fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumDuża dawka zielonej energii na VII Kongresie Energetycznym DISE

Duża dawka zielonej energii na VII Kongresie Energetycznym DISE

Polska energetyka dokonuje transformacji w kierunku zeroemisyjnym, tworząc zintegrowany system energetyczny (sector coupling). Neutralność klimatyczna zaczyna stawać się faktem. Na VII Kongresie DISE będziemy debatować o tym, jak postpandemiczne przesilenie gospodarki może być szansą na odbudowę i silny wzrost.

Za nami rok wyzwań, z jakimi mierzył się świat w okresie pandemicznych lockdownów.
Przyjęty Polski Ład ma przynieść odwilż, a wraz z nią ożywienie gospodarki. Mija też ponad rok od przyjęcia Europejskiego Zielonego Ładu, który wyznaczył nową, zieloną przyszłość Unii Europejskiej, która dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Jednakże cel ten wymaga przemodelowania w pierwszej kolejności systemu energetycznego na zintegrowany. Konieczne jest podjęcie szerokiej debaty publicznej i zabranie głosu przez ekspertów. Dlatego tematem przewodnim VII Kongresu Energetycznego DISE, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 29-30 września 2021 r., będzie Sector Coupling, czyli nowa unijna koncepcja łączenia sektorów. Prelegenci będą mierzyli się z odpowiedzią na pytanie jak zintegrować funkcjonujący obecnie linearnie system energetyczny na skoordynowany, uwzględniający poszczególne nośniki energii celem produkcji efektywnej, przystępnej cenowo energii i przeprowadzenia głębokiej dekarbonizacji UE.

Kongres Energetyczny DISE to dwa dni debat i kilkanaście paneli dyskusyjnych nad najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką, w tym przede wszystkim sektorem energii.
Jednym z najważniejszych tematów dyskutowanych na Kongresie będzie możliwość wykorzystania transformacji energetycznej i związanych z nią inwestycji jako koła zamachowego dla polskiej gospodarki w procesie wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Tegoroczna edycja Kongresu będzie także okazją do podsumowania sukcesów ubiegłego roku w realizacji postanowień Europejskiego Zielonego Ładu z koncentracją na wskazanie rekomendacji efektywnego wykorzystania Krajowego Planu Odbudowy jako ścieżki wyjścia z kryzysu gospodarczego. Platforma kongresowa będzie służyła wymianie wiedzy i najlepszych doświadczeń, a międzynarodowy zasięg Kongresu pozwoli poznać najnowsze megatrendy w energetyce rozwijane za granicą. Patronat honorowy nad VII Kongresem Energetycznym DISE objęli m.in.: Ambasada Włoch, Ambasada Szwecji, Ambasada Norwegii, Ambasada Wielkiej Brytanii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Urząd Regulacji Energetyki, czy Politechnika Wrocławska.

Łączenie sektorów jako temat przewodni będzie dyskutowany nie tylko w specjalnie dedykowanym panelu, ale będzie także obecny w pozostałych blokach tematycznych. Warto tu wspomnieć o panelu poświęconym morskiej energetyce wiatrowej, której rozwój w Polsce ma pozwolić na redukcję emisji CO2 o 55% do 2030 r. Dyskusja nad offshore będzie oscylowała wokół perspektyw, jakie stwarza przyjęcie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
Paneliści będą analizowali szanse i zagrożenia dla budowy polskiego łańcucha dostaw energii z offshore oraz wskazywali znaczenie, jakie niesie ze sobą włączenie energii z morskich farm wiatrowych do polskiego miksu energetycznego.

Kongres Energetyczny DISE to synonim merytorycznej dyskusji, dążenia do wdrażania w Polsce innowacyjnych rozwiązań, ale także wydarzenie, podczas którego stawiane są odważne pytania. Dlatego w tym roku planowany jest panel dedykowany energetyce jądrowej. Eksperci będą pytani o szanse i ryzyka rozwoju tej technologii oraz o datę uruchomienia pierwszego reaktora jądrowego w Polsce, co w świetle Programu polskiej energetyki jądrowej ma nastąpić do 2033 r.

Podejmując problematykę łączenia sektorów w kontekście dążenia do zeroemisyjności nie sposób nie wspomnieć o paliwach gazowych. Podczas VII edycji Kongresu Energetycznego DISE nie zabraknie paneli poświęconych gazownictwu. Debata będzie zmierzała do odpowiedzi na pytania o: przyszłość gazu ziemnego w Polsce i prognozowane ramy czasowe wdrożenia gazów zdekarbonizowanych,
tj. biogazu, czy biometanu. Jednym z głównych wątków dyskusji o skalowaniu rozwoju zeroemisyjnych gazów w polskiej energetyce jest także produkcja zielonego wodoru. Zagadnienie to było przedmiotem debaty na poprzednich Kongresach DISE, ale dziś nabiera jeszcze większego znaczenia, gdyż zgodnie ze strategią wodorową UE do 2030 r. unijna produkcja zielonego wodoru ma osiągnąć co najmniej 10 mln t. Zazielenianie polskiego rynku gazu jest tematem, który DISE podejmuje w autorskich raportach eksperckich i którego doniosłość wymaga szerokiej debaty kongresowej.

Według nowojorskiego zegara na Manhattanie pozostało 7 lat do powstrzymania wzrostu globalnego ocieplenia o 1,5°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Dlatego osiągnięcie neutralności klimatycznej jest priorytetem Polski w perspektywie 2050 r. VII Kongres Energetyczny DISE to kluczowe wydarzenie dla przedsiębiorców, managerów, startupów, aktywistów i wszystkich żywo zainteresowanych tematyką transformacji energetycznej, zielonej energii i ochrony klimatu. Debata w gronie specjalistów branży z Polski i zza granicy, naukowców, polityków i przedstawicieli samorządu daje gwarancję najwyższego poziomu merytorycznego. Nie może Państwa zabraknąć na najważniejszym wydarzeniu w Polsce dla branży energetycznej! Zapraszamy do Wrocławia już 29-30 września na VII Kongres Energetyczny DISE.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA