fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeInnowacje w polskich firmach. Co się stało po pandemii?

Innowacje w polskich firmach. Co się stało po pandemii?

Po pandemii spadła aktywność innowacyjna polskich firm.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w latach 2019-2021 26,3 proc. przedsiębiorstw przemysłowych i 22,2 proc. przedsiębiorstw usługowych było aktywnych innowacyjnie. Polski Instytut Ekonomiczny zaznacza, że w porównaniu do poprzedniego pomiaru (za lata 2018-2020) odsetek ten spadł aż o 10,4 pkt. proc. wśród przedsiębiorstw przemysłowych i o 10,8 pkt. proc. wśród przedsiębiorstw usługowych. Eksperci wskazali jednak, że 2020 r. był wyjątkowy, bo przedsiębiorcy – przez pandemię – musieli decydować się na różnorakie innowacje dopasowujące działalność do nowej rzeczywistości i to znacząco wpłynęło na rekordowy wynik za okres 2018-2020.

Dane za 2019-2021 wyglądają natomiast dobrze, jeśli porówna się je z wynikami z lat 2017-2019, gdy aktywnych innowacyjnie było 21,7 proc. i 13,7 proc. dla – odpowiednio – firm przemysłowych i usługowych.

„Łączne wydatki na działalność innowacyjną wzrosły o 6,7 proc. i wyniosły 41,4 mld PLN. Po raz pierwszy przedsiębiorstwa usługowe wyprzedziły pod względem nakładów przedsiębiorstwa przemysłowe” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE. „Nakłady poniesione w 2021 r. przez przedsiębiorstwa przemysłowe były o 6,6 proc. niższe niż w 2020 r. i osiągnęły 19 mld PLN. Wśród przedsiębiorstw usługowych nakłady r/r były wyższe o 21,5 proc. i wynosiły 22,3 mld PLN” – dodano.

Najbardziej aktywnymi przedsiębiorstwami przemysłowymi były firmy farmaceutyczne, wśród których aż 70,5 proc. wprowadziły innowacje lub projekty innowacyjne. W przypadku firm usługowych najbardziej aktywne były przedsiębiorstwa zajmujące się badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi, gdzie innowacje wprowadziło 82,6 proc. podmiotów.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA