fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeInnowacyjność w Unii Europejskiej. Gdzie jest Polska?

Innowacyjność w Unii Europejskiej. Gdzie jest Polska?

Pod względem innowacyjności Polska pozostaje w ogonie państw Unii Europejskiej – wynika z najnowszej edycji Europejskiego Rankingu Innowacyjności.

Europejski Ranking Innowacyjności został opublikowany przez Komisję Europejską i choć od 2015 r. wyniki UE w zakresie innowacyjności uległy poprawie o prawie 10 proc., to wynik Polski jest daleki od zadowalającego. Nasz kraj uplasował się na czwartym miejscu od końca. Gorzej od nas sklasyfikowano tylko Łotwę, Bułgarię i Rumunię.

W porównaniu do roku poprzedniego w 2022 r. lepsze wyniki pod kątem innowacyjności uzyskało aż 19 krajów, a w ośmiu uległy one pogorszeniu. Raport dzieli kraje na cztery podstawowe grupy: liderów, silnych oraz umiarkowanych i tzw. początkujących innowatorów.

Najbardziej innowacyjnym krajem UE jest Szwecja, a innymi liderami innowacyjności są Holandia, Belgia, Dania i Finlandia. Do silnych innowatorów należą natomiast Niemcy, Irlandia, Francja, Cypr, Luksemburg i Austria, które osiągnęły wyniki powyżej średniej UE. Umiarkowanymi innowatorami w Unii Europejskiej są Czechy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Włochy, Litwa, Malta, Portugalia i Słowenia. Z kolei Polska – wspólnie z Bułgarią, Chorwacją, Łotwą, Węgrami, Rumunią i Słowacją – należy do grona początkujących innowatorów.

W raporcie podkreślono, że przepaść innowacyjna między poszczególnymi krajami UE wciąż się utrzymuje. Grupy krajów uzyskujące podobne wyniki są zazwyczaj skoncentrowane geograficznie: liderzy innowacji i najsilniejsi innowatorzy to głównie Europa Północna i Zachodnia, a większość umiarkowanych i początkujących innowatorów znajduje się w Europie Południowej i Wschodniej.

Światowymi liderami innowacyjności są: Australia, Kanada, Republika Korei oraz Stany Zjednoczone, które mają przewagę nad UE. Unii udało się natomiast wyprzedzić Japonię.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA