fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaPodatkiCzy fiskus boi się, że przedsiębiorcy zaczną uciekać za granicę?

Czy fiskus boi się, że przedsiębiorcy zaczną uciekać za granicę?

Podniesienie składki zdrowotnej dla samozatrudnionych może spowodować kolejną falę emigracji podatkowej. Mimo związanego z tym ryzyka, ucieczka za granicę może bowiem znowu stać się jedynym wyjściem dla co bardziej zaradnych podatników. I z tego fiskus zdaje sobie sprawę, skoro tuż przed ogłoszeniem zmian wydał objaśnienia dotyczące rezydencji podatkowej.

Znamy już podstawowe założenia programu Polski Ład. Jednym z jego istotnych elementów, który uderzy po kieszeni przedsiębiorców, będzie ujednolicenie wysokości składki zdrowotnej i sposobu jej liczenia. W wyniku tego nie tylko pracownicy, ale i przedsiębiorcy będą ją płacić według tej samej stawki 9% od podstawy opodatkowania, czyli rzeczywistego dochodu pomniejszonego o składki ZUS.

Dziś większość przedsiębiorców płaci zryczałtowaną stawkę składki zdrowotnej w stałej wysokości. Obecnie podstawa wymiaru tych składek nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia i nie wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Cios w dobrze opłacanych specjalistów

Oznacza to, że w 2021 roku podstawą jej wyliczenia jest kwota 4242,38 zł, a sama składka wynosi 381,81 zł. Po zmianie, składka wyniesie 90 zł od każdego 1 tys. zł dochodu. Dodatkowo, premier omawiając system finansowania służby zdrowia zapowiedział, że składki tej nie będzie już można odliczać od podatku, tak jak ma to miejsce obecnie (odliczamy 7,75% podstawy wymiaru składki, czyli w przypadku przedsiębiorców można odliczyć obecnie 328,78 zł miesięcznie). To oznacza zasadniczy wzrost obciążeń dla firm. Co prawda przy opodatkowaniu według skali, zmiana ta częściowo zostanie zrekompensowana podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz umożliwieniu płacenia PIT według stawki 17% do 120 tys. rocznego dochodu, niemniej jednak dla lepiej zarabiających przedsiębiorców, zmiana ta będzie niewątpliwie odczuwalna. Już dziś wiadomo, że przedsiębiorcy (tzw. samozatrudnieni) o dochodach powyżej 10 tys. zł miesięcznie, na zmianach tych stracą. Program uderzy głownie w dobrze wynagradzanych specjalistów różnych dziedzin, w tym także np. w dobrze zarabiających w ostatnich latach informatyków, którzy na brak zleceń nawet mimo pandemii, raczej narzekać nie mogą.

Takich zmian można było się zresztą spodziewać, o czym pisałem zresztą nie tak dawno na tych łamach. Dla fiskusa rzecz jest ważna, jak bowiem wynika z danych za 2019 rok (danych z rozliczenia za 2020 rok długo zapewne jeszcze nie poznamy) odliczenia od podatku z tytułu składki zdrowotnej to ponad 65,7 mld zł.

Dziwny zbieg okoliczności

W całej tej historii jest jednak jeszcze jeden ciekawy wątek. Większość opinii publicznej programem Polski Ład żyła na długo przed jego upublicznieniem przez rząd, nie bardzo zwracając uwagę na to, co w kwestii podatków dzieje się poza regulacjami ustawowymi. Mało kto zwrócił np. uwagę na opublikowane 29 kwietnia 2021 roku objaśnienia podatkowe w sprawie rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Rezydencja podatkowa nie ma charakteru deklaratywnego, lecz związana jest z oceną całokształtu faktów i okoliczności. Minister finansów przedstawił w związku z tym w objaśnieniach podatkowych jak należy ustalać takie kryteria jak: powiązania osobiste, powiązania gospodarcze oraz długość pobytu w Polsce. W dużym skrócie, objaśnienia te sprowadzają się do tego, że przeniesienie rezydencji podatkowej za granicę wcale nie jest proste i już tylko takie fakty, jak np. spłacanie kredytu w Polsce mogą przesadzić o tym, że rezydencja ta znajduje się w Polsce i to tu trzeba płacić podatki. Szczególnie, że zgodnie z przepisami można mieć też tzw. podwójną rezydencję, to znaczy być uznanym za podatnika równocześnie w Polsce i w innym kraju.

Istotne jest jednak nie to, że takie objaśnienia się ukazały, tylko to, kiedy się to stało. Ostatnio minister finansów objaśnienia podatkowe wydawał wyłącznie do nowych przepisów. Tymczasem w zakresie rezydencji podatkowej nic się w ostatnim czasie nie zmieniło. Pojawił się za to Nowy Ład, w ramach którego podniesione mają być obciążenia fiskalne dla „lepiej” (co wcale nie znaczy, że bardzo dobrze) zarabiających małych firm (głównie samozatrudnionych). To zaś może skłonić, tak jak to już bywało wcześniej, co bardziej zaradnych przedsiębiorców do prób szukania ucieczki z dochodami za granicę. W tym kontekście ten pozorny zbieg okoliczności, wydaje się mało przypadkowy.

Osobiście w takie zbiegi okoliczności nie wierzę. Fakt, że tuż przed ogłoszeniem Nowego Ładu opublikowano objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej, wyraźnie moim zdaniem wskazuje na to, że rząd obawia się kolejnej fali emigracji podatkowej. A ta wcale nie jest tak trudna, jak by się to mogło wydawać. Szczególnie wśród specjalistów. Przecież będąc np. informatykiem, wcale nie trzeba swoich usług świadczyć z Polski, nawet jeśli większość, czy nawet wszyscy korzystający z naszych usług (kontrahenci) będą pochodzić nadal z Polski.

Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć – o czym dziś już mało kto pamięta – że odliczenie składki zdrowotnej od podatku nie wzięło się z kaprysu rządzących. Ulgę dano Polakom dlatego, by wprowadzana składka zdrowotna (ustawa została uchwalona w 1987 roku, a składkę płaci się od 1998 roku) była w miarę neutralna dla kieszeni podatników. Chodziło wyłącznie o przesunięcie części wpływów podatkowych na cele zdrowotne z niewielką dopłatą po stronie obywateli. Teraz składka zdrowotna stanie się dodatkowym obciążeniem fiskalnym w 100%. Zwyczajowo już, zamiast nauczyć się lepiej gospodarować tym, co politycy i tak już wyciągają z naszych kieszeni, jak zawsze postanowili do tych kieszeni sięgnąć głębiej.

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA