Pod względem innowacyjności Polska pozostaje w ogonie państw Unii Europejskiej – wynika z najnowszej edycji Europejskiego Rankingu Innowacyjności.

Europejski Ranking Innowacyjności został opublikowany przez Komisję Europejską i choć od 2015 r. wyniki UE w zakresie innowacyjności uległy poprawie o prawie 10 proc., to wynik Polski jest daleki od zadowalającego. Nasz kraj uplasował się na czwartym miejscu od końca. Gorzej od nas sklasyfikowano tylko Łotwę, Bułgarię i Rumunię.

W porównaniu do roku poprzedniego w 2022 r. lepsze wyniki pod kątem innowacyjności uzyskało aż 19 krajów, a w ośmiu uległy one pogorszeniu. Raport dzieli kraje na cztery podstawowe grupy: liderów, silnych oraz umiarkowanych i tzw. początkujących innowatorów.

Najbardziej innowacyjnym krajem UE jest Szwecja, a innymi liderami innowacyjności są Holandia, Belgia, Dania i Finlandia. Do silnych innowatorów należą natomiast Niemcy, Irlandia, Francja, Cypr, Luksemburg i Austria, które osiągnęły wyniki powyżej średniej UE. Umiarkowanymi innowatorami w Unii Europejskiej są Czechy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Włochy, Litwa, Malta, Portugalia i Słowenia. Z kolei Polska – wspólnie z Bułgarią, Chorwacją, Łotwą, Węgrami, Rumunią i Słowacją – należy do grona początkujących innowatorów.

W raporcie podkreślono, że przepaść innowacyjna między poszczególnymi krajami UE wciąż się utrzymuje. Grupy krajów uzyskujące podobne wyniki są zazwyczaj skoncentrowane geograficznie: liderzy innowacji i najsilniejsi innowatorzy to głównie Europa Północna i Zachodnia, a większość umiarkowanych i początkujących innowatorów znajduje się w Europie Południowej i Wschodniej.

Światowymi liderami innowacyjności są: Australia, Kanada, Republika Korei oraz Stany Zjednoczone, które mają przewagę nad UE. Unii udało się natomiast wyprzedzić Japonię.

PAP

Poprzedni artykułRośnie liczba osób rezygnujących z internetowych usług subskrypcyjnych
Następny artykułSuma wszystkich strachów. Jak poradzić sobie z sukcesyjnymi obawami młodego pokolenia firm rodzinnych?