fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKolejna odsłona batalii o ZUS

Kolejna odsłona batalii o ZUS

Rzeczywiście, mamy w Polsce jeden z najbardziej niewydolnych, skomplikowanych, nieuczciwych i szkodliwych systemów płacenia tzw. składek na ubezpieczenie społeczne. Szczególnie patrząc przez pryzmat mikro i małych przedsiębiorców, którzy często nie są w stanie przy nieregularnych dochodach miesięcznych rzędu 2,5-3 tys. zł dźwignąć składkę, która (łącznie zdrowotna i emerytalna) sięga już niemal 1500 zł. A przecież muszą przy okazji zapłacić jeszcze podatek dochodowy, więc na rękę zostaje im tyle, że to cud, iż wciąż chce im się jeszcze w taki biznes bawić.

Mam tu na myśli wcale niemałą rzeszę drobnych przedsiębiorców z małych (ale również tych większych) miejscowości, którzy pootwierali swoje drobne przedsiębiorstwa i codziennie dzielnie próbują brać byka za rogi i mierzyć się z rynkową, niełatwą rzeczywistością. A przecież mogliby machnąć na to wszystko ręką, pójść na zasiłek i mieć cały ten kram w głębokim poważaniu. Z jakichś powodów jednak tego nie robią i chwała im za to. Trudno więc się dziwić, że kiedy muszą wybierać: mieć na życie, czy opłacić ZUS, wybierają to pierwsze.

Efekt jest więc taki, że albo na potęgę zadłużają się w ZUS-ie, albo przechodzą do szarej strefy, albo wreszcie prowadzą działalność gospodarczą tylko przez czas, kiedy mogą skorzystać z ulg, po czym wyrejestrowują firmę. Żadne z tych rozwiązań nie służy ani tym przedsiębiorcom, ani polskiej gospodarce.

Polski system emerytalny jest do zmiany, nie ulega to żadnej wątpliwości. Przede wszystkim dlatego, że za chwilę trafi go szlag. Zresztą wiosną ubiegłego roku wspomniany rzecznik MŚP publicznie ogłosił, że będzie przekonywał rząd do jak najszybszego wprowadzenia dobrowolnego płacenia na ZUS przez przedsiębiorców. O sprawie zrobiło się głośno. Abramowicz podszedł do tematu perfekcyjnie: przeprowadził konsultacje, przygotował symulacje, zaprosił na spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszających przedsiębiorców, władze ZUS, a także premiera, którego akurat zastępował minister Marek Suski. I co? I cały pomysł błyskawicznie rozbił się o mur. Rzecznik MŚP usłyszał, że nie ma woli politycznej do takich zmian i koniec.

Cała sprawa nie poszła jednak na marne, bo rozpoczęła się dyskusja na temat zmian w ZUS-ie. Nie było może efektu lawiny, ale powiedzmy, że kropla zaczęła drążyć skałę. Dziś nikt już nie neguje potrzeby tych zmian. Rząd nie proponuje co prawda dobrowolności, zasłaniając się ulgą na start, czy Małym ZUS-em plus, niemniej – jak słusznie zauważył rzecznik MŚP – ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, która umożliwia płacenie niższych składek na ZUS, jest pierwszym w historii polskiej gospodarki rozwiązaniem, w którym zanegowano zasadę, że przedsiębiorca powinien płacić ryczałtową składkę na ubezpieczenia społeczne.

I to jest punkt wyjścia do kolejnych pro przedsiębiorczych zmian. A te są niezbędne. Sam Abramowicz zapowiada następną odsłonę batalii o zmiany i zaprasza wszystkich przedsiębiorców do wsparcia tej inicjatywy i wypracowania wspólnego stanowiska w tej sprawie. Redakcja fpg24.pl przyłącza się do tych działań. Pierwszym tegorocznym krokiem wpierającym dyskusję nad kierunkiem tych zmian będzie debata pod hasłem „Jaki ZUS dla mniejszych firm”, którą organizujemy w przyszłym tygodniu. Zaprosiliśmy do udziału w niej m.in. rzecznika MŚP Adama Abramowicza (w jego zastępstwie pojawi się z-ca rzecznika Jacek Cieplak), wiceministra rozwoju Marka Niedużaka, głównego ekonomistę ZUS dra Pawła Wojciechowskiego, jednego z liderów Konfederacji Jacka Wilka, a także ekspertów i przedsiębiorców. Rozmawiać oczywiście warto, ale ważniejsze, by z tych rozmów wyciągać konstruktywne wnioski. Na co oczywiście liczymy.

Debatę w formie wideo będzie można zobaczyć u nas na stronie od przyszłej środy.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA