fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaCzy sojusznik Putina wejdzie do Unii Europejskiej?

Czy sojusznik Putina wejdzie do Unii Europejskiej?

Prezydent Serbii zapowiedział, że jego państwo niebawem zawrze nowe porozumienie na dostawy gazu z Federacji Rosyjskiej.

Aleksandar Vucic oznajmił, że wstępnie uzgodnił z Władimirem Putinem zasady sprowadzania surowca. Nowa 3-letnia umowa zastąpi wygasający właśnie, poprzedni 10-letni kontrakt. Władze Serbii zapewniają, że otrzymały bardzo korzystne warunki, na mocy których dostaną 2,2 mld m3 gazu rocznie w cenie ok. 400 dolarów za każdy tysiąc m3.

Od 2008 roku najważniejsze serbskie firmy gazowe i naftowe należą do podmiotów z Rosji, w tym m.in. Gazpromu.

Powyższe okoliczności stawiają pod znakiem zapytania unijne aspiracje Belgradu. Dotychczas władze tego kraju, co prawda potępiły inwazję na Ukrainę, ale nie przyłączyły się do sankcji wymierzonych w Rosję.

Serbia od 2012 r. posiada status państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Od tamtej pory kraj otrzymał z Brukseli kilka miliardów euro pomocy rozwojowej. Jeszcze w 2018 r. Komisja Europejska deklarowała, iż możliwe jest dołączenie Serbii do UE już w roku 2025.

Reuters, CNN, aa.com.tr, warsawinstitute.org, balkaninsight.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA