fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaInnowacjeIzrael nadal będzie eksportował swoje systemy szpiegowskie

Izrael nadal będzie eksportował swoje systemy szpiegowskie

Izraelska grupa technologiczna NSO jest oskarżana o pomaganie rządom kilku państw w infiltracji danych z telefonów komórkowych oponentów władzy, dziennikarzy oraz dyplomatów – pisze Nicolas Barotte w „Le Figaro”.

NSO wyszła właśnie szczęśliwie z opresji. Ta izraelska firma, znana wszystkim służbom wywiadowczym na świecie i ciesząca się „diabelską” reputacją, wyszła zwycięsko z batalii sądowej wszczętej przeciwko niej w szczególności przez Amnesty International. Sąd w Tel Awiwie odrzucił wniosek wymienionej organizacji o cofnięcie zezwoleń eksportowych, jakie zostały wydane tej prywatnej firmie przez izraelskie Ministerstwo Obrony.

Oskarżenia wobec NSO płyną z wielu krajów. Firmę założoną dziesięć lat temu przez trzech Izraelczyków oskarża się o to, że pomaga agencjom bezpieczeństwa rożnych państw w infiltrowaniu i kontrolowaniu danych z telefonów komórkowych oponentów władz, dziennikarzy i dyplomatów. Pegasus, a więc szpiegowski program firmy, który jest zresztą jej sztandarowym produktem, został wykorzystany, zdaniem krytyków, do śledzenia Jamala Khashoggi, saudyjskiego dziennikarza zamordowanego w październiku 2018 roku na terenie konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule.

Pod koniec ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych WhatsApp również złożył pozew przeciwko NSO, oskarżając tę firmę o szpiegowanie smartfonów 1400 osób na całym świecie. Według instytutu Citizen Lab z Uniwersytetu w Toronto, Pegasus jest obecnie używany przez różne agencje rządowe w 45 krajach. W sześciu z tych krajów, technologia ta jest najprawdopodobniej wykorzystywana do szpiegowania cywilów będących w konflikcie z władzami.

Ostatni taki przypadek odnotowano w zeszłym miesiącu, kiedy Pegasus rzekomo posłużył władzom Maroka do inwigilacji Omara Radi, jednego z miejscowych dziennikarzy.

Pomimo tych wszystkich przykładów sąd w Tel Awiwie orzekł, że procedury kontroli przyznawania pozwoleń na eksport technologii przeprowadzane przez Ministerstwo Obrony Izraela są „ skrupulatne ”, a wspomniane ministerstwo może w razie potrzeby przyznane pozwolenie „ cofnąć lub zawiesić, jeśli dochodzi do wniosku, że eksport danego produktu czy technologii narusza prawa człowieka”. Amnesty International ostro potępiła ten werdykt, twierdząc, że dostarczyła „całą górę dowodów” przeczących wyrokowi.

Mały szczegół: omawiane akta sprawy uznano za tak drażliwe, że Ministerstwo Obrony domagało się, aby przesłuchania odbywały się za zamkniętymi drzwiami, po to aby nie „szkodzić międzynarodowym stosunkom Izraela”, co ostatecznie zostało odrzucone przez sędziego. Jednak nagłośnienie debaty ostatecznie nie zmieniło nic w wyroku.

Grupa NSO, która obecnie zatrudnia pół tysiąca osób, z zadowoleniem przyjęła wspomniane orzeczenie sądu, który równie dobrze mógł przecież sparaliżować jej działalność. Firma, która generalnie kultywuje politykę dyskrecji, oceniła, że sąd oddalił „zarzuty, które były bezpodstawne”. „ Stworzyliśmy technologię, która pomaga agencjom rządowym zapobiegać i udaremniać akty terroryzmu, również działania handlarzy narkotyków, pedofilów i innym przestępców, którzy przecież sami mają dostęp do zaawansowanych technologii. Nasi krytycy nie wiedzą, jak odpowiadać na wyzwania, jakie stawia kwestia sfera bezpieczeństwa w XXI wieku”- tłumaczy przedstawiciel firmy.

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy sztuczna inteligencja stwierdza, że nie żyjesz, czyli nędzne oszustwa „piratów nekrologów”

Od pewnego czasu coraz częściej pojawiają się w nagłówkach informacje o fałszywych, sztucznie spreparowanych nekrologach – wśród nich znajdują się nawet takie, które przekazują wiadomość o śmierci wciąż żyjących osób. Jak się okazuje, stoi za tym czyjś interes.
3 MIN CZYTANIA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy są gotowe na KSeF?

Aż jedna trzecia polskich przedsiębiorstw nie podjęła żadnych kroków w celu integracji swoich narzędzi finansowo-księgowych z Krajowym System e-Faktur (KSeF).
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA