fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeCzy twoja firma liczy na AI?

Czy twoja firma liczy na AI?

Zdecydowana większość firm na świecie liczy na to, że dzięki sztucznej inteligencji poprawi swoje wyniki finansowe.

Aż 85 proc. przedsiębiorstw ma nadzieję, że dzięki rozwiązaniom związanym ze sztuczną inteligencją uda im się do 2025 roku zwiększyć przychody – wynika z badania Avanade Trendlines. Gorzej jest jednak z gotowością firm do korzystania z takiej technologii.

Według badania Avenade tylko 36 proc. ankietowanych liderów ze świata biznesu i IT uważa, że dysponuje odpowiednimi kompetencjami do identyfikacji ryzyka i minimalizacji szkód wynikających z nieodpowiedniego wykorzystania sztucznej inteligencji. Poza tym, 48 proc. z nich przyznaje, że ich firmy nie posiadają jasnych wytycznych i zdefiniowanej polityki AI, które mogłyby pozwolić rozwijać i odpowiedzialnio wykorzystywać tego typu technologię.

Z kolei dane KPMG oraz Microsoftu pokazują, że aktualnie w Polsce ze sztucznej inteligencji korzysta tylko 15 proc. firm, a 13 proc. ma plany jej wdrożenia. Dla porównania – na świecie z rozwiązań AI korzysta przeciętnie co trzecie przedsiębiorstwo. Jednocześnie przeszło 60 proc. firm nie jest w stanie ocenić, jakie korzyści biznesowe mogą im przynieść inwestycje w sztuczną inteligencję.

Spółka Avenad powstała w 2000 roku jako efekt kolaboracji Accenture LLP oraz Microsoft Corporation. Od tego czasu jest dostawcą usług cyfrowych, chmurowych i doradczych oraz rozwiązań branżowych i doświadczeń opartych na projektowaniu w ekosystemie Microsoft.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA