fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaTransportGranica z Białorusią zamknięta dla TIR-ów

Granica z Białorusią zamknięta dla TIR-ów

Polski rząd zdecydował o zamknięciu granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek oraz naczep.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało rozporządzenie, które do odwołania zawiesza ruch towarowy na granicy z Białorusią. Decyzja dotyczy ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep (w tym naczep) oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji.

Omawiane rozporządzenie zostało już podpisane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Przepisy weszły w życie o północy 1 czerwca.

To kolejne sankcje na Białoruś i Rosję

Decyzja o zawieszeniu ruchu towarowego na granicy z Białorusią wpisuje się w politykę polskiego rządu, który nakłada kolejne sankcje na Mińsk i Moskwę. W poniedziałek 29 maja minister Mariusz Kamiński nałożył sankcje na 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu oraz na 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim. Warszawa zareagowała w ten sposób na prawomocne skazanie przez Białoruś działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Wcześniejszą reakcją polskiego rządu na skazanie Poczobuta w pierwszej instancji było natomiast zawieszenie ruchu na polsko-białoruskim przejściu w Bobrownikach, co nastąpiło w lutym. W odpowiedzi Mińsk ograniczył polskim przewoźnikom przejazd przez granicę wyłącznie do przejścia Kukuryki – Kozłowicze z terminalem w Koroszczynie.

Polska zrewanżowała się natomiast ograniczeniem przejazdu przez przejście w Kukurykach. Przez to przejście mogły przejeżdżać wyłącznie pojazdy zarejestrowane w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. W rzeczywistości ograniczenia to omijano, bo przejście przekraczały np. białoruskie pojazdy zarejestrowane w Polsce. Najnowsze rozporządzenie, które weszło w życie 1 czerwca, ma uniemożliwić omijanie zakazu.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wyniki polskich lotnisk

Minione wakacje były rekordowe dla polskich lotnisk, jeśli chodzi o liczbę podróżujących z nich pasażerów.
2 MIN CZYTANIA

Polacy pokochali auta hybrydowe?

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku motoryzacyjnego sprzedaż hybryd wyprzedziła sprzedaż samochodów benzynowych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA