fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeInnowacyjna sieć łączności 3G/4G dla służb i wojska

Innowacyjna sieć łączności 3G/4G dla służb i wojska

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach spółka MindMade (wchodząca w skład GRUPY WB), we współpracy z przedsiębiorstwem IS-Wireless, zaprezentuje Mission Critical Network in the Box (MC-NIB). To system łączności krytycznej oparty na przenośnej sieci 4G/5G.

Prezentowane rozwiązanie przeznaczone jest dla służb ratowniczych, operatorów infrastruktury krytycznej oraz wojska. Opracowana przez polskich inżynierów prywatna sieć łączności MC-NIB może być wykorzystana do zapewnienia łączności w sytuacjach kryzysowych, jak klęski żywiołowe, zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, rozległe awarie infrastruktury telekomunikacyjnej lub energetycznej.

– Rozwiązanie, które prezentujemy na tegorocznym MSPO, jest rozwinięciem funkcjonalności wdrożonej przez nas Platformy Integracji Komunikacji (PIK). Zapewnia interoperacyjną łączność pomiędzy różnymi systemami radiowymi poprzez sieci komórkowe. Teraz PIK nabiera nowej jakości w warunkach kryzysowych i w zastosowaniach wojskowych – oświadczył Jan Jakub Szczyrek, prezes spółki MindMade.

Innowacyjny system jest wspólnym dziełem spółki MindMade (specjalizującej się w ramach GRUPY WB w rozwiązaniach teleinformatycznych dla służb porządku i bezpieczeństwa publicznego) oraz IS-Wireless (polskiego dostawcy technologii sieciowych).

– To pierwsze na rynku polskim rozwiązanie 4G i 5G, które zapewnia łączność specjalną dla branż wymagających niezawodnych i bezpiecznych połączeń, jak straż pożarna czy wojsko. Nasza technologia przeznaczona jest też do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, w tym sieci łączności dla energetyki – informuje prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk.

Opracowaliśmy niezależny system komunikacji, umożliwiający szybkie postawienie sieci telekomunikacyjnej 4G albo 5G do wykorzystania w każdej sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych najbardziej ekstremalnych. Wystarczy, że odpowiednie służby, które przyjeżdżają na miejsce katastrofy, uruchomią własną sieć, która mieści się w walizce czy plecaku – dodaje Sławomir Pietrzyk.

Mission Critical Network in the Box opracowano w celu przywrócenia publicznej łączności w sytuacjach, kiedy stałaby się niedostępna, na przykład w wyniku katastrofy. Rozwiązanie to może być również kluczowym elementem systemu łączności dla sił zbrojnych, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej

– Dzięki rozszerzeniu funkcjonalności systemu PIK za pomocą MC-NIB, służby oraz wojsko zyskują możliwość tworzenia swojej własnej, całkowicie bezpiecznej i odpornej na przechwycenie sieci łączności kryzysowej w dowolnym terenie, gdzie nie jest dostępna żadna infrastruktura telekomunikacyjnadodaje Dariusz Palczewski członek zarządu spółki MindMade.

Premiera Mission Critical Network in the Box – przenośnej sieci 4G/5G, odbędzie się podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który rozpoczyna się 7 września. System MC-NIB zostanie zaprezentowany na stoisku GRUPY WB (F-2 w hali F w sekcji poświęconej systemom bezpieczeństwa publicznego).

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA