fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesDino bije rekordy

Dino bije rekordy

Sieć polskich supermarketów Dino jest najdroższa w historii. W środę za jedną akcję spółki płacono ponad 388 zł, co oznacza, że warta jest ponad 38 mld zł.

Z wyceną na poziomie 38 mld zł Dino Polska wyprzedza PKO BP (37,64 mld zł), PZU (29,81 mld zł) czy Allegro (27,25 mld zł) i zajmuje drugie miejsce, ustępując pod względem kapitalizacji tylko Orlenowi po połączeniu z PGNiG i Lotosem (73,7 mld zł) – informuje serwis Stockwatch.pl.

Od debiutu z 2017 r. akcje Dino podrożały ponad dziesięciokrotnie. Spółka jest jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce sieci detalicznych i dogania Biedronkę. Na koniec września br. działało 2069 sklepów pod marką Dino, czyli 363 więcej niż rok wcześniej. Patrząc w ujęciu metrażowym, w ciągu roku sieć powiększyła się o 22 proc.

Co więcej, jak podaje serwis Stockwatch.pl, w III kwartale br. zysk netto wypracowany przez Dino Polska wzrósł rok do roku o 48 proc. do 339,4 mln zł i był o 8,5 proc. wyższy od prognoz. Z kolei przychody spółki wzrosły o 54 proc. do 5,37 mld zł i przekraczając rynkowe oczekiwania na poziomie 5,09 mld zł.

– Skala naszej działalności rośnie w szybkim tempie. Jest to efektem przyjętego przez nas modelu biznesowego i unikalnego formatu sklepów Dino, który jesteśmy w stanie otwierać blisko miejsc zamieszkania klientów. Równocześnie staramy się prowadzić firmę w sposób efektywny i oszczędny, dzięki czemu możemy oferować naszym klientom niskie ceny i atrakcyjne promocje – komentuje wyniki Michał Krauze, członek zarządu Dino Polska.

Głównym akcjonariuszem i beneficjentem sukcesu Dino Polska  z Krotoszyna jest Tomasz Biernacki, który kontroluje 51 proc. akcji spółki.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA