fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaPodatkiDo 20 lutego można zmienić sposób rozliczeń ze skarbówką

Do 20 lutego można zmienić sposób rozliczeń ze skarbówką

Przedsiębiorca, który w styczniu 2024 r. uzyska pierwszy przychód, a chce zmienić formę rozliczeń z fiskusem, musi o takiej decyzji zawiadomić urząd do 20 lutego. W swoim piśmie musi poinformować, jaki sposób opodatkowania wybiera.

Stosownych aktualizacji można też dokonać za pośrednictwem CEIDG. Jeśli w następnych latach podatnik będzie kontynuował wybrany w 2024 roku sposób opodatkowania, nie będzie musiał o tym fakcie informować skarbówki. Kontakt z administracją podatkową jest konieczny tylko przy chęci zmiany wybranej metody rozliczeń.

Dla zmiany formy opodatkowania wystarczy, że podatnik dokona aktualizacji odpowiednich informacji na formularzu CEIDG-1.

Decyzja należy do podatnika

Oczywiście to przedsiębiorca musi zdecydować, czy chce zmienić sposób opodatkowania. Do wyboru ma on bowiem kilka opcji, a to, która z nich będzie najkorzystniejsza będzie zależeć od kilku czynników. Wśród nich można wymienić m.in. wysokość uzyskiwanych przychodów, wysokość ponoszonych wydatków firmowych (i możliwość ich uwzględnienia w kosztach podatkowych) czy rodzaj prowadzonej firmy.

Przedsiębiorcy, którzy opłacają PIT mają bowiem do wyboru rozliczenie na zasadach skali PIT. Ta może być korzystna, jeśli dochody podatnika nie przekraczają 120 tys. zł rocznie. Wówczas stawka PIT wynosi 12 proc. Gdy limit ten zostanie przekroczony, zastosowanie ma stawka 32 proc. Jednak przy rozliczeniach na zasadach skali PIT warto też pamiętać o konieczności płacenia 9-proc. stawki ZUS, co daje nam obciążenie należnościami publicznoprawnymi na poziomie 21 proc. (jeśli musielibyśmy płacić PIT 12 proc. + 9 proc. składki ZUS). W takiej sytuacji warta rozważenia może być liniowa stawka PIT, której stawka wynosi 19 proc. (plus 4,9 proc. składki ZUS, co w efekcie daje 23,9 proc. obciążenia). Warto też pamiętać, że przy zasadach ogólnych możliwe jest zastosowanie pewnych ulg i preferencji przewidzianych dla przedsiębiorców, np. ulgi IP Box.

Z kolei w przypadku, gdy przedsiębiorca ma niskie firmowe wydatki, a przepisy na to pozwolą, warto rozważyć opodatkowanie na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tu stawki podatkowe są znacznie niższe, ale nie ma opcji ujmowania ponoszonych wydatków w kosztach. Jeśli jednak wydatki te są małe, to atrakcyjna stawka podatku (wysokość ryczałtu zależy m.in. charakteru działalności podatnika i może być ona niższa niż 12 proc.) może być znacznie bardziej atrakcyjna niż możliwość zaliczania wydatków do kosztów przy skali podatkowej czy liniowym PIT.

Ważne terminy

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania musi pamiętać o pewnych terminach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o PIT dochody uzyskane przez przedsiębiorców opodatkowane są na zasadach ogólnych (skala podatkowa), chyba że podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o wyborze innej formy opodatkowania lub złoży wniosek CEiDG-1.

Przedsiębiorca ma możliwość zmiany sposobu opodatkowania na:
– skalę PIT, 19-proc. podatek liniowy lub ryczałt w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego;
– na inne formy opodatkowania – w terminie do 20 stycznia, jeżeli w poprzednim roku podatnik opodatkowany był w formie karty podatkowej.

Jeśli podatnik spóźni się z poinformowaniem skarbówki i nie poinformuje o swoich planach w wyznaczonych przez przepisy terminach, kolejna zmiana będzie możliwa dopiero za rok.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA