fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumGłówne wyzwania dla ekonomii na najbliższe 10 lat

Główne wyzwania dla ekonomii na najbliższe 10 lat

Od 1980 roku można zauważyć pewną prawidłowość, a mianowicie: średnio co dekadę z dziesięciu największych spółek pod względem kapitalizacji na giełdzie, swoją pozycję utrzymują zaledwie dwie z nich. I tak 1990 roku  tylko IBM oraz Exxon zachowały swoją pozycję w porównaniu z rokiem 1980. Z kolei w 2000 roku z grona największych firm na stałe wypadł IBM, a na jego miejsce wskoczył japoński NTT. Wyjątkiem, jest amerykański potentat paliwowy Exxon, któremu do 2010 roku udało się utrzymywać na liście 10 największych firm. 

Główne wyzwania

Jednym z głównych wyzwań z którymi przyjdzie się zmierzyć przedsiębiorstwom jest zwiększenie swojej aktywności w sieci. Współczesny świat biznesu już jest zdominowany przez przedsiębiorstwa działające w Internecie takie jak: Amazon i Alibaba, Alphabet czy też Facebook. W najbliższej dekadzie, to która z firm przetrwa zależeć będzie od stopnia jej czujności na zachodzące zmiany technologiczne, ich adaptacji i implementacji w strukturze organizacyjnej firmy. 

To w jaki sposób przedsiębiorstwom uda się zareagować na ewentualną recesję, postępujące zmiany klimatyczne, feminizm oraz globalizację będzie mieć kluczowe znaczenie w strukturze największych firm świata którymi bez wątpienia liderami są Chiny oraz Stany Zjednoczone. pozostawiając w tyle Japonię oraz Europę. 

W kontekście skrócenia cyklu życia produktu i technologii oraz zaobserwowanych zmian kulturowo – społecznych należy stwierdzić, że przyspieszony postęp technologii jest nieunikniony. Przypomnijmy, samolot potrzebował 68 lat, aby dotrzeć do 50 milionów użytkowników, samochód 62 lat, telefon 50, karty kredytowe i telewizja wymagały odpowiednio tylko 28 i 22 lat. Przerażające jest jednak to, że dla telefonów komórkowych wystarczające było tylko 12 lat, dla Internetu 7 lat, Facebooka 3 lata, zaś dla gry wideo  Pokémon Go, wystarczył zaledwie miesiąc. Biorąc pod uwagę szybkość transformacji rzeczywistości gospodarczej, zaprzeczanie ewolucji i postępowi wydaje się być absurdalne. Już teraz wiele sektorów analizuje potencjalne problemy społeczne i technologiczne, które mogą wystąpić w następnej dekadzie. Prekursorami w ich poszukiwaniu, a następnie uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej jest Amazon i Alibaba specjalizujący się w handlu on-line. Ich sukces zmusił potentata na rynku mody (Grupę Inditex) do przebudowania swojego systemu logistycznego. Amazon – największy sklep na świecie, jest także jednym z najlepiej sytuowanych podmiotów w zakresie przechowywania danych w chmurze (rozwiązania z którego coraz częściej korzysta wiele firm i instytucji). Innymi słowy, wrażliwość na postęp technologiczny i reagowanie na zachodzące zmiany to próba przed którą stoją współczesne gospodarki. 

Odnawialne źródła energii, pojazdy elektryczne, starzenie się ludności, podbój nowych rynków, a także zagrożenie ze strony wschodzących gospodarek Ameryki Południowej, Azji, a przede wszystkim Afryki, to tylko niektóre z dobrze znanych i szeroko omawianych wyzwań. Nieco inaczej ma się myślenie o turystyce kosmicznej lub nanosatelitach, które zdaniem analityków w przeciągu najbliższej dekady mogą się stać częścią naszej rzeczywistości, a nie science fiction. Tematem kosmoturystyki są szczególnie zainteresowane konsorcja produkujące samoloty takie jak Airbus czy Boeing. ale także dla mniejsze firm pochodzenia azjatyckiego, zwłaszcza chińskie. Walka o przestrzeń kosmiczną może zaostrzyć wojnę handlową między Chinami i Stanami Zjednoczonymi.

Na szczególną uwagę zasługuje robotyka, sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo. Zdaniem analityków z Banku America Merrill Lynch “ chociaż wskazane koncepcje nie są nowe i od dziesięcioleci są włączane w różne działania (logistyka, przemysł lub transport), ale z uwagi na ich rosnące znaczenie do 2035 r. mogą one zagrozić nawet 50% istniejących miejsc pracy”. 

Jak w większości dziedzin, „obecnie Stany Zjednoczone pozostają liderem technologicznym w dziedzinie rozwoju sztucznej inteligencji, machine learning, analizy semantyczna i przetwarzania poznawczego, ale Chiny nadrabiają zaległości, co powinno również zainteresować inwestorów, którzy chcą ulokować swoje środki w przyszłe technologie”, zauważa Tobias Rommel, zarządzający funduszem inwestycyjnym DWS Invest Artificial Intelligence. Jednocześnie Rommel odnosił się do następującego paradoksu: „W porównaniu z narodami zachodnimi, Chińczycy są bardziej otwarci na nowe technologie i chętniej uczestniczą w jej próbowaniu. Dla nich ochrona danych osobowych i prywatność schodzą na drugi plan, jeśli uważają, że przetestowanie aplikacji uczyni ich życie wygodniejszym lub bezpieczniejszym, umożliwiając tym samym badaczom i firmom dostęp do ogromnych zasobów danych niezbędnych dla rozwoju sztucznej inteligencji. ”

Społeczna odpowiedzialność biznesu 

Niektórzy wskazują, że handel światowy oraz globalizacja w przeciągu najbliższej dekady osiągną swój szczyt, przez co na rynku zostaną tylko te firmy które wsłuchają się w głos konsumentów. Jak pokazują wyliczenia Bank of America Merill Lunch do 2030 roku wydatki  na strategie związane ze społeczna odpowiedzialnością biznesu wzrosną o 20 bilionów dolarów. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez bank 87 % przedstawicieli pokolenia Z czyli Post-Millennials przy swoich decyzjach inwestycyjny bierze ewentualnie zamierza brać pod uwagę kryteria społecznej odpowiedzialności biznesu. 

Zmiany klimatyczne

Największym wyzwaniem dla przedsiębiorstw wydaje się dostosowanie do eco-polityki. Chodzi bowiem o to, żeby pogodzić zaostrzenie polityki klimatycznej z interesami przedsiębiorców. Jak ocenia agencja Moody’s zobowiązanie do walki ze zmianami klimatycznymi dotknie więcej sektorów niż się wydaje. Nie chodzi bowiem tylko i wyłącznie o transport, ale chociażby powiązaną z nim turystykę. Trzeba będzie przebudować chociażby transport lotniczego, który w 2018 r. odpowiadał za wygenerowanie 11 % gazów cieplarnianych całego sektora transportu. 

Długowieczność 

“Dlugowiecznośc może być najciekawszym wyzwaniem najbliższej dekady” hiperbolizują ekspercie z Bank of Amercia Merill Lunch. Ich zdaniem wydłużająca się długość życia, to świetna okazja dla przedsiębiorstw z sektora medycznego oraz technologicznego. “Chodzi bowiem nie tylko o to, aby długo żyć, ale także żeby podnosić jakość życia seniorów”. Z tego powodu wydaje się, że sektor medyczny ma największy potencjał rozwojowy.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA