fbpx
czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaPodatkiKażdy powinien zbadać wpływ pandemii na swój biznes

Każdy powinien zbadać wpływ pandemii na swój biznes

W okresie COVID-19 aktualność zachowują dotychczasowe zasady ustalania cen transferowych. Analiza i ocena zakresu wpływu pandemii na branże, przedsiębiorstwa czy transakcje kontrolowane powinna być przeprowadzona indywidualnie, z uwzględnieniem specyfiki danej sytuacji i przedsiębiorstwa – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Aby ułatwić w czasie pandemii rozliczanie transakcji z podmiotami powiązanymi, resort finansów pod koniec ubiegłego roku wydał 16-stronicowy dokument „Wpływ COVID-19 na ceny transferowe”. To zbiór dobrych praktyk, który ma być przewodnikiem zarówno dla przedsiębiorców, jak i organów skarbowych.

Nie ulega wątpliwości, że pandemia miała istotny wpływ na światową i polską gospodarkę, choć oczywiście sytuacja w poszczególnych krajach i sektorach może być zróżnicowana. Pandemia mogła wywołać zmiany funkcjonowania dotychczasowych modeli biznesowych stosowanych także w relacjach i współpracy pomiędzy podmiotami powiązanymi. Wpływ COVID-19 na poszczególne branże, sektory gospodarki czy przedsiębiorstwa nie jest jednakowy, stąd konieczna jest analiza i wyciągnięcie odpowiednich wniosków.

Zasady kontroli bez zmian

Z dokumentu MF wynika, że w okresie pandemii kluczową zasadą do ustalania i weryfikacji, a więc oceny warunków w transakcjach kontrolowanych pozostaje zasada ALP. To oznacza, że punktem odniesienia są zachowania podmiotów niezależnych w porównywalnych transakcjach. W procesie analizy i oceny wpływu COVID-19 na podmiot uczestniczący w transakcji kontrolowanej kluczowa jest szczegółowa analiza funkcji, aktywów i ryzyka z uwzględnieniem stanu przed i w trakcie COVID-19. Ważne jest to, że wystąpienie pandemii, co do zasady, nie powinno skutkować zmianą rozkładu ryzyk pomiędzy stronami transakcji kontrolowanej.

Analiza porównawcza

Przy sporządzaniu analizy porównawczej w okresie występowania pandemii, przedsiębiorcy powinni uwzględniać zasady określone w § 2 pkt 3 rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych. Zastosowanie mają też przepisy i dobre praktyki w zakresie przeprowadzania analizy porównawczej, w szczególności dotyczące uniwersalnych, technicznych aspektów przygotowania analiz porównawczych zaprezentowanych w Objaśnieniach podatkowych w zakresie cen transferowych z 14 czerwca 2019 r. Dla okresu objętego COVID-19 należy określić, czy z powodów formalnych analiza porównawcza dla danej transakcji kontrolowanej wymaga opracowania (aktualizacji).

Może się zdarzyć, że przedsiębiorca nie będzie miał danych do przygotowania analizy porównawczej (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych), spełniających kryteria porównywalności, za okres występowania COVID-19. Wówczas MF rekomenduje sporządzenie analizy zgodności, na podstawie której uprawdopodobnia się, że warunki zastosowane w transakcji kontrolowanej są zgodne z warunkami, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

COVID-19 a koszty nadzwyczajne

Resort finansów w swoim opracowaniu zauważył, że w związku z COVID-19 przedsiębiorcy mogą być zmuszeni do poniesienia kosztów o charakterze nadzwyczajnym. Mogą być one jednorazowe lub długofalowe, np. koszty IT związane z uruchomieniem pracy zdalnej.

Przy alokacji tego typu kosztów również niezbędna jest odpowiednia analiza. Nie przypisuje się ich bowiem automatycznie. Jak podkreśla MF alokacja kosztów nadzwyczajnych wynikających z COVID-19 wymaga szczegółowego ujęcia w dokumentacji cen transferowych z punktu widzenia tego, czy podmioty niezależne w porównywalnych okolicznościach postąpiłyby analogicznie, czy też np. dokonałyby zmiany umowy, renegocjowałyby ceny, dodatkowe warunki współpracy itp.

Ważne:
Analizując wpływ pandemii COVID-19 na warunki transakcji kontrolowanej rekomendowane jest rozważenie zarówno skutków negatywnych, jak i pozytywnych, np. sytuacji, w której podmiot realizuje wyniki przekraczające założenia ekonomiczne dla transakcji kontrolowanej, prognozowane przed wystąpieniem COVID-19.

Było wsparcie? Trzeba je odnotować

Przedsiębiorstwa, które w czasie pandemii skorzystały z dedykowanego wsparcia muszą również i ten fakt uwzględnić w rozliczeniach transakcji powiązanych. W tym obszarze Ministerstwo Finansów wskazuje, że należy dokonać analizy wpływu pomocy antykryzysowej na realizowane transakcje kontrolowane, ich wycenę i osiągane w nich wyniki finansowe. Udzielona pomoc może mieć wpływ na dane finansowe podmiotów porównywalnych, ujętych w przeprowadzanej analizie porównawczej. Stąd podmiot indywidualnie powinien analizować konieczność i zasadność przeprowadzenia korekt w analizie porównawczej. Indywidualnej oceny wymaga również to, czy otrzymana pomoc powinna być ujęta w dokumentacji cen transferowych.

Niezbędna dokumentacja

Również w obszarze przygotowania niezbędnej dokumentacji transakcji powiązanych obowiązują dotychczasowe zasady – przypomina resort finansów. Sposób udokumentowania wpływu wystąpienia COVID-19 na transakcję kontrolowaną wybiera podmiot i dostosowuje w sposób indywidualny do konkretnego stanu faktycznego, uwzględniając jego specyfikę. Jeśli podmiot identyfikuje wpływ COVID-19 na transakcję kontrolowaną, powinien odpowiednio uzasadnić i rzetelnie dokumentować zidentyfikowane skutki COVID-19 w dokumentacji cen transferowych. Co to dokładnie znaczy? MF tłumaczy, że w dokumentacji przedsiębiorca – jeśli uzna to za istotne z punktu widzenia dokumentowanej transakcji kontrolowanej – powinien przedstawić wpływ COVID-19 na transakcję kontrolowaną. W szczególności powinien opisać zmiany w otoczeniu gospodarczym (czynniki mikro i makroekonomiczne), zmiany w analizie funkcjonalnej, w wynikach analizy porównawczej oraz zachowania podmiotów niepowiązanych. Podobne informacje powinny znaleźć się w odniesieniu do wpływu pandemii na branżę czy sektor, w którym firma działa.

Uprzednie porozumienie cenowe

Resort finansów potwierdza w swoim dokumencie, że uprzednie porozumienia cenowe wydane przed wystąpieniem COVID-19 zachowują ważność w trakcie pandemii, zgodnie z okresem ich obowiązywania. Szef KAS oraz organy podatkowe są związane porozumieniem i jego treścią do momentu zakończenia terminu jego obowiązywania, zmiany, wygaśnięcia lub uchylenia. Jeśli pandemia wpłynęła na transakcję objętą porozumieniem nie nastąpi automatyczna zmiana takiego dokumentu. W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien wystąpić do szefa KAS np. o zmianę porozumienia.

Ostatnia część dokumentu MF dotyczy korekty cen transferowych. Także i w tym obszarze MF zaleca szczególną ostrożność i przede wszystkim indywidualne podejście i analizę każdego przypadku.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA