Zrównanie płac kobiet i mężczyzn – to główna zapowiedź, która padła podczas spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z młodzieżówką tej partii w Lublinie. Co ma się zmienić? Nowelizacji ma ulec ustawa w zapisach dotyczących mobbingu.

Odwrót młodych wyborców od PiS w sondażach spowodował pomysł sztabowców tej partii na konwencję z Forum Młodych PiS z udziałem samego prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Poruszono trzy bliskie młodym ludziom tematy: ochronę praw zwierząt (a tutaj znany z miłości do kotów prezes sporo mówił), walkę o czyste powietrze oraz dyskryminację kobiet, jeśli chodzi o ich wynagrodzenia na tych samych stanowiskach, które piastują mężczyźni. Postulat młodzieżówki PiS był taki, aby zrównać te płace. Jako przykład dyskryminacji płacowej podano warszawski Ratusz, gdzie kobiety zarabiają średnio kilkaset złotych mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach.

– Składamy projekt nowelizacji ustawy, która zmieni tzw. „lukę płacową”, czyli różnicę płacy ze względu na płeć. Mamy już pierwszy podpis pod nowelizacją, jest to podpis prezesa Jarosława Kaczyńskiego – mówił szef młodzieżówki PiS Michał Moskal.

Jak wyjaśnił, poprawka złożona jest do zapisów ustawowych mówiących o mobbingu – za takie przestępstwo zgodnie z pomysłem ma zostać uznana także nierówność płacowa pomiędzy kobietami a mężczyznami, które to osoby pracują na równorzędnych stanowiskach. Jak powiedział prezes PiS, sprawa „równości płac oraz walka z zagrożeniami, które czyhają na kobiety” jest zadaniem dla rządu Zjednoczonej Prawicy oraz przyszłych pokoleń.

Poprzedni artykułWarto sprawdzić kontrahenta
Następny artykułCzy unijny budżet powinien martwić polskich rolników?