fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaHistoria„Komunizm to czysty satanizm, a jego pieczęcią jest Katyń”

„Komunizm to czysty satanizm, a jego pieczęcią jest Katyń”

13 kwietnia 1990 r. podczas wizyty Wojciecha Jaruzelskiego w Moskwie Michaił Gorbaczow przekazał pochodzące z radzieckich archiwów dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej, po raz pierwszy oficjalnie przyznając, że zbrodni dokonało NKWD.

Jeszcze tego samego dnia państwowa agencja TASS opublikowała oświadczenie, że bezpośrednią odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponoszą „Beria, Mierkułow i ich pomocnicy”. Ponadto w oświadczeniu TASS znalazło się pierwszy raz stwierdzenie, iż „Strona radziecka, wyrażając ubolewanie w związku z tragedią katyńską, oświadcza, że jest ona jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Niedługo potem także poczytne „Moskowskoje nowosti” opublikowały artykuł o Rosjanach, którzy przyczynili się do ujawnienia prawdy o Katyniu.

Data publikacji oświadczenia TASS była nieprzypadkowa. 13 kwietnia 1943 r. Niemcy nadali przez radio komunikat o odkryciu w miejscowości Kosogory grobów polskich oficerów zamordowanych przez żołnierzy radzieckich. Miejsce straceń zostało odkryte przez Niemców w lutym 1943 r. dzięki Iwanowi Kisielowi – miejscowemu chłopu z pobliskiej wsi Gniezdowo, który zaprowadził wojskowych z trupimi czaszkami na czapkach w miejsce kaźni. Oczywiście takiej okazji nie mógł przepuścić Goebbels – i nie przepuścił. Po przeprowadzeniu śledztwa Niemcy opublikowały wstrząsający komunikat. Dwa dni później (15 kwietnia) radio w Moskwie nadało komunikat mówiący, że „oszczercy Goebbelsa rozpowszechniali podłe wymysły”.

Katyń – masowy grób polskich oficerów (fot. Wikipedia)

Pod koniec lat 80. XX w. sprawa Katynia coraz bardziej nabrzmiewała. Prawda o nim stała się ważna także dla niektórych Rosjan. Jak się okazało, cała sprawa z Katyniem potoczyła się co najmniej nie po myśli Gorbaczowa. Pierestrojka miała być jedynie sposobem, by zreformować i wzmocnić Związek Radziecki, który nie wytrzymywał rywalizacji gospodarczej z Zachodem. Tymczasem spowodowała lawinę, której Gorbaczow nie potrafił już zatrzymać. Niektórzy Rosjanie faktycznie uwierzyli w „głasnost” i prawdziwe zmiany. Wśród nich znalazł się m.in. major KGB Oleg Zakirov (którego osobiście poznałem). Dzięki swojemu tajnemu śledztwu, w którym odnalazł żyjących wtedy jeszcze emerytowanych funkcjonariuszy NKWD (oczywiście każdy z nich twierdził, że był tylko kierowcą), ten funkcjonariusz instytucji czuwającej nad tajemnicami państwowymi de facto ujawnił prawdę o Katyniu wzbudzając… wściekłość I sekretarza Gorbaczowa, który już w listopadzie 1990 r. zainicjował tzw. anty-Katyń – czyli propagandową grę o mordowaniu przez Polaków jeńców radzieckich, którzy znajdowali się na terytorium II RP po wojnie polsko-bolszewckiej. Rzekomo celowe głodzenie (mordowanie) bolszewików miało relatywizować mord w Katyniu…

Przeprosiny za Katyń?

Po przyznaniu się ZSRR do popełnienia zbrodni w Katyniu, czyli po opublikowaniu oświadczenia w TASS (13.04.1990 r.) Edward Szczepanik – ostatni premier w Londynie, a następnie cały rząd RP na uchodźstwie domagali się wskazania wszystkich pozostałych miejsc kaźni i pochówków polskich żołnierzy oraz zażądali przeprosin, odszkodowań i zadośćuczynienia od Związku Sowieckiego. Żądania odszkodowania i ujawnienia szczegółów zbrodni katyńskiej powtórzyła również Rada Narodowa RP w rezolucji z 28 lipca 1990 r. Oczywiście ZSRR, a następnie Rosja będąca jego prawnym spadkobiercą do dnia dzisiejszego pozostała głucha na polskie żądania.

W imię prawdy

Ujawnienie prawdy o Katyniu nie byłoby możliwe, gdyby pamięć o tym mordzie nie była kultywowana w społeczeństwie polskim i gdyby Polacy nie wywierali presji na władze PRL przez gromadzenie niezbitych dowodów. Zajmowali się tym ludzie, których śmiało możemy nazwać bohaterami wolności – bohaterami Niepodległej. Do takich ludzi z pewnością zaliczają się członkowie tajnego Instytutu Katyńskiego, który zajmował się gromadzeniem świadectw i artefaktów związanych z Katyniem. Co ciekawe Instytut, który oczywiście był tropiony przez SB, przetrwał dzięki niezwykłemu lwowskiemu sprytowi jego założyciela Adama Macedońskiego, który jako jedyny ujawnił się w PRL-u jako przedstawiciel Instytutu Katyńskiego. SB cały czas miało nadzieję, że dzięki Macedońskiemu rozpracuje pozostałych członków tego tajnego stowarzyszenia. No i rozpracowywało aż do 1989 r.

Dzisiaj 91-letni Adam Macedoński przypomina, że „komunizm to czysty satanizm, a Katyń jest jego pieczęcią”. O tym, jak wywieść w pole służby PRL i o spotkaniu z… szatanem – w poniższym filmie… Spieszmy się poznawać prawdę od świadków epoki.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Mistrz inżynierii mostowej i wielki polski filantrop

W tym roku mija 160 lat od otwarcia pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle. Zaprojektował go Stanisław Kierbedź. Inny jego słynny most, zbudowany w Petersburgu, tak bardzo spodobał się carowi, że monarcha – jak głosi anegdota – spacerując po nim z Kierbedziem, z każdym mijanym przęsłem awansował konstruktora. Tym sposobem na końcu mostu Kierbedź był już generał-majorem.
10 MIN CZYTANIA

Gorzkie żale – historia arcydzieła o męce Boga-Człowieka

W polskiej tradycji nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są Gorzkie Żale – popularne nabożeństwo i polskie arcydzieło zbioru pieśni o Męce Pańskiej.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA