne.

Te same zasady stosuje się oczywiście także do podatników, którzy na podobnych zasadach są członkami zarządu w spółkach polskich.


[W
yrok Trybunału Sprawiedliwości UE (C-288/22)]
Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA