fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeFirmy produkcyjne stawiają na AI

Firmy produkcyjne stawiają na AI

Większość firm produkcyjnych w Polsce wdrożyło jakieś rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji lub jest w trakcie ich implementacji.

Aż 61 proc. firm produkcyjnych w Polsce postawiło w jakimś stopniu na sztuczną inteligencję – wynika z badania „Jak polskie firmy wdrażają AI” przeprowadzonego przez EY. Mimo to w produkcji ciągle kluczowa pozostaje rola człowieka.

Badanie EY wykazało, że 21 proc. średnich i dużych firm produkcyjnych korzysta ze sztucznej inteligencji wewnątrz organizacji, a 41 proc. właśnie je wdraża. Żadnych działań związanych z AI w perspektywie dwóch najbliższych lat nie planuje podjąć tylko 9 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Największą barierą dotyczącą rozwoju AI w firmach jest troska o prywatność i zarządzanie danymi, bo aż 20 proc. z nich obawia się o bezpieczeństwo (ale i tak 32 proc. nie planuje zwiększenia budżetu na cyberochronę).

W kontekście rozwoju sztucznej inteligencji sektor produkcyjny znajduje się w szczególnym położeniu, w znaczącym stopniu opierając się na fizycznej pracy przy liniach montażowych. Choć w coraz większym stopniu pracowników wspierają roboty, rola ludzi w dalszym ciągu jest kluczowa. Dlatego tak ważne będzie zbudowanie zaufania do innowacji wśród pracowników, aby mieli przeświadczenie, że AI to najlepszy asystent człowieka. Firmy, które poradzą sobie z połączeniem tych dwóch zasobów, czyli ludzi wspieranych przez sztuczną inteligencję, będą zdobywać przewagę rynkową

– powiedział partner EY Polska, lider zespołu People Consulting Artur Miernik.

51 proc. firm, które wdrożyły lub są w trakcie implementacji AI należy do nowych użytkowników takich rozwiązań, stosując je od maksymalnie 2 lat. Kolejnych 39 proc. badanych korzysta z AI od 2 do 5 lat, a tylko 7 proc. przedsiębiorstw bazuje na sztucznej inteligencji od 5 do 10 lat.

Eksperci EY przypomnieli, że 18 października 2024 roku wejdzie w życie dyrektywa NIS2, która nałoży obowiązek zapewnienia zgodności z przepisami o cyberbezpieczeństwie na większą liczbę podmiotów oraz umożliwi nakładanie kar. Wśród podmiotów objętych nowymi regulacjami znajdą się m.in. producenci żywności.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA