fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaArchiwumJak sztuczna inteligencja zmienia branżę detaliczną

Jak sztuczna inteligencja zmienia branżę detaliczną

Prawie każda branża wykazuje zainteresowanie sztuczną inteligencją. Wielu widzi w niej źródło zysku. Dlatego powoli rośnie popyt na AI ze strony sprzedawców detalicznych. Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala detalistom na zwiększenie satysfakcji klientów podczas zakupów.

Wprowadzenie sztucznej inteligencji jest szczególnie przydatne dla tych sprzedawców detalicznych, którzy zbierają i przetwarzają ogromne wolumeny informacji o swoich klientach. Wykorzystując techniki uczenia maszynowego i głębokiego uczenia, aplikacje AI przeznaczone dla handlu detalicznego mogą zapewnić cenny wgląd w dane i na tej podstawie personalizować oferty. Korzystając z technologii sztucznej inteligencji, firmy detaliczne tworzą wirtualne półki i wirtualne przymierzalnie. Dzięki opartym na sztucznej inteligencji aplikacjom odzieżowym, klienci łatwo odnajdują najlepsze i najbardziej odpowiednie dla siebie ubranie. Sztuczna inteligencja w branży detalicznej nie tylko poprawia wrażenia zakupowe, ale także dostarcza detaliście wiele bardziej szczegółowych danych na temat zachowania klientów. AI zastosowana do usprawnienia sprzedaży detalicznej pomaga klientom w szybkim podejmowaniu decyzji zakupowych.

Jeśli kupujesz ubranie w fizycznym sklepie, możesz być sfrustrowany długim poszukiwaniem oraz przymierzaniem wielu egzemplarzy odzieży. Oparte na sztucznej inteligencji wirtualne przymierzalnie z cyfrowymi lustrami zwiększają siłę decyzyjną klienta. Te inteligentne systemy sprzedaży detalicznej nie tylko pomagają klientom offline, ale także oszczędzają cenny czas kupujących online. Za pomocą ekranu dotykowego klienci mogą wybierać różne opcje, takie jak akcesoria, dodatki, buty itp. W ten sposób łatwo wybrać produkty, które idealnie komponują się z innymi.

Usługi te dotyczą nie tylko marek odzieżowych czy obuwniczych, ale również kosmetycznych. Sztuczna inteligencja pomaga klientkom np. w sprawdzeniu, jaki podkład lub szminka im odpowiadają.

Zautomatyzowany dialog z klientem

Używając sztucznej inteligencji do przetwarzania języka naturalnego i analiz, detaliści koncentrują się na zapewnieniu swoim klientom szybkiego i całodobowego wsparcia. Nawet fizyczne sklepy detaliczne używają już paneli dotykowych i mówiących robotów. Te inteligentne maszyny pomagają zlokalizować poszukiwany produkt, udzielają wielu szczegółowych informacji o wybranym towarze, a także odpowiadają na pytania dotyczące jego właściwości. W ten sposób wirtualni, oparci na sztucznej inteligencji asystenci sprzedaży zastępują realnych pracowników. Wpływa to na obniżenie kosztów stałych. Tego rodzaju aplikacje AI nie tylko poprawiają jakość usług i oszczędzają pieniądze, ale także przyciągają nowych klientów do sklepów.

Systemy oparte na sztucznej inteligencji rejestrują zachowania klientów w sklepach. Oprócz optymalizacji ofert, korzyścią jest wzrost bezpieczeństwa. Dzięki analityce wideo łatwiej zapobiegać kradzieżom. Rejestratory wspierane przez AI w czasie rzeczywistym, skutecznie monitorują sytuację w sklepie. Aplikacje AI wysyłają alerty bezpieczeństwa do administratorów, aby właściciele mogli natychmiast podjąć adekwatne działania. Chatboty pozwalają detalistom zaangażować klientów w poufny i skuteczny dialog. Korzystając z aplikacji Chatbot, marki detaliczne mogą przetwarzać tysiące zapytań klientów jednocześnie. Chatboty są opracowywane w celu udzielenia natychmiastowej odpowiedzi na zapytania użytkowników oraz przekazywania sugestii i rekomendacji dotyczących zakupów. Połączenie chatbotów, ludzi i AI sprawia, że marki detaliczne mogą czerpać zyski, także z wahań dynamiki rynku.

Sklepy bez kas i personelu

Roboty odgrywają coraz poważniejszą rolę w handlu – począwszy od zaopatrzenia i operacji w sklepie, marketingu, sprzedaż – po operacje back-office oraz usługi asystentów klienta. Szybkość i dokładność to główne atrybuty inteligentnych maszyn. Dzięki nim znikają kolejki, automatyzowany jest proces fakturowania i płatności. AI pozwala wykorzystać technologię biometryczną, a szczególnie rozpoznanie twarzy klienta do autoryzacji samoobsługowych transakcji. Jeszcze kilkanaście lat temu wizja całkowicie samoobsługowego sklepu, bez kas i personelu, wydawała się futurystyczną iluzją. Dziś uczymy się korzystać z pomocy inteligentnych automatów w bezobsługowych sklepach, które niedługo przestaną być rzadkością.

Uczenie maszynowe pomaga detalistom w optymalizacji struktury cen, gromadzeniu informacji o klientach i podejmowaniu skutecznych decyzji logistycznych oraz optymalizacji łańcucha dostaw. Zalgorytmizowane systemy obniżają koszty i kształtują długoterminowe relacje z klientami. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe wyznaczają przyszłość marketingu detalicznego. Być może jest to rozwiązanie problemu braku rąk do pracy w handlu? Choć z drugiej strony, według badań przeprowadzonych przez Forrester, AI zastąpi 70 proc. miejsc pracy na całym świecie do 2025 r. Czy wtedy sprostamy wyzwaniu znalezienia jakiegoś zatrudnienia rosnącym rzeszom ludzi „niepotrzebnych”?

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Deepfake – broń czy rozrywka?

„Deepfake” – termin, który powstał z połączenia dwóch angielskich słów: „deep” i „fake”. To swoista parafraza bardzo znanego w świecie cyfrowych technologii „głębokiego uczenia się” (ang. – deep learning, skr. – DL ) oraz owianego złą sławą słowa „fałsz” (ang. – fake). Głębokie uczenie jest podkategorią uczenia maszynowego (ang. machine learning, skr. – ML) i polega na tworzeniu sieci neuronowych, które mają za zadanie udoskonalić technikę rozpoznawania głosu, wizję komputerową czy też przetwarzanie naturalnego języka.
4 MIN CZYTANIA

Dlaczego to social media są dziś strategicznym narzędziem komunikacji z klientem

Budowanie lojalności wobec marki jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na sukces przedsiębiorstwa. Sposób prowadzonej komunikacji z grupą docelową za pośrednictwem odpowiednich narzędzi promocyjnych, odgrywa kluczową rolę w budowaniu wierności wobec marki. Jednym z najbardziej efektywnych kanałów nawiązywania więzi z klientami są media społecznościowe.
4 MIN CZYTANIA

Technologia pędzi, ale czy prawo nadąża?

Dwa lata temu przewidywano, że jeśli w pełni wykorzystamy potencjał cyfryzacji, to do 2025 r. PKB Polski może zwiększyć się nawet o 275 mld złotych. Pandemia z pewnością znacznie przyśpieszyła postęp w zakresie rozwoju robotyzacji, telepracy, pracy zdalnej oraz wszystkiego, co wiąże się z pojęciem Industry 4.0.
5 MIN CZYTANIA