fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaInnowacjeInnowacje w polskich firmach. Co się stało po pandemii?

Innowacje w polskich firmach. Co się stało po pandemii?

Po pandemii spadła aktywność innowacyjna polskich firm.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w latach 2019-2021 26,3 proc. przedsiębiorstw przemysłowych i 22,2 proc. przedsiębiorstw usługowych było aktywnych innowacyjnie. Polski Instytut Ekonomiczny zaznacza, że w porównaniu do poprzedniego pomiaru (za lata 2018-2020) odsetek ten spadł aż o 10,4 pkt. proc. wśród przedsiębiorstw przemysłowych i o 10,8 pkt. proc. wśród przedsiębiorstw usługowych. Eksperci wskazali jednak, że 2020 r. był wyjątkowy, bo przedsiębiorcy – przez pandemię – musieli decydować się na różnorakie innowacje dopasowujące działalność do nowej rzeczywistości i to znacząco wpłynęło na rekordowy wynik za okres 2018-2020.

Dane za 2019-2021 wyglądają natomiast dobrze, jeśli porówna się je z wynikami z lat 2017-2019, gdy aktywnych innowacyjnie było 21,7 proc. i 13,7 proc. dla – odpowiednio – firm przemysłowych i usługowych.

„Łączne wydatki na działalność innowacyjną wzrosły o 6,7 proc. i wyniosły 41,4 mld PLN. Po raz pierwszy przedsiębiorstwa usługowe wyprzedziły pod względem nakładów przedsiębiorstwa przemysłowe” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE. „Nakłady poniesione w 2021 r. przez przedsiębiorstwa przemysłowe były o 6,6 proc. niższe niż w 2020 r. i osiągnęły 19 mld PLN. Wśród przedsiębiorstw usługowych nakłady r/r były wyższe o 21,5 proc. i wynosiły 22,3 mld PLN” – dodano.

Najbardziej aktywnymi przedsiębiorstwami przemysłowymi były firmy farmaceutyczne, wśród których aż 70,5 proc. wprowadziły innowacje lub projekty innowacyjne. W przypadku firm usługowych najbardziej aktywne były przedsiębiorstwa zajmujące się badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi, gdzie innowacje wprowadziło 82,6 proc. podmiotów.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA