fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumCzy grozi nam paraliż w handlu i pozamykane sklepy? Kolejny problem, który...

Czy grozi nam paraliż w handlu i pozamykane sklepy? Kolejny problem, który trzeba rozwiązać

Ministerstwo Rozwoju dementuje fakenewsy informujące o tym, że rząd rozważa zamknięcie sklepów. I pewnie nikomu to na razie do głowy w Radzie Ministrów nie przychodzi (a jak przychodzi, to głośno o tym nie mówi). Za kilka dni problem z handlem i zakupami może być jednak całkiem poważny.

Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że dziś podczas spotkania przedstawicieli wiodących sieci handlowych (m.in. Żabka, Biedronka, Lidl) poruszana była kwestia żądań pracowników tych sieci dotyczących zakupu maseczek, rękawiczek i płynu do dezynfekcji rąk. Oczywiście wszystko po to, by zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem. Trudno tym żądaniom się dziwić, biorąc pod uwagę, że szczyt zakażeń koronawirusem w Polsce dopiero przed nami. Zresztą nie bez przyczyny rząd namawia pracodawców do tego, by umożliwili – jeśli tylko się da – jak największej liczbie swoich pracowników tzw. home office, czyli pracę z domu. W przypadku sprzedawców coś takiego z wiadomych powodów nie wchodzi w grę.

Reakcja władz niemal wszystkich sieci handlowych na żądania swoich pracowników jest pozytywna. Problem polega na tym, że napotykają na administracyjną blokadę. Jeśli produkty te są gdzieś dostępne, to pierwszeństwo w zakupie mają szpitale i inne zakłady opieki zdrowotnej. To oczywiście jest logiczne i konieczne, z drugiej strony mamy realną groźbę paraliżu w branży handlowej. Bez dostępu do tych produktów pracownicy sieci handlowych nie będą po prostu przychodzić do pracy. 

Co teraz? Właściciele sieci handlowych zamierzają wystosować oficjalne pismo w tej sprawie do rządu z propozycją spotkania, na którym miałoby dojść nie tylko do zasygnalizowania problemu, ale również podjęcia konkretnych kroków, by ten problem jak najszybciej rozwiązać. W przeciwnym razie faktycznie może grozić nam handlowy paraliż…

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA