fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumFranczyza ciekawą alternatywą dla startupów

Franczyza ciekawą alternatywą dla startupów

O tej biurokratycznej rzeczywistości wspominam nie bez przyczyny, bo niejasne i ciągle zmieniające się regulacje prawne oraz skomplikowane procedury prowadzenia działalności gospodarczej potrafią już na starcie zabić niejeden znakomicie zapowiadający się projekt. To coś, o czym pamiętać powinni przede wszystkim nasi prawodawcy. Załóżmy jednak wspaniałomyślnie, że pod tym względem wszystko zmierzać będzie ku dobremu. Od czego więc przyszły człowiek sukcesu powinien zacząć?

Od wybrania branży i analizy rynku. Nawet najlepszy innowacyjny pomysł się nie sprawdzi, jeśli nie będzie na niego popytu. Tutaj warto być elastycznym. Można co prawda spróbować pójść pod prąd i kopać się z koniem (czyli rynkiem), ale po co? Z rynkiem jeszcze nikt nie wygrał. Druga rzecz to odpowiedni wybór formy prawnej, uzależniając ją m.in. od tego, jakim kapitałem się dysponuje, z kim zamierza się prowadzić biznes oraz jakie są założenia dotyczące rozwoju przyszłej firmy. I tutaj ciekawą alternatywą może być franczyza, czyli prowadzenie działalności gospodarczej pod marką innej firmy. Istniejące już przedsiębiorstwo (franczyzodawca) udziela innemu podmiotowi (franczyzobiorcy) upoważnienia do korzystania z nazwy, logotypu, technologii, czy know-how. Oczywiście nie robi tego bezinteresownie. W zamian otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie.

Ale i druga strona ma oczywiste korzyści. Rozpoczyna biznes pod opieką bardziej doświadczonych partnerów. Zazwyczaj już na wstępie ma zagwarantowaną określoną grupę klientów i nie musi budować marki od zera. Z reguły otrzymuje też od franczyzodawcy gotową wizualizację biur, placówek handlowych itp. Ma z głowy problem z reklamą, dostawcami, logistyką i wieloma innymi rzeczami, z którymi już na starcie musiałaby się zmierzyć. Na dzień dobry funduje więc sobie swoisty parasol ochronny. To bardzo dobry sposób, by w boju sprawdzić, czy prowadzenie działalności gospodarczej jest tym, do czego się nadaję i co chciałbym w życiu robić. Oczywiście – jak wszystko – i taki rodzaj prowadzenia biznesu ma swoje minusy (ograniczona samodzielność, czyli brak pełnej swobody działania, określony czas trwania umowy, z której wycofać się nie jest wcale łatwo, czy tzw. opcja startowa, czyli wpisowe, które w kilku przypadkach wynosi naprawdę sporo), dlatego warto przed podjęciem ostatecznej decyzji raz jeszcze przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Rodzajów franczyzy jest wiele i nie miejsce tu, by wszystkie szczegółowo opisywać. Wystarczy jednak rzucić okiem w centrum miasta albo w pierwszej lepszej galerii handlowej, by spotkać sklepy Żabka, Delikatesy Centrum, Stokrotka, Groszek czy Carrefour Express, restauracje McDonald’s, Bobby Burger czy Telepizza, sklepy z alkoholem AL.CAPONE, hipermarkety PSB Mrówka, salony optyczne Vision Express… Wymieniać można bardzo długo. Nic więc dziwnego, że taka forma prowadzenia działalności gospodarczej z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W 2015 roku pojawiło 2500 nowych franczyzobiorców, w ubiegłym – już ponad 4300. Obecnie na polskim rynku działa ponad 1250 systemów franczyzowych, a liczba zrzeszonych w nich placówek sięga 80 tysięcy. Krótko mówiąc, jest w czym wybierać.

MATERIAŁ WŁASNY

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA