fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonJeden pozytyw Polskiego Ładu już jest

Jeden pozytyw Polskiego Ładu już jest

Jesteśmy obecnie świadkami jednej z najciekawszych dyskusji o polskiej gospodarce od wielu lat. Zainicjował ją oczywiście Polski Ład. I sam fakt, że taka debata trwa, że padają różne racje i ścierają się odmienne poglądy, uznać trzeba za coś pozytywnego.

Ekonomia kojarzy się wielu ludziom z czymś niedostępnym i niezrozumiałym. Lepiej zatem zostawić ten temat specjalistom, niech oni się głowią i martwią, jak to wszystko poukładać. Nic bardziej mylnego. Tematyka gospodarcza w ten czy inny sposób dotyczy każdego z nas. Czy jesteś przedsiębiorcą zarządzającym wielką firmą, czy pracujesz na etacie, powinieneś wiedzieć, co w trawie piszczy i nad jakimi posunięciami w tym momencie zastanawiają się politycy.

Jeśli chodzi o samą treść Polskiego Ładu, to nie brakuje tam rozwiązań i propozycji ciekawych. Spójrzmy na to, co jest tam napisane o zamówieniach publicznych: „Chcemy, aby rynek zamówień publicznych mocniej otwierał się na rodzimych MŚP. W tym celu przyjmiemy Politykę Zakupową Państwa, której celem będzie nadanie pożądanego kierunku działaniom zakupowym zamawiających, zwłaszcza przez promocję wzrostu potencjału wykonawców należących do tego sektora. Ponadto wprowadzimy przepisy tworzące polski system certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Ograniczy to obowiązki formalne związane z udziałem w postępowaniach oraz przyspieszy procedury zakupowe”.

Słowa te znaczą wiele dla organizacji, którą mam przyjemność kierować, czyli dla Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa. Była ona mocno zaangażowana w konsultacje społeczne nowego Prawa Zamówień Publicznych. Braliśmy udział w licznych wydarzeniach poświęconych tej tematyce, przygotowywaliśmy nasze opinie i uwagi, opracowywaliśmy analizy. Dlaczego? Bo to rynek wart 200 mld zł i warto, aby rola rodzimego kapitału odgrywała w nim istotną rolę. A ten kapitał jest przecież głównie w firmach małych i średnich. To one zatem powinny być w obszarze zainteresowania polityki zakupowej państwa, tak aby poprzez realizację finansowanych przez nie projektów rozwijały się i budowały potrzebne polskiej gospodarce kompetencje. Zwracaliśmy zatem uwagę na największe bariery, jakie dla tych mniejszych stawia Prawo Zamówień Publicznych i postulowaliśmy ich usunięcie. A zatem wskazywaliśmy na konieczność większej partycypacji zamawiającego w kosztach inwestycji już na jej wczesnym etapie, mówiliśmy o zbyt wygórowanych wymaganiach, jeśli chodzi o wadia i zabezpieczenia. Zwracaliśmy uwagę na konieczność przedpłat i zaliczek. I wiele z tego znalazło się w nowej ustawie. To pokazuje, że do dobrych pomysłów można przekonać, jeśli opracuje się mądre argumenty. My je opracowaliśmy i na potrzeby debaty nazwaliśmy Piątką Rady.

Jeśli zaś chodzi o podatki i składki, które ewidentnie zdominowały dyskusję, to warto w tym momencie odnieść się do z pewnością istotnego dla rządzących dokumentu, jakim jest program Prawa i Sprawiedliwości z 2019 roku. Oto ciekawy fragment: „Wprowadzona zostanie nowa ordynacja podatkowa, a w perspektywie kolejnych lat nowe ustawy o podatkach dochodowych: krótka i zrozumiała o opodatkowaniu rent i wynagrodzeń; nowoczesna uproszczona podatkowa regulacja o działalności gospodarczej oraz zachęcająca do inwestycji ustawa o zyskach kapitałowych”. Z treści tego fragmentu wynika, że PiS zapowiadał przygotowanie nowego i prostszego prawa podatkowego. To z pewnością odpowiedź na trafną diagnozę, że nasz system podatkowy jest zbyt skomplikowany. Zatem zamiast go kolejny raz modyfikować, należy prawo podatkowe napisać od nowa. I tak rzeczywiście trzeba zrobić. Postawić na proste, zachęcające do inwestycji i rozwoju przepisy, tak jak przed laty zrobiła to Estonia i odniosła w tym obszarze wielki sukces.

Jeśli już trzeba coś zmieniać, w tym co jest, to na pewno nie 19-proc. podatek liniowy, efektywnie zwiększony aż o 50 proc. przez liniową składkę zdrowotną, i przy którym nie można skorzystać z nowej, wyższej kwoty wolnej od podatku. Co jak co, ale akurat tego mechanizmu, który sprawnie działa od tylu lat, naprawdę nie ma sensu modyfikować.

Pozostając jeszcze w przy zagadnieniu wysokości i sposobu obliczania składki zdrowotnej, także warto posłużyć się cytatem z programu PiS. Oto i on: „Proponujemy dalsze zmiany zmierzające do uelastycznienia wysokości płaconych składek względem osiąganego przez przedsiębiorcę dochodu, a także powiązanie opłacania składek z rozliczeniem podatkowym. Oczekujemy w ten sposób dalszej redukcji obciążeń składkowych dla przedsiębiorców generujących niewielkie dochody”. Ten fragment jest na tyle wymowny, że pozwolę sobie zostawić go bez komentarza.

INNE Z TEJ KATEGORII

Romantyczna walka o przyszłość

Przytłoczeni rzeczywistością, czyli ogromem problemów, które zamiast stopniowo rozwiązywać, niemiłosiernie nam się piętrzą, odpychamy od siebie pytania o przyszłość. Niefrasobliwie unikamy oceny czekających nas wyzwań, w sytuacji gdy tylko poprawna ocena pozwoli nam odkryć największe zagrożenie i się na nie przygotować. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że idziemy na łatwiznę i pozwalamy oceniać tym, którzy mają w tym interes, ale niekoniecznie rację.
6 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja w działaniu

Ostatnio coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji i to przeważnie w tonie nader optymistycznym – że rozwiąże ona, jeśli nawet nie wszystkie, to w każdym razie większość problemów, z którymi się borykamy. Tylko niektórzy zaczynają się martwić, co wtedy stanie się z ludźmi, bo skoro sztuczna inteligencja wszystko zrobi, to czy przypadkiem ludzie nie staną się zbędni?
5 MIN CZYTANIA

Można rywalizować z populistami w polityce, ale najlepiej po prostu ograniczyć rolę państwa

Możemy już przeczytać tegoroczny Indeks Autorytarnego Populizmu. Jest to dobrze napisany, pełen informacji raport. Umiejętnie identyfikuje problem, jaki mamy. Ale tu potrzeba więcej. Przede wszystkim takiego działania, które naprawdę rozwiązuje problemy, jakie dostrzegają wyborcy populistycznych partii.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA