fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaInnowacjeCzy twoja firma liczy na AI?

Czy twoja firma liczy na AI?

Zdecydowana większość firm na świecie liczy na to, że dzięki sztucznej inteligencji poprawi swoje wyniki finansowe.

Aż 85 proc. przedsiębiorstw ma nadzieję, że dzięki rozwiązaniom związanym ze sztuczną inteligencją uda im się do 2025 roku zwiększyć przychody – wynika z badania Avanade Trendlines. Gorzej jest jednak z gotowością firm do korzystania z takiej technologii.

Według badania Avenade tylko 36 proc. ankietowanych liderów ze świata biznesu i IT uważa, że dysponuje odpowiednimi kompetencjami do identyfikacji ryzyka i minimalizacji szkód wynikających z nieodpowiedniego wykorzystania sztucznej inteligencji. Poza tym, 48 proc. z nich przyznaje, że ich firmy nie posiadają jasnych wytycznych i zdefiniowanej polityki AI, które mogłyby pozwolić rozwijać i odpowiedzialnio wykorzystywać tego typu technologię.

Z kolei dane KPMG oraz Microsoftu pokazują, że aktualnie w Polsce ze sztucznej inteligencji korzysta tylko 15 proc. firm, a 13 proc. ma plany jej wdrożenia. Dla porównania – na świecie z rozwiązań AI korzysta przeciętnie co trzecie przedsiębiorstwo. Jednocześnie przeszło 60 proc. firm nie jest w stanie ocenić, jakie korzyści biznesowe mogą im przynieść inwestycje w sztuczną inteligencję.

Spółka Avenad powstała w 2000 roku jako efekt kolaboracji Accenture LLP oraz Microsoft Corporation. Od tego czasu jest dostawcą usług cyfrowych, chmurowych i doradczych oraz rozwiązań branżowych i doświadczeń opartych na projektowaniu w ekosystemie Microsoft.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA