fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumKamiński: Dopuszczenie do 5G chińskich firm jest potwornym ryzykiem

Kamiński: Dopuszczenie do 5G chińskich firm jest potwornym ryzykiem

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji aktualnie przebywa z wizytą w USA. Podczas wykładu, który minister poprowadził w Wilson Center, był pytany także o sprawy związane z Chinami.

– Wiele elit politycznych w krajach europejskich udaje, że nie widzi zagrożenia ze strony Chin. Polska nie jest takim krajem. Polska, tak jak Stany Zjednoczone, mówi wyraźnie o zagrożeniu chińskim – mówił Kamiński.

Minister przypomniał, że Polska była jednym z pierwszych państw, który doprowadził do aresztowania chińskiego szpiega, który okazał się menedżerem w firmie Huawei.

Chiński koncern był jednym z kandydatów do rozwoju sieci 5G na terytorium Polski. Nasz rząd dawał Pekinowi do zrozumienia, że nie zamierza dyskryminować żadnej firmy. Jednak ta otwartość trafia na opór szefa służb specjalnych.

– Kiedy słyszę, że chińskie firmy mają być atrakcyjnym partnerem dla rozwoju technologii 5G na świecie, to ogarnia mnie przerażenie, jak bezmyślni są ludzie, którzy godzą się na takie rzeczy. Jeśli technologia 5G ma być kolejnym skokiem cywilizacyjnym dla ludzkości, to wprowadzanie do tak subtelnych, wrażliwych technologii firm chińskich na zasadzie poważnego wejścia jest potwornym ryzykiem, potworną nieodpowiedzialnością – powiedział Kamiński.

Minister zaznaczył, że stanowisko Polski w tej sprawie jest zbieżne z tym, co od wielu miesięcy głosi amerykańska administracja. Huawei jest oskarżony przez Stany Zjednoczone o współpracę z chińskim wywiadem. Strona amerykańska zapowiada ograniczenie współpracy wywiadowczej z każdym krajem współpracującym z chińskim koncernem.

– Niestety wydaje się, że głos Polski w Europie w tych sprawach jest dosyć osamotniony. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, jak w Europie Zachodniej – starej Unii Europejskiej – bezrefleksyjnie dopuszczają chińskie technologie i firmy – mówi Kamiński nawiązując tym samym prawdopodobnie do informacji o nawiązaniu współpracy Niemiec z Huaweiem, który będzie tam tworzył 5G.

Minister Kamiński zwrócił uwagę, że z czasem Chińczycy mogą zacząć stawiać warunki polityczne. Tymczasem działają cierpliwie i długofalowo, natomiast w Europie horyzont bezpieczeństwa ogranicza się do jednej kadencji politycznej.

– Dla biedniejszych krajów europejskich Chiny są atrakcyjne, bo oferują inwestycje, a nie dyktują bieżących warunków politycznych. Wydaje im się, że to jest bezpieczny, konkurencyjny kapitał. Konkurencyjny, bo nie ma bezpośredniego szybkiego stawiania warunków politycznych. Część krajów europejskich widzi tani kapitał, duże inwestycje zapominając, czym są Chiny. Dalej jest to państwo komunistyczne – powiedział Mariusz Kamiński.

Minister wspomniał również, że w czerwcu, kiedy był z wizytą w Waszyngtonie, spotkał się z szefową CIA Giną Haspel, by rozmawiać o sprawach związanych z Chinami.

– Powiedziałem jej, że będę do końca życia pamiętał, że kiedy jako młody student walczyłem w ramach "Solidarności" o wolną Polskę, w tym samym czasie na placu Tiananmen komunistyczne władze chińskie masakrowały moich rówieśników. Nic się nie zminiło, to są dalej te same władze, ta sama partia. Kiedy widzimy demonstracje w Hongkongu w imię wolności i demokracji, każdy z nas w tyle głowy ma, że za chwilę zaczną mordować tych demonstrantów – powiedział Kamiński.

JS/Forsal.pl

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA