fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumKolejne pieniądze dla firm na OZE

Kolejne pieniądze dla firm na OZE

Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein przygotowały środki, które mają pomóc Polsce w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną. Tak zwane fundusze norweskie i EOG zostaną uruchomione ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Do 140 mln euro blisko 25 mln euro dołożył nasz rząd. Program ma działać do 2024 roku.

Ile i na jakich zasadach?

Dofinansowanie firm w formie dotacji ma wynieść 45-100 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaoferuje także preferencyjne pożyczki na sfinansowanie wkładu własnego. Przeznaczone na to zostanie ponad miliard złotych. Pełna lista podmiotów, które mogą ubiegać się o wsparcie w ramach tego programu, to jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, przedsiębiorcy, w tym m.in. przedsiębiorstwa przemysłowe, spółki komunalne, w tym także producenci energii i ciepła, oraz właściciele małych elektrowni wodnych.

W pierwszym naborze, który ma ruszyć w drugim kwartale 2020 r., prawdopodobnie już na przełomie marca i kwietnia, można będzie wystąpić o pieniądze na termomodernizację szkół oraz na wsparcie wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej. Jest to oczywista szansa na zarobek dla firm, które będą realizować tego rodzaju zlecenia.

Dotacje na kogeneracje mają wynieść ok. 45 proc. kosztów kwalifikowanych i będą rozdzielane zgodnie z limitami dotyczącymi pomocy publicznej. Wsparciem zostaną objęte projekty inwestycji w wysokosprawną kogenerację przemysłową. Wszystkie, oprócz projektów z dziedziny energetyki węglowej. Moc wspieranych dotacją instalacji ma nie być limitowana, ale górny limit finansowania jednego projektu wyniesie do 7 mln euro.

Na ekologiczne i efektywne ogrzewanie

W drugiej turze finansowania, przewidzianej na II kwartał br., środki z programu zostaną przeznaczone na budowę lub modernizację miejskich systemów grzewczych oraz na eliminację indywidualnych źródeł ciepła. Do rozdysponowania jest od 1 do 7 mln euro. Przeprowadzony zostanie także konkurs na dofinansowanie projektów budowy instalacji do produkcji paliwa z drewna i biomasy rolnej.

Trzecia cześć programu zostanie uruchomiona się w III kwartale br. Dotacje będą przyznawane na realizację projektów budowy źródeł ciepła z wykorzystaniem geotermii oraz na zwiększenie wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych ( o mocy do 2 MW).

Z funduszy norweskich i EOG nie będzie można jednak realizować inwestycji w fotowoltaikę. Fotowoltaika jest bowiem już finansowana, z rządowego programu Energia Plus.

Do kwestii upowszechniania OZE należy podchodzić rozsądnie. Nie możemy gwałtownie, kierując się fanatyczną ekoideologią, odciąć się od węgla, bo zafundujemy sobie potężny blackout. Sensowny miks energetyczny należy osiągać stopniowo, eliminując krok po kroku i w wielu sferach życia niskoemisyjne, szkodliwe źródła energii. Jak to robić? Jak to robią inni? Do tego tematu, wieloaspektowego i wielowątkowego, będziemy wracać w kolejnych, dedykowanych mu publikacjach.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA