Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach spółka MindMade (wchodząca w skład GRUPY WB), we współpracy z przedsiębiorstwem IS-Wireless, zaprezentuje Mission Critical Network in the Box (MC-NIB). To system łączności krytycznej oparty na przenośnej sieci 4G/5G.

Prezentowane rozwiązanie przeznaczone jest dla służb ratowniczych, operatorów infrastruktury krytycznej oraz wojska. Opracowana przez polskich inżynierów prywatna sieć łączności MC-NIB może być wykorzystana do zapewnienia łączności w sytuacjach kryzysowych, jak klęski żywiołowe, zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, rozległe awarie infrastruktury telekomunikacyjnej lub energetycznej.

– Rozwiązanie, które prezentujemy na tegorocznym MSPO, jest rozwinięciem funkcjonalności wdrożonej przez nas Platformy Integracji Komunikacji (PIK). Zapewnia interoperacyjną łączność pomiędzy różnymi systemami radiowymi poprzez sieci komórkowe. Teraz PIK nabiera nowej jakości w warunkach kryzysowych i w zastosowaniach wojskowych – oświadczył Jan Jakub Szczyrek, prezes spółki MindMade.

Innowacyjny system jest wspólnym dziełem spółki MindMade (specjalizującej się w ramach GRUPY WB w rozwiązaniach teleinformatycznych dla służb porządku i bezpieczeństwa publicznego) oraz IS-Wireless (polskiego dostawcy technologii sieciowych).

– To pierwsze na rynku polskim rozwiązanie 4G i 5G, które zapewnia łączność specjalną dla branż wymagających niezawodnych i bezpiecznych połączeń, jak straż pożarna czy wojsko. Nasza technologia przeznaczona jest też do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, w tym sieci łączności dla energetyki – informuje prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk.

Opracowaliśmy niezależny system komunikacji, umożliwiający szybkie postawienie sieci telekomunikacyjnej 4G albo 5G do wykorzystania w każdej sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych najbardziej ekstremalnych. Wystarczy, że odpowiednie służby, które przyjeżdżają na miejsce katastrofy, uruchomią własną sieć, która mieści się w walizce czy plecaku – dodaje Sławomir Pietrzyk.

Mission Critical Network in the Box opracowano w celu przywrócenia publicznej łączności w sytuacjach, kiedy stałaby się niedostępna, na przykład w wyniku katastrofy. Rozwiązanie to może być również kluczowym elementem systemu łączności dla sił zbrojnych, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej

– Dzięki rozszerzeniu funkcjonalności systemu PIK za pomocą MC-NIB, służby oraz wojsko zyskują możliwość tworzenia swojej własnej, całkowicie bezpiecznej i odpornej na przechwycenie sieci łączności kryzysowej w dowolnym terenie, gdzie nie jest dostępna żadna infrastruktura telekomunikacyjnadodaje Dariusz Palczewski członek zarządu spółki MindMade.

Premiera Mission Critical Network in the Box – przenośnej sieci 4G/5G, odbędzie się podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który rozpoczyna się 7 września. System MC-NIB zostanie zaprezentowany na stoisku GRUPY WB (F-2 w hali F w sekcji poświęconej systemom bezpieczeństwa publicznego).

Poprzedni artykułJak długo będziemy europejskim liderem w sektorze drobiarskim?
Następny artykułLockdown wykrwawił firmy i gospodarkę Japonii