fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaArchiwumKiedy biuro podróży zapłaci, a kiedy nie? Kto pokryje koszty kwarantanny?

Kiedy biuro podróży zapłaci, a kiedy nie? Kto pokryje koszty kwarantanny?

Nie trzeba dużej wyobraźni, by stwierdzić, że branża turystyczna najmocniej ucierpi na epidemii. Ile straci? To będzie dopiero liczone. Jak wynika z publicznych wystąpień przedstawicieli rządu, turystyka może liczyć na wsparcie państwa.

– Chcemy wspólnie z wami, szeroko rozumianą branżą turystyczną, wypracować i przygotować instrumenty wsparcia, skutecznie je wdrożyć, żeby w miarę spokojnie przetrwać ten kryzysowy moment – oświadczyła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na spotkaniu z branżą turystyczną. – Monitorujemy sytuację. Jesteśmy w dialogu z branżą. Kolejne spotkania będą się odbywać w siedzibie Ministerstwa Rozwoju co dwa tygodnie – zapowiedziała.

Specjalny sztab kryzysowy dla turystyki został powołany już kilka dni temu podczas spotkania przedstawicieli tej branży w Ministerstwie Rozwoju z Emilewicz i wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym. Będzie nie tylko szacować obecne i przyszłe straty firm turystycznych, ale także dobierać odpowiednie narzędzia pomocy. Prawdopodobnie będą to ulgi podatkowe i w składkach na ZUS. Co jeszcze? Wkrótce się dowiemy.

Biura podróży muszą płacić

Dysponujemy stanowiskiem Polskiej Izby Turystyki (PIT) odnośnie pokrywania kosztów związanych z wyjazdami. Bezkosztowe odstąpienie klienta od umowy o wycieczkę przewiduje art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. W razie takie odstąpienia organizator zwraca podróżnemu całą kwotę wpłaconą na imprezę. Zgodnie z art. 47 ust. 4 ustawy „Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie przed jej rozpoczęciem bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.” ("nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności”, czyli tzw. NNO).

Niewątpliwie straty krajowych firm turystycznych będą ogromne, bo ludzie masowo rezygnują z wyjazdów.

Trzeba jednak wiedzieć, że organizatorzy turystyki w pewnym przypadku mogą uchylić się od zwrotu pieniędzy. Okazuje się, że art. 47 ust. 4 Ustawy nie daje podstawy do odstąpienia przez podróżnego od umowy, jeżeli np. NNO wprawdzie wystąpi w kraju, w którym odbywa się impreza, ale – tu zacytujmy PIT – organizator turystyki „nie będzie miał wpływu na realizację imprezy z uwagi np. na odległość między miejscem wystąpienia a hotelem oraz ze względu na stacjonarny charakter imprezy, w ramach której nie są organizowane wycieczki”.

Kto pokryje koszty kwarantanny?

Jakie są obowiązki organizatora turystyki wobec podróżnego w razie zarządzenia kwarantanny podróżnych z powodu wirusa COVID-19? Kto ponosi koszty pobytu podróżnego w warunkach kwarantanny?

Kwarantanna może być zarządzona w szczególności w hotelu, na statku czy nawet szerzej – w miejscowości, której jest zakwaterowany podróżny. Przepis art. 48 ust. 11 ustawy stanowi że „W przypadku gdy niemożliwe jest zapewnienie powrotu podróżnego do kraju zgodnie z umową o udział w imprezie turystycznej z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, organizator turystyki ponosi koszty niezbędnego zakwaterowania podróżnego, w miarę możliwości o kategorii równoważnej do określonej w umowie o udział w imprezie turystycznej, przez okres do 3 nocy”. – Zwrócić należy uwagę, że NNO, którym w tym przypadku jest wirus COVID-19, nie uniemożliwia wylotu samolotu, lecz uniemożliwia transfer podróżnych na lotnisko. Nie jest to więc sytuacja analogiczna do tej, kiedy to NNO w postaci wybuchu wulkanu na Islandii spowodowała okresowe wstrzymanie lotów – uważa Polska Izba Turystyki (PIT). W opinii PIT operatorzy turystyki, biura i agencje podróży, mogą interpretować to więc tak, że płacą turystom tylko za trzy dni pobytu na kwarantannie.

Kto zapłaci za resztę pobytu, bo kwarantanna trwa przecież dwa tygodnie? Kto wesprze w tej sytuacji podróżnych, by rozmawiać o pokryciu kosztów z lokalnymi władzami? Biuro turystyczne? Biuro razem z przedstawicielem konsulatu?

Okazuje się, że koszty „udupienia” turysty przez kolejne 11 dni ma pokryć ten, kto zarządził kwarantannę. Czy jednak zechce?

Jeśli nie będzie tu porozumienia, PIT pozostawia tę kwestię do rozstrzygnięcia… sądom. Dla klientów niekoniecznie, ale dla biur podroży jest to dobra wiadomość. Niewiele z nich wytrzymałoby finansowo, gdyby miało zapłacić pełne koszty zarządzanych kwarantanny.

Dobrze, że PIT przypomina biurom podróży, że brak po stronie organizatora obowiązku pokrycia kosztów kwarantanny nie powinien prowadzić do tego, że podróżni zostaną pozostawieni sami sobie, bez jakiejkolwiek pomocy ze strony organizatora. Zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy pomoc ta polega w szczególności „na udzieleniu odpowiednich informacji dotyczących świadczeń zdrowotnych, władz lokalnych oraz pomocy konsularnej podróżnemu pomocy w skorzystaniu ze środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej”.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA